Zanatkarlar yok oluyor

SESOB Başkanı Hasan Alişan, ilimizin esnaf profili ve verdikleri hizmet konusunda bilgilendirme bulundu. İlimizde en fazla büfecilik sektörü rağbet görürken, el sanatlarına dayalı sektörler daha az ilgi görüyor.

Zanatkarlar yok oluyor

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (SESOB) Hasan Alişan, birlik çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu. Başkan Alişan, birliğin faaliyetleri ve görevleri hakkında bilgi verirken 2019 yılının ilk 10 ayında birliğe gelen 14 bin 842 kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Başkan Alişan, “2019 yılının ocak ayı ile ekim ayı arasında birliğimize gelen 14 bin 842 kişiye sicil işlemleri, eğitim, tüketici şikayetleri, toplantı, ziyaret ve benzeri konularda hizmet verilmiştir. Bununla birlikte 18 Kasım 2019 tarihi itibari ile Sicil Müdürlüğü Esnaf Sanatkâr Bilgi Sistemi’ne (ESBİS) 30 bin 349 esnaf ve sanatkâr bulunmaktadır” dedi 
EN AZ VE EN FAZLA 
Başkan Alişan, Sakarya’da Esnaf ve Sanatkâr sayısı en fazla ve en az olan ilk 10 sektör hakkında da açıklamalarda bulundu. Alişan, “Sakarya’da Esnaf ve Sanatkâr sayısı en fazla olan büfelerde, bakkallarda ve marketlerde yapılan ticaret 2 bin 705 iken onuncu sırada yer alan mobilya imal, onarım ve ticaretinde ise 723 kişi yer almaktadır. En az yapılan meslek 10 meslekler arasında ilk sırada yerini bileyicilik yer alırken yorgancılık, Ağaç işleri tornacılığı, Bakırcılık, kalaycılık yer almaktadır” diyerek konuyla ilgili bilgi verdi. 
“19’UNCU SIRADAYIZ”
2018 yılında Türkiye’nin genelinde esnaf, nüfus ve işyeri sayılarında Sakarya’nın yerinin 19’uncu sırada yer aldığını söyleyen Alişan, “2018 yılının aralık ayı itibariyle ülke genelinde 28 bin 981 esnaf ve işyeri sayımızla birlikte 19’uncu sırada yer almaktayız. Bu sayıları il genelinde değerlendirmek gerekirse kayıtlı esnaf ve işyeri sayısı ile en fazla olan ilçemiz 16 bin 190 ile Adapazarı yer alırken, kayıtlı esnaf ve işyeri sayısı ile en az olan ilçemiz ise 240 ile Taraklı ilçemizdir” diye konuştu. 
“BİN 100 BELGE”
Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak birçok meslekte resmi belge verdiklerini söyleyen Başkan Alişan, “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanında 27 belge verilirken, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusunda bin 73 belge verilip ticaret sektöründe 2018 yılında toplamda bin 100 belge verilmiştir” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER