En borçlu şehirlerden Sakarya 

2019 yılsonu itibariyle Türkiye’nin en borçlu ilk beş belediyesinden biri olarak açıklanan Sakarya, kamuya ait vadesi gelen 6 milyon TL borcunu da ödeyememiştir.

Hatta belediye bütçesinin bu kadar zor durumda olduğunu son Belediye Meclisi toplantısında Sayın Başkan, deprem dönemine ait borçların bütçeyi zorladığına dair açıklamalarda bulunmuştur.

Büyükşehir bütçesinin hali içler acısıyken, bu kadar borçlu bir vilayet iken sormadan edemeyeceğim konulara değinmek istiyorum.

- Depremden sonra her başkanın sürekli yenilenme çalışmaları yaptırdığı Çark Caddesine harcanan milyonlar,

- Aynı şekilde her başkanın değiştirme ihtiyacı duyduğu Demokrasi Meydanının en son 2019 yılında 11,5 milyon TL’ye ihale edilip bir önceki Kent Meydanından farklı olarak 10 ayrıntıyı bulamadığımız şekilde teslim alınması,

- 31 Mart 2019’dan kısa bir süre önce ömrü sadece iki ay olan, bir milyon çiçek ihalesinin yapılması, milyonların ödenmesi.

Bu fütursuzca harcanan milyonlar bugün belediye bütçesini zorlayan bir kaç kalemden biridir.

- Her zaman şeffaf olunması gereken en önemli kurumlarımızın başında ise Belpaş gelmektedir.

Yeni atanan Sayın Osman Çelik kardeşimizin bu görevi layıkıyla yapacağına sonsuz inanıyor başarılar diliyorum.

‼ BELPAŞ ‼

- Orman Park; 18 dönümlük arazi içerisinde 3250 m2 kullanım alanı olan dişbudak ağaçlarıyla çevrili tabiat parkımız.

- Kent Park; 160 bin m2 alan içerisinde 14 bin m2 lik göletin ve iki büfe ile bir kafe restoranın bulunduğu şehrin nefes aldığı parkımız.

- Yenikent Park; 33 bin m2 yeşil alanın ve 300 kişilik restoranın olduğu eşsiz doğal güzelliklerimizin bulunduğu parkımız.

- Şehir merkezinde dinlenti alanımız Şemsiyeli park ve çay dünyamızın olduğu parkımız.

- Maltepe Park

- Korucuk Park

- Ayçiçeği Bisiklet Vadisi

- BELPAŞ Akaryakıt istasyonumuz

Bütün bu tesisleri şehrimize kazandıranlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu ve benzeri belediye iştiraki kurumlarımızın ve Millet Bahçemizin ihale şartlarının ne olduğunun, kimlere nasıl ve hangi koşullarda işletim devirlerinin yapıldığına ait bilgileri halkımızın da mutlaka bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yapılan bütün ihalelerin ve işletim devirlerinin en şeffaf bir şekilde halkımızla paylaşacağımız sözünü seçim döneminde vermiş bir aday olarak aynı iradeyi Sayın Başkanımızın da göstermesini bekliyorum...

Bu kadar borçlu bir şehrin, maliyetinin milyarları bulacağı söylenen, hiçbir ihtiyacı karşılamayacak projesi olan

Pembe perdeli romantik tramvay ile ilgili de bir kaç kelime söylemek istiyor ve bütün İnsanlığa soruyorum:

- Dünyanın herhangi bir büyük şehrinde sadece yaya trafiğinin olduğu ve ticaretin kalbi konumunda olan bir caddenin bu eşsiz özelliğini yok etmek için ne yapardınız?

 En sık verilen cevap mutlaka

“O caddeyi yolcu taşımaya açmak” olurdu.

Araç trafiğinin olmadığı nadir caddelerden biri olan Çark Caddemizin kıymetini bilelim.

Trafiğe açmak yerine, Türkiye’nin sadece yaya trafiğine kapalı en güzel ilk on caddesi arasına nasıl katabiliriz onun çalışmasını yapalım.

Bu kadar ihtiyaç dışı, gereksiz, hiçbir esnafın kabul etmediği israf projeye ayırdığınız maliyetin yerine İstihdama yönelik süt ve süt ürünleri entegre tesisi, mısır yağı fabrikası ve çikolata fabrikası yapar binlerce kişiye ekmek kapısı açarsınız.

Saygı ve hürmetlerimle.

Sağlıklı mutlu, maskeli ve sosyal mesafeli bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hendekli
Hendekli - 4 hafta Önce

yüreğine kalemine sağlık başkanım ,
orman park ile ilgili ne açıklama yapacaklar şimdiden merak ediyorum .
Türkiye'deki şehrin göbeğindeki en güzel tabiat parklardan biri olan orman park'ın
işletmesini orman bakanlığından alan büyükşehir belediyesi ,
kimlere nasıl ve hangi koşullarda devretti bilmek istiyoruz.

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 4 hafta Önce

Orman park sakaryanın en eski ağaçlık alanlarından bir tanesi. Umarım bu zihniyet orayıda rant kapısı yapmaz.

Paşalı
Paşalı - 4 hafta Önce

Herşeyden önce iyi bir yol gösterici olduğunuza sanıyorum ki bütün şehir şahit olmuştur, Büyükşehir Belediyesinin üst düzey bürokratları ve diğer daire başkanları sizin fikir ve projelerinizden ilham alarak şehrimize katkı sağlayacak projeler üretirler inşAllah, deprem borçlarının haricinde Türkçe olimpiyatlarına sponsorluk yapılmıştı, belki oradan kalan borç'lar da mevcuttur, siz ve arkadaşlarınız yol göstermeye devam edin, yolunu bulanları da Allah'a havale edin Hocam, ALLAH'A emanet olun

Uğur şenlen
Uğur şenlen - 4 hafta Önce

Yazdıklarınızla sesimiz oldunuz teşekkür ediyorum bal evi süt evi ile hizmet olmuyor çiçek ekimide israf yandaşlara para kazandırıyorsunuz ülkede ekonomik kriz varken hala israf yapıyorsunuz

Okan CLB
Okan CLB - 4 hafta Önce

güzel konuya deginmişsin hocam tbrler

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 4 hafta Önce

Memleketine bu kadar düşkün, bu kadar hassas bir insanın; ülke yönetiminde çok faydalı, son derece verimli ve dürüstlüğü ile örnek olacak bir şahsiyet sergileyeceğine emin olun. Yazılarını okuduğumuzda, sorunlara ne kadar gerçekçi ve çözüm üretici bir zihniyeti olduğunu görebiliyoruz. Yol göstermek meziyettir lâkin idrak edip uygulamak da gönül işidir; umarım Dr.Cihan Bey'in işaret ettiği hususlar dikkate alınır ve uygulanır. Aksini yapmak ise Sakarya'ya ihanettir!

GERÇEK SAKARYALI.
GERÇEK SAKARYALI. - 4 hafta Önce

Orman park ihalesinde pis kokular gelmeye başladı hocam. Yine yok pahasına kendi yandaş akrabasına peşkeş çekiyor burayı. Şu zamanda bile hala yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık peşindeler. Bunların yaptıklarını Allaha havale ediyorum. Rabbim bunların yaptıklarını cezasız bırakmasın inşAllah. Çoluğumuzun, çocuğumuzun, yetimlerimizin hakkını yiyenler kolay kolay can vermesin. Bu kendini bilmez ahlaksızlar bir nebze sizlerin haykırışlarınıza kulak verseler ama nerde. Er geç yargı önünde hesap verecekler ve o günler çok yakın.

Kemalpaşa
Kemalpaşa - 4 hafta Önce

Hocam yazınız için çok teşekkürler.şehrimizin sorunlarınızı dile getirmeniz bizleri mutlu etmektedir.yapılan ihaleler bizleri yönetenler tarafından şeffaf Bir şekilde halka izah edilmelidir.