Ticaret elçileri belgelerini aldı

SATSO, İşkur, SUBÜ işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Ticaret Elçileri projesinin ilk etabı tamamlandı.

Ticaret elçileri belgelerini aldı

.
Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Genel Sekreteri Teyfik Öztürk, “Çetin bir rekabetin yaşandığı günümüzde dünya pazarlarındaki yerimizi belirleyen temel unsur; üretimimizde, ticaretimizde, hizmetlerimizde ve iş geliştirme süreçlerimizde katma değer yaratacak değişiklikleri ve yenilikleri yapabilme kabiliyetimizi artırmaktır. Bunun yolunun da tüm dünyaya açılmaktan geçtiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda oda olarak sürekli değişen yerel ve küresel iş yapma ortamında, yerel ve ulusal kalkınma faaliyetlerine katkı yapmayı görev addediyoruz” dedi. 
İHRACATI ARTIRMALIYIZ
“SATSO olarak hedefimiz 400 civarında olan ihracatçı sayımızı 1000 ihracatçıya çıkararak en fazla ihracat yapan ilk 5 ilde yer almak” diyen Genel Öztürk, “İlk etabını tamamladığımız Uluslararası Ticaret Elçileri Projemiz de bu anlayışla uygulamaya koyduğumuz çalışmalardan sadece bir tanesi. Amacımız üyelerimiz için tercih edilen kalifiye dış ticaret personeli yetiştirilmesine ve ihracatın gelişmesine katkı sağlamak, yurtdışında uygun pazarlar bulmaya dönük çalışmalar yapmaları konusunda kendilerine destek olmaktır” ifadelerini kullandı.


GURUR DUYUYORUZ
Öztürk’ün ardından söz alan Sakarya İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya da projenin detayları ve İş- Kur destekleri hakkında bilgi verdi. Kaya, “Dış ticaret piyasanın istediği nitelikte eleman yetiştirme noktasında bu projeye destek olmayı çok istedik. SATSO önderliğinde sizlerle birlikte böyle bir projenin ilkini gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu proje kapsamında 7 ay boyunca kursiyer ödemesi gibi çeşitli desteklerle bu projenin ilerlemesini ve faydalı olmasını sağlamaya çalıştık” şeklinde konuştu. 
NİTELİKLİ ELEMAN
SUBÜ Rektör Yardımcısı Ali Fuat Boz da, “İş dünyasındaki değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, ihracat yapma isteğinde olan firmalar veya hali hazırda ihracat yapan ve ihracat bölümünü güçlendirmek isteyen firmalara destek olmak için başlatılan bu projenin temel amacı da bu eksikliği gidermek ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaktır” diye konuştu.
AVANTAJ SAĞLAYACAK
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan “UTE Projesi’nin ilimiz için çok avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun sektörün ihtiyaçlarını karşılamadığı takdirde bir ayağı eksik olur. Sektörler hızla değişen, gelişen dinamik alanlardır. Söz konusu projemiz ve benzer projelerde amacımız sektörün ihtiyaçlarını giderebilecek, eğitim ile uygulama arasındaki boşluğu hızlıca kapatabilecek bireyler yetiştirmektir” ifadelerini kullandı. Abdullah ÖZDEN
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER