SEDAŞ kesinti zararlarını bu şartlarla karşılayacak! 

SATSO, son günlerde yaşanan elektrik kesintilerinin neden olduğu zararlarla ilgili SEDAŞ’a yazı yazdı. SEDAŞ da kullanıcı zararlarının hangi şartlarda karşılanabileceğini açıkladı 

SEDAŞ kesinti zararlarını bu şartlarla karşılayacak! 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) kovid-19 salgını sürecinde sıkıntılı günler yaşayan üyelerinin, şimdi de şehir merkezinde sıkça yaşanmaya başlayan elektrik kesintileri ile başı dertte. 
Oda yönetimi üyelerinin pandemiden dolayı geçirdiği zor günlerin üzerine eklenen elektrik kesintileri nedeniyle ticaretinin olumsuz etkilendiğini belirterek, sıkça yaşanan kesintilerden dolayı hem ticari ciro kaybı yaşandığını hem de sistemsel, elektronik altyapılı arızalanmalarının meydana geldiğini ifade etti. 
SATSO yönetimi, bir yazı yazarak elektriklerin sürekli kesilmesinden oluşan arızalardan kaynaklanan maliyetlerin SEDAŞ tarafından karşılanıp karşılanmayacağını sordu. SEDAŞ yönetimi ise belli şartlar ile mağduriyetlerin giderilebileceğini açıkladı. 
SEDAŞ, söz konusu bölgede SASKİ ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı çalışmaları nedeniyle ‘bildirimsiz kesintiler’ yaşandığı belirtilen açıklamasında şirketin cihaz hasarlanmaları ile ilgili ödemeleri, teknik arıza sonucu meydana gelen hasarların tazmini 21 Aralık 2012 tarihli ve 28504 Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmiş olan, “Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin  Hizmet Kalitesi Yönetmeliği”nin 6’ncı Bölümü “Göstergelerin Dağıtım Gelir Tavanı Üzerindeki Etkisi ve Kullanıcı Zararının Tazminin” başlıklı 26. Maddeye göre değerlendirildiği belirtildi. 
Şirketten yapılan açıklamada, “Zararın tazmin edilebilmesi için hasarın niteliği, kullanıcı tesisinin durumu, dağıtım şebekesinde meydana gelen kesinti, arıza, dalgalanma gibi durumlarda dağıtım şirketi tarafından yapılacak/yaptırılacak inceleme ve değerlendirme neticesinde söz konusu hasarın dağıtım şebekesinden kaynaklandığı tespit edilmesi gereklidir. Dağıtım şirketi zararın tazminine ilişkin başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde, inceleme ve değerlendirme neticesinde başvurunun haklı bulunup bulunmadığı, haklı bulunmuş ise zararın tazmin edilmesine ilişkin olarak yapılacak işlemleri kullanıcıya bildirir. Başvurunun haklı bulunmadığı durumlarda kullanıcıya yapılan bildirimlerde dayanakları ile birlikte gerekçelere yer verilir’ hükmüne istinaden yapmaktadır” denilerek kullanıcıların hasar başvurularını müşteri hizmetlerine iletmeleri gerektiği belirtildi. 


 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER