Vergi iadesi için dikkat çeken açıklama: Toyota'ya yanlış yapılıyor

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, KDV iadelerinden kaynaklanan sorunun çözümünde Toyota’ya haksızlık yapıldığını belirterek,  “Dünyanın sıfır hatayla araç üreten tek fabrikası olan Toyota’yı tukaka haline getirdik. Toyota’ya yanlış yapılıyor ve bizi çok üzüyor” dedi

Vergi iadesi için dikkat çeken açıklama: Toyota'ya yanlış yapılıyor

sakaryayenihaber.com - 

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Toyota’ya haksızlık yapıldığını söyledi. Sakarya’nın KDV iadesinden kaynaklanan zararını defalarca gündeme getirdiklerini belirterek, “Şehrin en büyük probleminden ve hatta en büyük problemin bu olduğunu söyledik. Sakarya iktidar partisine kuruluşundan beri en fazla destek veren şehirlerden biri fakat verdiği desteğin karşılığında yatırım veya ilgi alamamış bir şehir. Biz bununla ilgili büyükşehir belediyesi ya da belediye seçimlerinden önce şehrin bütün meslek örgütü başkanlarıyla birlikte yeni seçilecek başkana verilecek bir manifesto hazırlığı yaptık. Bu sorunun çözülmezse Sakarya’daki problemlerin çözülmez çok net bir şekilde söyledik. 
Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan kaç firma var. Bence çok fazla değildir. Özellikle otomobil üreten firma var. Toyota’sı, Tofaş’ı, Renault’u, Ford’u vesaire çoğunluğu bu bölge de zaten. Bunların haricinde kimya firmaları birkaç tane. Bence 15 taneyi geçmez. Şöyle bir noktaya geldiğimiz zaman bir çözüm önerdik. Sayın Cumhurbaşkanı desin ki 1 milyar dolar ihracatı aşan firmaların ihracattan dolayı alacakları katma değer vergisi iadelerini merkez ödesin. Merkez Ankara’dan alsınlar. Dolayısıyla o ilin artısına hiç dokunulmasın. Diğer iller bu konuda kazançlı bir tek problemli olan il Sakarya. 
Sakarya’da böyle bir dezavantajı avantaja çevirsin. Bunu ben hem Ekrem başkana hem de diğer ilgililere çoğu kez anlattım. Geçen hafta yine bunu Ekrem başkana bunu çözdüğümüzde Cumhurbaşkanımız böyle bir talimat verdiğinde 15-20 firma kaç tane firma varsa ihracatlarını gidip Ankara’dan alacaklar. Bu şehir de farklı söylemlere gidiyor. Ben şahit oldum. Şehrin en büyük firması bizim burada olmasına dua etmemiz gereken Toyota için yanlış şeyler konuşuldu. Toyota’yı baş üstünde tutmamız gerekiyor. 6 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. 4,5 milyar dolar ihracat yapıyor. Dünyanın sıfır hatayla araç üreten tek fabrikası övünecek bir şey Sakarya’da biz Toyota’yı tukaka haline getirdik. Ne yapsın insanlar. Bunları yaptılar ceza mı ödesinler. Toyota’ya karşı bu tür yanlış söylemlerde bulunuyor ve bizi çok üzüyor. Çözüm Toyota’da değil çözüm siyasette. Siyasette zaten Cumhurbaşkanımızın dudaklarının arasında. Bence çok kolay çözülebilecek bir sorun. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 14:41
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER