Toyota'nın COO'su İsmail Ergun oldu

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ.'deki yeni yapılanma ile birlikte "Chief Operations Officer" (COO) görevine İsmail Ergun getirildi.

Toyota'nın COO'su İsmail Ergun oldu

Toyota açıklamasına göre, İsmail Ergun, Toyota bünyesindeki yeni göreviyle birlikte; Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Hizmetler ve Bayi Yönetimi operasyonlarının idari, performans ve iş yönetimi kapsamındaki tüm operasyonlarından sorumlu olacak.

İsmail Ergun ayrıca Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ. Yönetim Kurulu Üyeliğini de sürdürmeye devam edecek.

Açıklamada verilen bilgilere göre, pazarlama, satış, satış sonrası ve bayi yönetimi alanında 30 yıldan fazla tecrübeye sahip olan İsmail Ergun, otomotiv sektöründeki kariyerine 1988 yılında Üretim Planlama ve Kontrol Mühendisi olarak başladı.

1990 yılından itibaren Satış Sonrası Bölge Müdürü olarak iş yaşamına Toyota'da devam eden Ergun, yaklaşık 8 yıl boyunca bu alandaki görevini sürdürdü.

Toyota bünyesinde; müşteri ilişkileri, pazarlama, CRM gibi farklı bölümlerin yönetiminde de aktif rol alan Ergun, 2008 yılında Bayi Yönetimi Direktörü olarak atandı ve bugüne kadar tüm bayi operasyonlarının yönetimini gerçekleştirdi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.'deki yeni organizasyonel yapılanma ve atama ile birlikte; COO görevini üstlenen İsmail Ergun, Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi'nde MIS (Management Information Systems - Yönetim Bilişim Sistemleri) master programını da tamamlayan Ergun, evli ve bir kız çocuk babası.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 19:29
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikriye caner
Fikriye caner - 3 ay Önce

Saygı değer yöneticimiz benim şikayetim dikkate alınmayıp şablonlanmış yanıtlar verildiği için çaresiz kalıp size yazmak zorunda kaldım. Sayın yönetimiz size 17 Eylül 2020 tarihinde Toyota 2016 model aracımın 1 yıl sonra farlarının matlaşması ile şikayetimi bildirmiştim. Bu şikayetimi sanırım öyle düşünüyorum siz okumadınız. Bu aracımla ile ilgili şikayetimi ilk defa Kayseri Toyota servisine gittim ve Levent beyle ve garanti sorumlusuyla görüştüm. İlgisizce bizim yapacağımız birşey yok dediler. Toyota merkezini aramamı söylediler. Kısacası Toyota merkezini aradım aracın resmini ruhsatı atmam gerektiği söylendi Gönderdim sonuç olarak bana dış etkenlerden kaynaklandığını birşey yapamayacaklarını ilettiler. Gerek servisin gerekse Toyota merkezinin bu konuya çok amatörce ve ilgisizce yaklaştığı acı bir gerçek Mühendis dostlarıma aracımı gösterdim bunun böyle olmayacağını ve dış etkenlere dayanıklı üretilmiş olması gerekeceğini söyledi Bu yazıyı Ali haydar beye gönderdim sonuç hüsran

Fikriye caner
Fikriye caner - 3 ay Önce

Değerli yöneticimiz umarım mesajımı bizzat zatialiniz okur. Yoksa Ali haydar beye gönderdiğim mesaj gibi sekreteriniz okumaz. Saygılar