SATSO Meclis üyeleri vekillere yüklendi

SATSO Ocak ayı meclis toplantısında gündem Toyota'nun vergi iadesiydi... Toyota’nın vergi iadeleriyle ilgili, meclis üyeleri iktidara yüklendi. “Sakarya iktidara en çok destek veren iller arasında” diyen üyeler, iktidarı bu sorunu çözmeye davet etti.

SATSO Meclis üyeleri vekillere yüklendi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapıldı. Dün yapılan mecliste gündeme gelen Toyota’nın vergi iadeleriyle ilgili, meclis üyeleri iktidara yüklendi. “Sakarya iktidara en çok destek veren iller arasında” diyen üyeler, iktidarı bu sorunu çözmeye davet etti.


SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, yönetim kurulunun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Eşini kaybeder Yönetim Kurulu Başkanı  Akgün Altuğ’a, başsağlığı dileyen Gün, Elazığ ve Malatya depremlerinde hayatlarını kaybeden vatandaşlara da Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.
“BU ACIYI EN İYİBİLENLERDENİZ”
Depremin acısını en iyi bilen bir şehrin insanları olduklarını söyleyen Cem Gün, “Yaşanan acıyı yüreğimizde hissettik. Devletimiz deprem olduğu andan itibaren var gücüyle her türlü imkanı seferber etmiştir. Biz de Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret Ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret Borsası işbirliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına katkı sağladık. Elazığ ve Malatya odaları ile yapılan istişareler neticesinde, belirlenen ihtiyaç talebine göre 370 bin adet bebek bezi bölgeye gönderilmiştir” dedi.
“DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜR”
“Deprem ülke olarak bizim coğrafyamızın bir gerçeğidir” diyen Gün, “Her zaman söylenen bir doğru var; deprem değil binalar öldürür. Elazığ depremi ile gündeme gelen ilimizdeki hasarlı binaların varlığı, hepimizi tedirgin etmektedir. Daha önce de dile getirdiğimiz özellikle şehir merkezinde kentsel dönüşümün artık hayata geçirilmesi gerektiğini de hatırlatmaktadır. Bu hepimizin meselesidir ve artık ertelenen konular listesinden çıkarılmalıdır. Uzmanlar Marmara bölgesinde olası bir depreme işaret ederken kayıtsız ve duyarsız kalamayız” şeklinde konuştu.
“HEDEF GÖSTEREREK ÇÖZÜLMEZ”
Oda olarak 1 milyar doları aşan firmaların KDV iadelerini merkezden alması önerilerini yinelidiklerini söyleyen Gün; “Yani, ilgili kanunda yapılacak ufak düzenlemelerle mağduriyetimiz giderilebilir. Bu konuda biz girişimlerimizi sürdürüyoruz. Sorunun güçlü bir lobi ile çözülebileceğine inanıyoruz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki; bu sorun, şehrimizin otomotivde markalaşmasına büyük katkısı olan, ciddi istihdam sağlayan firmalarımızı hedef göstererek çözülmez. 
İKTİDARA EN BÜYÜK DESTEK
Sakarya’mız 2002 yılından bu yana var olan siyasi yönetime en büyük desteği veren illerin başında gelmektedir. Şehrimiz ihracat rakamlarında 7. sıradadır ve ihracatın ithalatı karşılama oranı %177’dir. Yani biz bütçe açığı değil bütçe fazlası veren bir iliz. 2018 yılı istatistiklerine bakıldığında 30 Büyükşehir içerisinde kişi başı düşen milli gelir Kocaeli’de 950 TL iken, mevcut 30 Büyükşehir’in ortalaması da 580 TL iken şehrimizde kişi başı milli gelir 250 TL civarındadır. Bunun sebebi de çok değerli Toyota firmamızın KDV iadelerinin Maliye tarafından mahsup edilerek Büyükşehir’e verilmesidir. Fakat bu  konu Toyota firmasının konusu değil. Tamamen siyasi olarak çözülmesi gerek bir konu.”
 Başkan Yardımcısı Cem Gün’ün Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili açıklamalarının ardından meclis üyeleri, gündem maddesi ile ilgili değerlendirmede bulundular. 
“TOYOTA’YI ÇOK ÖNEMSEDİK”
Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu, “Büyükşehir bir avantaj dışında gelişmemiş şehirlerde bir dezavantaj yaratıyor. Bunu da vergi paylarında büyükşehire aktarılan dilimlerle görüyoruz. Toyota’yı çok önemsedik. 99’dan sonrasında ilk kurulduğu günden bu yana hep dedik ki, ‘Toyota ile ihracatta ilk 5.e gireceğiz. Biz bununla çok övünüyoruz. Büyüklükle konuşmak değil, önemli olan kara bakmak. Aslında Toyota bize bir kar getirmiyor. Bunun nedeni de Toyota’nın üretiminde bantta parça verdiği hiçbir şeyi bu şehir üretmiyor. Çok az firma kendi yan sanayisi ve biz sadece bakımlarını ve onarımlarını yapan bir pozisyonda kalıyoruz. Şehir olarak üzerimize düşen görevi sağlayamadığımızı düşünüyorum. Toyota’ya yapılan ziyaret içinde olmamamızın serzenişi bizi üzüyor ve ürkütüyor. Biz şehrin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bizim bunların içerisinde olmamız ve müdahale etmemiz kesinlikle şarttır” dedi.
“İKTİDARIN BİR CÜMLE İLE DÜZELTECEĞİ BİR İŞ”
Meclis Üyesi Ahmet Çubuk ise; “İktidarın bir cümle ile düzelteceği bir iş. Ama şikâyet eden de biz, iktidar da biz. Burada bir yanlışlık var. Toyota sadece Sakarya’nın en büyük ihracat yapan firması değil Türkiye’nin en büyük ihracat yapan firmaları arasında yer alıyor. Toyota’nın yan yollarını gören oldu mu hiç? Ben utanıyorum şahsen. Toyota ile ilgili deniliyor ki katkısı yok. Toyota’da 6 bin kişi çalışıyor. Yan sanayisi 3 tane firması bizim Ferizli OSB’nin içerisinde. Vergi dağılımdaki konu bizim konumuz değil ki iktidar gayet basit bir şekilde bunu çözebilir. Sadece bir cümle değiştirecekler” şeklinde konuştu.
“BUNUN TARTIŞILMASI BİLE ÜZÜCÜ”
Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Ben aslında tarihe not düşmek için söz hakkı aldım. Aslında burada, bu firmalarının adlarının geçerek bu konunun burada böyle tartışılması bile bizim için üzüntülüdür. Neticede tartıştığımız şey kamu maliyesi ve bunun şehir ekonomisine, şehir kültürüne katkılarının olup olmayacağının tartışılmasının yapılması bile bana göre haber. Bu noktada baktığımız zaman olanı olmayan yerde ararsak bulamayız. Biz bu konunun sanayici tarafında olmalıyız. Bu itibarla yönetimi tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi. 
 “UĞRAŞTIM DEDİ VE İTİRAF ETTİ”
Meclis üyesi Nihat Cinoğlu ise; “Cem Bey doğru söylüyor. Bugün 81 ilde en düşük pay alıyoruz. Peki siyasiler buradan en yüksek oyu alıyor yüzde 65-70. Bunlar ne iş yapıyor. Neden belediye başkanı gidip orada adamın moralini bozuyor ki. Burada daha evvel Toçoğlu ’da konuştu. 10 yıl uğraştım yapamadım ve itiraf etti. Yani akılcıl düşüncelerle bu işi yapacağız diyoruz. Kaliteli insanlar bireyi değil, şahsi meseleyi değil, var olan sistem üzerinden tartışmayı götürmemiz gerekiyor” diye konuştu.
“TOYOTA ÇALIŞMAK İSTİYOR”
Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Şehrimizin sanayisi gelişiyor, uluslararası firmalar yatırım yapıyor ve bizler sanki şikayet ediyoruz. Başkanlığını yürüttüğüm SATSO Sanayii Araştırma ve Geliştirme Komisyonu çalışmalarımızda fikir sepeti projesi geliştirdik ve yürütüyoruz. Bu projeye istinaden Toyota firmamız ile görüşmeler gerçekleştirdik. Sakaryalı sanayicilerin Toyota standartına ulaşması için önerilerimizi sunduk. Buna destek verecek firmalar ile iletişim kurduk. Yaklaşık 11 firma ile iletişime geçtik ve Toyota bu firmalardan 4 tanesi ile ciddi bir şekilde ilgilendi. Toyota da Sakaryalı yerel firmalar ile çalışmak istiyor ancak doğal olarak belli başlı kriterleri karşılamalarını bekliyor. Sanayicimize tavsiyemiz üretim ve sanayi standartlarına biraz daha önem vermesidir” dedi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM BÜYÜK İHTİYAÇ”
Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu, “Depremi sürekli gündeme getirmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm hep gündemde tutmaya çalışıyoruz. Sakarya’nın en büyük ihtiyaçlarının başında kentsel dönüşüm gelmektedir. Deprem olduktan sonra ve insanlar öldükten sonra konuşmak yersizdir. Sakarya’da sorunlar nasıl halledilir? Sadece SATSO’nun talep etmesi maalesef yetmiyor. Şehrimiz erklerinin bir arada çalışması ve eyleme geçilmesi gerekiyor. 1999 depreminden sonra şehrimizde çalışmalar yapıldı ancak yeterli değil” diye konuştu.
Serkan OK


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 15:18
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER