Salgın ulaşımı bitirdi. Vatandaş sağlık ürünlerine yöneldi!

TUİK tarafından koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü Mart ayının enflasyon rakamlarını içeren Tüketici Fiyat Endeksi açıklandı. 

Salgın ulaşımı bitirdi. Vatandaş sağlık ürünlerine yöneldi!

TUİK tarafından açıklanan veriler göre Türkiye’de Mart ayı içerisindeki Tüketici Fiyat Endeksi rakamları bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,18 ile giyim ve ayakkabı, %6,72 ile eğlence ve kültür ve %7,69 ile ev eşyası oldu. 

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %40,19 ile alkollü içecekler ve tütün, %17,21 ile çeşitli mal ve hizmetler ve %15,31 ile konut oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mart ayında azalış gösteren diğer grup ise %0,05 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mart ayında artışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla, %2,78 ile sağlık, %1,95 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %1,24 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

İstatiski bölge birimlerindne olan ve doğu marmara illerini içine alan TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) Sakarya’nın da dahil olduğu bölgenin Mart ayı itibariyle tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları;  Bir önceki aya göre değişim oranı (%) 0,65, Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı (%) 2,40, Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı (%) 11,92, On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı (%) 12,93, Endeks 459,02

Tüketici fiyat endeksinde bir önceki aya göre Sakarya’nında bulunduğu Doğu Marmara illeri Türkiye’de en çok artış gösteren bölgeler sıralamasında İstanbul ile aynı sırayı paylaşarak 4. sırada yer aldı.  


banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER