Eleştirmek...

Hakaret içermedikçe herkesin en doğal hakkıdır bir yanlışı eleştirmek…

Hele hele KORKMA…! diye başlayan bir İSTİKLAL MARŞI ile yetişmiş nesilseniz ve de elinizde ülkenin kurucusundan alınmış GENÇLİĞE HİTABE gibi bir GÖREV BELGENİZ varsa elbette gördüğünüz yanlışları eleştireceksiniz bizim gibi.

O zaman bir bakalım neleri eleştirmişiz?

FETÖŞÜ yani Fethullah Gülen denilen CİA ajanını ve onla ilişkisi olanları eleştirmişiz. Bugün değil yıllar öncesinden taa 1992’den beri şahsen ben anlatmışım defalarca nasıl bir VATAN HAİNİ olduğunu.

Başka? Milyarlarca lira değerinde kamu kaynakları bu terör örgütü lideri ve yandaşlarına aktarılırken, militanları ikili ve üçlü kararnamelerle Devlete yerleştirilirken yapmayın diye defalarca ikaz edip eleştirmişiz.

Başka? Onlar bu haine hocaefendi, nurlu adam, İslamın önderi diye övgüler dizip savunurken kandırılıyorsunuz diye uyarıp eleştirmişiz.

Başka? FETÖŞÜN olimpiyatları adına para bastırılırken bu paralar ihanet belgesi olarak tarihe geçecek diyerek eleştirmişiz.

Her seferinde anlamamışlardı. Biz FETÖŞ konusunda uyardıkça da inadına beraber yürüyüp beraber ıslanmışlardı. Üstelik bırakın uyanmayı HOCAEFENDİMİZE hakaret ediyorsunuz diye maddi ve manevi tazminat davaları ile tehdit bile etmişlerdi. UNUTMADIK…

Neyse…

Sadece FETÖŞ terör örgütü konusunda mı eleştirmişiz? Elbette değil. Diğer terör örgütü PKK konusunda da eleştirmişiz.

PKK’nın sözde Avrupa temsilcileri ile bir araya gelindiği OSLO’yu eleştirmişiz. Üstelik Bahçeli çok ağır hakaretler ederken biz sadece terör örgütü temsilcileri ile nasıl bir araya gelinir diye sormuşuz.

Başka? PKK militanlarının bir zafer edasında davul zurna eşliğinde HABUR sınır kapısından alınıp bazı teröristlerin kurulan mahkemelerce serbest bırakılmasını eleştirmişiz. Üstelik Bahçeli ihanet olarak tanımlarken biz kibarca şehitlerimizin kemikleri sızlıyor demişiz.

Başka? Avrupa şehirlerinde PKK’ya özgürlük savaşçıları diye övgüler dizen ŞİWAN PERVER’li  şarkıları türküleri eleştirmişiz. Ki o Şiwan Büyük Kürdistan hayalini geçen ay tekrar açıklamış.

Başka? Ben PKK’nın hamisiyim diyen BARZANİ ile alkışlar eşliğinde gurur duyulmasını eleştirmişiz. Sadece alkışlarımı eleştirmişiz? Barzani’ye 2 milyar dolar kredi ile 300 milyon dolar bağış yapılırken de eleştirmişiz. Buna güvenmeyin. Gider PKK ile anlaşır demişiz. Nitekim iki üç gün önce PKK ile anlaşma yapmış.

Başka? Görmezden gelmeleri, bayrağımızın gönderden indirilmesini, elini kolunu sallayarak dolaşan PKK’lı teröristleri eleştirmişiz. Bunlara güvenilmez demişiz. Nitekim hendek kazıp bombalı tuzaklar yerleştirmediler mi?.

Başka? HDP ile birlikte çıkarılan yasalarla PKK’nın şehir yapılanması KCK militanları şartlı tahliye olurken eleştirmişiz. Hiç olmazsa bunları kapsam dışı bırakın diye öğütte bulunmuşuz.

Eleştiri konusu sadece terörde olsa iyi. DIŞ POLİTİKADA da eleştirmişiz.

SURİYE ve ESAT konusunda da eleştirmişiz. Bunun babası, başta APO olmak üzere PKK’nın üst düzey kadrosuna yıllardır yardım ve yataklık yaptı. Bunlarla bir araya gelinmez. Hele hele tatil ve ortak Bakanlar Kurulu asla yapılmaz diye eleştirmişiz.

Başka? Suriye sınırında mayınlar temizlenirken eleştirmişiz. BOP’u uygulama safhasında ABD’nin Suriye’yi parçalayacağını ve oradan yüz binlerce Suriyelinin ülkemize gireceğini söyleyerek uyarıp eleştirmişiz. Özür dilerim bu eleştiri konusunda yanılmışım. Milyonlarca Suriyelinin girebileceğini tahmin edememişiz.

Başka? NATO’nun ne işi var Libya da derken alkışlamışız. Ama 15 gün sonra NATO’yu Libya’ya davet ederken eleştirmişiz. KADDAFİ linç edilirken sessiz kalınıyor diye de eleştirmişiz. Ne yapacaktık diye soran olursa verilecek cevap; Bugün ne yapıyorsak onu.

Başka? Kardeş Azerbaycan’a rağmen Ermenistan ile haşır neşir olunurken eleştirmişiz. 1915 Ermeni iddiaları için özür dilenirken eleştirmişiz.

Başka? Son din İslam ayeti Cuma vaazlarından çıkarılırken eleştirmişiz. Dinlerin kardeşliği olmaz. Son din İslam’dır demişiz. İmar planlarından cami adı çıkarılıp mabed yazılırken eleştirmişiz. Cami arsaları iş merkezlerine dönüştürülürken eleştirmişiz. Bakara makara diye ayet gönderilerek İslam’la dalga geçilirken eleştirmişiz.

Daha çok konu var yazacak ama birazda EKONOMİ konusunda eleştirilerimiz yazalım derken sayfada yerimiz bitti. Sadece kısaca iki konuya değineceğim. Sonra bir ara daha detaylı yazarız ekonomi konusunda ki eleştirilerimizi.

Birincisi…

Dolar 1.60 TL ile 2 TL arasında seyir ederken alkışlamışız. 2.5 ile 3 TL arasına yükselince aman dikkat diye uyarmışız. Bugün ise 6.8’e TL’ye çıkınca da batıyoruz diye eleştiriyoruz.  

İkincisi ise…

Yol yapıyoruz dediler. Alkışladık. Köprü yapıyoruz dediler yine alkışladık. Havaalanları yapıyoruz dediler yine alkışladık. Şehir hastaneleri yapıyoruz dediler. Bu model eskidi. 60-70 yıl önce ABD ve Avrupa’da yapıyorlardı devasa hastaneleri ama bugün vazgeçtiler diye hafif sitem etmemize rağmen madem yapıyorlar hizmet hizmettir bize alkışlamak düşer dedik yine alkışladık.

Yolların, köprülerin, havaalanlarının, şehir hastanelerinin maliyetlerinin 2-3 kat yüksek olmasına, ihaleleri alan firmaların işin yapımını taşeron firmalara en az yarı yarıya vermelerine, üstelik Müteahhitlerin kamu bankalarımızdan milyarlarca dolar kredi kullanmış olmalarına bazıları alıştıklarından seslerini çıkaramazken bile biz yine eleştirmişiz. 

Ama MÜŞTERİ GARANTİSİNİ yani Deli Dumrul hikayesinde olduğu gibi yolları, köprüleri, havaalanlarını ve şehir hastanelerini kullansak da kullanmasak da müteahhitlerine para ödemek zorunda kaldığımızı öğrenince ve üstelik 15-20 YIL borçlandırıldığımızı, daha doğrusu sadece bizlerin değil doğmamış çocuklarımızın ve torunlarımızın bile geleceğinin İPOTEK altına alındığını öğrenince itiraf edeyim sadece eleştirmedik. Bahçeli’nin söylediklerine de aynen katıldık.

 

Şimdi soruyorum bu yazımı okuyan herkese. Özellikle o dönemleri yaşamayan gençlere. Elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin.

Siz olsanız eleştirmez misiniz?

Sinan Ulusinan

22.06.2020

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin kaymak
Çetin kaymak - 2 ay Önce

2002 den bu tarafa T. C hep geri gitti sebebimi Sinan Ulusinan köşesine yazmış böyle bir yönetim biçimi yok her geçen gün iflasa gidiyoruz, gemi batıyor.

yılmaz balkan.
yılmaz balkan. - 2 ay Önce

parti devleti haline getirilmiş bu ülkede tüm bunlar yaşanırken, bunların bir tanesi bile, ilk seçimlerde bu iktidarın gönderilmesi için yeterli olması gerekirken ,tüm bunların sonucu büyük adaletsizllikler ,liyakatsızlıklar yaşanırken SURVİVOR en çok izlenen televizyon programı oluyorsa milletimizin yaşadıkları az bile.

kerim sarı
kerim sarı - 2 ay Önce

Eleştirilerine katılıyor,aydınlatma görevinizde başarılar diliyorum.

Ahmet Aydın
Ahmet Aydın - 2 ay Önce

Tebrik ederim başarıların daim olsun

Emel ALTAY
Emel ALTAY - 2 ay Önce

Süper teprikler

Ahmet şimşek
Ahmet şimşek - 2 ay Önce

Maalesef bundan iyi idare edecek , ülke teslim edilebilir kimse yok. CHP, İP , HDPKK ortaklığına Üike teslim edilmez, batırırlar, parçalarlar.