"TÜRASAŞ'ın merkezi Ankara'dır"

TÜVASAŞ'ın bağlandığı yeni şirketin ana statüsü belli oldu. Şirketin merkezi, "Sakarya olmalı" taleplerine rağmen Ankara oldu. TÜVASAŞ'ın hesapları da devredildi 

"TÜRASAŞ'ın merkezi Ankara'dır"

sakaryayenihaber.com - 
Sakarya'da bulunan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ), 4 Mart'ta Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla yeni kuruan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi'ne (TÜRASAŞ) bağlandı. 
Merkezi Sakarya'da bulunan son devlet teşekküllerinden olan TÜVASAŞ'ın; TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'la birlikte bağlandığı bu yeni şirketin ana statüsü de Resmi Gazetede yayınlandı. 

MERKEZİ SAKARYA OLMADI
Sakarya iş dünyası ve kamuoyunun "Yeni şirketin merkezi Sakarya olmalı" taleplerine karşın, TÜRASAŞ'ın merkezi Ankara olarak belirlendi. 
TÜVASAŞ'ın hesapları yeni şirkete devredilirken, Sakarya'daki fabrikanın Genel Müdür Yardımcısı düzeyinde yönetileceği bilgisi yer aldı. 
TÜVASAŞ'ın tabelasının da kısa süre içerisinde değiştirilmesi bekleniyor. 

MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİ 
TÜVASAŞ'ta yaklaşık 7 yıldır üzerinde çalışılan Milli Elektrikli Tren seti projesi devam ediyor. 
Daha önce bakanlar düzeyinde açıklanan "29 Mayıs'ta test amacıyla raylara indirilmesi" töreni, bu tarihten bir gün önce iptal edilmişti. 
Milli Elektrikli Tren seti, TÜVASAŞ olarak değil, TÜRASAŞ olarak raylara inecek. 

KARARIN AYRINTILARI

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, karar ile yürürlüğe konulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketinin (TÜRASAŞ) tescil tarihinden itibaren bir ay içinde, tüzel kişilikleri sona eren TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın devir ve hesap kapanış (açılış) işlemleri tamamlanacak. Kapanış (açılış) envanterleri ve bilançolan düzenlenecek ve kapanış bilançoları TCDD ve TÜRASAŞ Yönetim Kuruluna, açılış bilançosu ise TÜRASAŞ Yönetim Kuruluna sunulacak.

TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'a ait olup TCDD hesaplarında yer alan ve karar uyarınca TÜRASAŞ'a devredilecek olan 1 milyar 727 milyon 80 bin 116,85 lira sermaye, TÜRASAŞ'ın tesciliyle TCDD sermayesinden tenzil edilecek.

TÜRASAŞ'ın kuruluş ve örgütlenmesine ilişkin giderler, tescil tarihinden itibaren talep edilmek üzere, TÜRASAŞ'ın nam ve hesabına borç kaydedilerek TCDD tarafından ödenecek.

3 milyar liralık sermayesinin tamamı devlete ait olacak
Merkezi Ankara olan TÜRASAŞ'ın, 3 milyar liralık sermayesinin tamamı devlete ait olacak.

TÜRASAŞ, raylı sistem araçlarının yerli ve milli şekilde üretimi ve tasarımıyla kritik bileşenlerindeki yerlilik oranının artırılması esas olmak üzere yerli sanayinin Ar-Ge, tasarım ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi, her türlü raylı sistem araçlarının ve alt bileşenlerinin imalatı ile bakım ve onarımının yapılması ve yaptırılması amacıyla faaliyetlerini yürütecek.

Yönetim Kurulu ve genel müdürlükten oluşan TÜRASAŞ'ın, genel müdürü, yönetim kurulunun başkanı olacak. Yönetim Kurulu, genel müdürün daveti üzerine ayda iki defadan az olmamak üzere toplanacak.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 01:05
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dadaş
Dadaş - 4 ay Önce

Sakaryanın kendisini de bağlasınlar bir yere. Yazık günah. Depremden beri şu güzel ilimize sahip çıkılmadı sakaryadaki bürokratlar siyasiler zaten ortada yok. Olsalar da kendilerine faydaları yok ki güzrl Sakarya ma faydaları olsun.

SIRADAKİ HABER