Türk Traktör ’de işçi kıyımı durdu!

Ekonomik kriz dolayısı ile 3 olan vardiyasını 1’e düşüren Türk Traktör Fabrikası her ayın son Cuması 29 işçi çıkararak küçülmeye giderken, “Bu ay sıra bana mı? Gelecek” tedirginliği ile diken üzerinde olan işçiler, fabrikanın devlet teşvikinden faydalanması ile birlikte 3 ay nefes aldı.

Türk Traktör ’de işçi kıyımı durdu!

70’İ KENDİ İSTEĞİYLE AYRILDI
Türk Traktör Fabrikası’nda örgütlü olan Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, yaşanan işçi kıyımı ile ilgili konuştu. Fabrikanın küçülmeye gitmesi ile birlikte tek vardiyaya düştüğünü söyleyen Başkan Meriç; “Tek vardiyaya düşünce haliyle fazla gelen işçileri peyder pey çıkarmaya başladı. Bu güne kadar 170 işçinin çıkışı yapıldı. Bunlardan 70 tanesi tazminatlarını alarak kendi istekleri ile işten ayrılırken, 100 arkadaşımız işveren tarafından tasarruf tedbirleri gerekçesi ile çıkartıldılar” şeklinde konuştu.

68 İŞÇİ ÇALIŞIYOR
Fabrikada şuan 680 işçinin çalıştığını söyleyen Meriç, “Dileğimiz bu arkadaşlarımızın fabrikada çalışmaya devam etmesi. Bunun için sendika olarak elimizden gelen örgütlü mücadelemizi sonuna kadar kullanıyoruz. Geçtiğimiz dönem işveren devlete kısa çalışmaya başvurmuştu. 3 ay bu teşvikten faydalandı. Bu dönemde bu teşvik için başvurdu. Anlaşma yapıldı. Kısa çalışma sürecinde işveren işçi çıkartamıyor” dedi.

3 AYLIK DÖNEM 
Meriç, bu süreçte işçilerin ikişer günlük izinler kullanacakların ve bunun ücretinin devlet tarafından ödeneceğini  belirterek; “Yani devlet işçilerin paralarını ödediği sürece, 3 aylık dönemde işçi çıkarımı yapılamayacak. Ondan sonraki süreç ne olacak bilemiyoruz. Yeni yılda inşallah piyasalar biraz düzelir, işveren önünü görür ve arkadaşlarımızda çalışmaya devam eder. Biz arkadaşlarımızın çıkartılmaması için elimizden geleni yapma gayreti içerisinde olacağız” ifadelerine yer verdi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:29
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk traktör
Türk traktör - 1 yıl Önce

100 kişi çıkarıldı diye yalan söylemeye utanmıyorlar. Sizlerde hiç araştırmadan yalan haberleri yazıyorsunuz

SIRADAKİ HABER