Umudumuz tükendi

TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine göre, iş bulmaktan ümidini kesenlerin sayısı arttı. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, ‘Gençlerimizin umudunu kaybetmesi demek Türkiye’nin geleceğini kaybetmesi demektir’ derken, İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ise verilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Umudumuz tükendi

İŞSİZLİK DURUMU 
Türkiye ekonomisi yeni iş imkanları yaratmakta zorlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı işsizlik verilerine göre Türkiye genelinde istihdam edilenlerin sayısı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 2 milyon 411 bin kişi azaldı ve 25 milyon 858 bin kişiye düştü. İşsizlik verilerine göre ise Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişiye geriledi. Aynı dönemde işsizlik oranı 0,1 puan artarak yüzde 12,9 oldu. TÜİK verilerine göre iş bulmaktan ümidini kesenlerin sayısı da arttı. 

‘YATIRIM YAPILMALI’
Açıklanan işsizlik verileri ile ilgili değerlendirmede bulunan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Geleceği şekillendiren gençlerimizin umudunu kaybetmesi demek Türkiye’nin geleceğini kaybetmesi demektir. İnsanlara iş olanakları sağlamanın çözümü yatırım yapmaktır. Ülkemizin batı bölümleri için il bazında kalkınma projeleri hazırlanmalı. Sakarya’mızın 1 milyondan fazla nüfusu var. Tarımın önemini arttırarak yönelimi şehirlerden kırsal bölgelere çekmeliyiz. Ayrıca KOBİ’lerin üstündeki vergi yükü azaltılmalı, çiftçiye daha fazla yardım yapılmalı. Yurt dışından gelen yatırımcıya güven ortamı sağlanmalı” dedi. 

GERÇEĞİ YANSITMIYOR 
İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ise, “TÜİK’in rakamları taraflı ilan ettiğini düşünüyoruz. Pandemi süresince birçok şirketin çalışanları ücretsiz izinli veya kısa çalışma ödeneği ile çalışıyor gösterildiğini biliyoruz. İşsizlik rakamlarının doğru hesaplanması zaten çok zor. Birçok işletme pandemi sebebiyle kapanmış olmasına rağmen kısa çalışma ödeneği ile çalışmaya devam ediyor. Bunları da içerine katarak, insanlar hala çalışıyor gözüküyor. Pandemi sebebiyle hükümetin işçi çıkarma yasağı getirmesiyle birçok işletme işçileri çalıştırmaya devam etmeye mecbur kaldı ama yılın son çeyreğinde bu rakamların çok daha fazla artacağını düşünüyorum” dedi. Şevval GEÇİN/Serkan OK 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 15:29
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER