TÜRK METAL SENDİKASDI'NA BAĞLI İŞÇİLER EYLEMDE

Türk Metal Sendikası'na bağlı Türk Traktör, OTOKAR, Bplas(Bursa Plastik) ve Noksel Boru Fabrikası'nda işçiler zam beklentilerinin boşa çıkması üzerine eylemlere başladı


TÜRK METAL SENDİKASDI'NA BAĞLI İŞÇİLER EYLEMDE

Türk Metal Sendikası Sakarya Şubesi’ne üye , Türk Traktör, OTOKAR,  Bplas ve Noksel Boru Fabrikasında çalışanlarının Yüzde 38.8’lik zam talebi bir süre önce işvereni temsil eden MESS’e (Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası) iletmişti. MESS ise verilen bu teklifi  kabul etmeyerek  6 ay için 1 Mart-31 Ağustos enflasyon oranında artış oranı, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış yani toplamda %3.3'lük zam teklifinde bulundu. Türk Metal Sendikası Genel Merkezi tarafından Cuma günü tutulan uyuşmazlık zaptı ardından, sendika tarafından mesai yapmama ve kaşık çatalla tepki göstererek hak arama kararı alınmıştı. 
YEMEKHANEDE
Alınan karar gereği dört fabrika da yaklaşık 3 bin kişi bugün yemekhanelerde kaşık ve çatal vurarak, işvereni protesto etti.  Konuyla ilgili olarak Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, başlattıkları protesto eylemlerine devam edeceğini, hafta içinde de farklı protestoların olacağını ifade etti. Eylül ayında  sözleşme sürecinin başladığını ifade eden Meriç, “Uyuşmazlıkla biten süreç içinde, biz 38.8 zam isterken, MESS 3,3’lük bir teklif sundu.  Tututlan uyuşmazlık raporu sonrası Türk Metal Sendikası Genel Merkezi'nin aldığı kararla MESS üyesi iş yerlerinde mesaiye kalmama ve yemekte kaşık çatalları birbirine vurma eylemi yapmak kararı aldık.  Toplamda şehirde 3 bin işçiyi kapsıyor yapılacak eylemler. Bizim isteklerimizin karşılanacağı şartlar oluşmadığı sürece bu süreç devam edecek” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE