Yeni OSB için yürütmeyi durdurma kararı!

Ferizli İhtisas OSB için Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davada karar çıktı. Mahkeme oy çokluğu ile OSB’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karara gerekçe olarak ÇED raporlarının eksikliği gösterildi.

Yeni OSB için yürütmeyi durdurma kararı!

Mustafa ÜSTÜBİ’nin haberi 
Ferizli’nin Doğancı, Abdurezzak, Tokat ve Seyifler mahalleleri sınırlarında kalan alana kurulması planlanan Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yürütmesine durdurma kararı verildi. Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde OSB alanında arazisi bulunan vatandaşların bir kısmı tarafından açılan “Yürütmenin durdurulması ve OSB’nin iptali” istemli ava sonuçlandı. Mahkeme kararında, “Dava konusu İhtisas OSB için ÇED olumlu kararı alınmadan tesis edilen dava konusu işlemde şekil bakımından bu yönüyle de hukuka uyarlık görülmemiştir” ifadelerine yer vedildi.
TELAFİSİ ZOR
Mahkeme kararında ayrıca bahsi geçen alanda yapılacak çalışmaların telafisi zor olacak gelişmelere neden olabileceğine de değinildi. Karada ayrıca: Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanun'un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğuyla karar verildi” denildi. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 08:55
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Soner
Soner - 9 ay Önce

Osb nin ne olduğunu bilmeyen zihniyetin böyle büyük projelere karşı çıkması normal eminim hepside 65 yaş üstüdür

65'in altı
65'in altı @Soner - 8 ay Önce

Toprağın ne olduğunu bilmeyenler osb yi armut sanıyorlar. armuttun iyisini ayılar irisini kabadayılar yer. 65 yaş deyip hakir gördüklerin senin küçüklüğünün sebebi idiler.

Bilgi Sahibi
Bilgi Sahibi - 8 ay Önce

herşeye karşı oldukları gibi bunada karşı çıkılmış.
yazık.
ferizli için bulunmaz bir nimet olacaktır.

Gökhan
Gökhan - 8 ay Önce

Canım verimli tarım arazileri, ve ferizli çevresi ziyan olacaktı. Halen 3. OSB zehirli atıkları direk Sakarya nehrine salıyor gizli kaçak. Ordan sulanan tarlada ki ürünleri de bu insanlar yiyor. Oradan akan pislik de karasu plaja gidiyor. Niye sürekli balıklar ölüyor nehirde.

SIRADAKİ HABER