Yeni pakette kime ne kadar ödeme yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeme-içme sektörüne ciro desteği verileceğini açıklamıştı. Detaylar belli oldu...

Yeni pakette kime ne kadar ödeme yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgından en çok etkilenen sektör olan yeme-içme sektörüne maddi destek ödemesi yapılacağı müjdesini vermişti.

Erdoğan açıklamasında, "Lokanta restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020’de yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3’ü kadar ödeme yapacağız" ifadelerine yer vermişti.

Destek ödemelerinin sektöre can suyu olacağını belirten yeme - içme sektörü temsilcileri, KDV indiriminin 31 Aralık 2021’e kadar sürmesini ve SGK primleri konusunda da destek bekliyor. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişi yeme - içme sektöründe çalışıyor.

Konuyla ilgili yakında Resmi Gazete'de bir kararname yayınlanacak. Bu kararnameden sonra ödemeler başlayacak. Ayrıca destekten yararlanabilecek ve koşulları sağlayan işletmelerin listesi Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alacak.

Son bilgiye göre ciro desteği 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla işletmelerin ciro kaybının yüzde 3'ü kadar olacak. Örnek vermek gerekirse bir kafenin ciro kaybı 30 bin liraysa bu paranın yüzde 3'ü 900 TL olsa bile devlet bu işletmelere de 2 bin TL destek verecek.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 10:12
YORUM EKLE