“Türk tarımına büyük katkı”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, sanayi kuruluşları ziyaretlerine Başak Traktör Fabrikası ile devam etti. Vali Nayir, 200 kişiyi istihdam eden fabrikanın Türk tarımına büyük katkı sağladığını söyledi.

 “Türk tarımına büyük katkı”

1914 YILINDAN BERİ
Fabrika Müdürü Kayhan Çalıca, Fabrika Direktörü Zafer Özbalaban, Satış-Pazarlama Direktörü Gökhan Bayramoğlu tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, burada fabrikanın tarihçesi ve üretim faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım videosunu da izledi. Fabrikanın tarihçesi hakkında bilgi veren yetkililer; “Sakarya’da 1914 yılında DA-TA Demir Araba - Tahta Araba Fabrikası olarak kurulan Başak Traktörün, 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) unvanıyla Türk çiftçisinin tüm tarım alet ve makinaları ile diğer ihtiyaçlarını karşıladığını, 1968 yılından itibaren Ford ile yapılan iş birliği çerçevesinde yüzde 65 yerli üretim oranı ile imalat başarısı gösterdiğini, 1976 yılında STEYR firmasıyla yapılan anlaşma kapsamında traktör üretimine başlanıp 1996 yılından itibaren de BAŞAK markası ile traktör üretimine devam etmektedir” dediler.

ÖNEMLİ KATKI
Fabrikanın üretim tesislerini gezerek bilgiler alan Vali Nayir, ilimizin çok verimli ve bereketli topraklara sahip bir konumda bulunduğuna dikkat çekerek, “Toprağın verimli olmasının yanında çiftçilerimiz ile tarıma endeksli sanayi kuruluşları arasındaki bağın da iyi kurulması gerek. Bu alandaki ihtiyaçları tespit edip teknolojik donanımlı araçlar üreten Başak Traktör Fabrikası gibi firmaların çalışmaları ülke tarımına çok önemli katkıları bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.
Serkan OK

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 10:48
banner3
YORUM EKLE