En resmi ağızdan Tank Palet açıklaması 

Geçen Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşüldü.

Toplantıda CHP’li milletvekilleri ellerinde afişlerle tank-palet fabrikasının devrine tepki gösterdi.

Afişlerde “Milli savunma Katar-Ethem Sancak’ın arka bahçesi mi?”, “Tank Palet milli fabrikadır. Hiç kimseye verilemez”, “25 yıllık bedelsiz devir, peşkeş değil de nedir?” ve “Türk Ordusu’nun sırları Katar’da mı?” ifadeleri yer aldı.

Toplantıda Bakan Akar milletvekillerinin sorularına cevap verdi.

Bu konuda en yetkili isim olan Akar’ın verdiği cevaplardan Tank Palet’in BMC’ye veriliş süreciyle ilgili merak edilen konuları derlemeye çalıştım.

Milli Tank olarak planlanan  ALTAY Tank Tasarım Prototip Üretimi için ilk aşamada OTOKAR A.Ş'nin görevlendirildi. Bu kapsamda 5 prototip üretildi.

Bu süreçte Arifiye Tank Palet Fabrikası'nın belirli alanlarının 2012-2015 arasında, OTOKAR Firması'na tahsis edildi.

Prototiplerin kule ve gövdeleri Tank Palet’te üretildi. Fabrikanın test alt yapısı da firmaya kullandırıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından 2018'de ALTAY tankının seri üretim ihalesinin gerçekleştirildi.

İhaleye katılan üç firmadan en uygun teklifi veren BMC A.Ş ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında tankın seri üretimine ilişkin sözleşme imzalandı.

Tankın prototip üretimi aşamasında Tank Palet Fabrikası'nın belirli alanlarının ve 250 tankın seri üretimi aşamasında da fabrikanın işletme hakkının BMC'ye devri gündeme geldi.

Bu kapsamda Tank Palet Fabrikası olarak da anılan 1'inci Ana Bakım Fabrikamız, 20 Aralık 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Ardından 14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile fabrikanın mülkiyeti MSB'de kalmak üzere işletmesinin Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi'ne (ASFAT AŞ) devredilmesi, fabrikada çalışan askeri personel ile memurların ilgili mevzuat çerçevesinde MSB bünyesinde çalışmaya devam etmesi, fabrikada işçi statüsündeki personelin her türlü özlük haklarının korunması kaydıyla ASFAT AŞ'ye devredilmesine karar verildi.

Daha sonra yapılan değerlendirme sonrasında, MSB'nin ASFAT AŞ ve BMC arasında imzalanan protokolle fabrikanın mülkiyetinin MSB'de kalmasına ve işçilerin bütün özlük haklarının korunmasına karar verildi.

BMC, fabrikayı çağın gereklerine uygun şekilde modernize edecek, 25 yıl boyunca fabrikada ihtiyaç duyulacak bütün yenileme yatırımlarını gerçekleştirecek ve kapasite geliştirmeye dönük belirlenecek alanlarda ilk aşamada en az 50 milyon dolar tutarında ilave yatırım yapacak.

Halihazırda fabrikada yürütülen bakım, onarım, palet ve optik üretimi gibi hiçbir faaliyet aksatılmadan ve devlete ilave hiçbir maliyet getirilmeksizin TSK ihtiyaçlarının karşılanmasına devam edilecek.

CHP ve AKP arasında aylardır devam eden Tank Palet polemiğinde bu konular hiç konuşulmuyor.

Tank Palet’in BMC’ye Milli Savunma Bakanı tarafından anlatılmış.

Burada Bakan Akar şu sorunun cevabını vermemiş:

Tamam Milli Tank Altay’ın seri üretimi için bir ihale ve yapılmış.

Tamam katılımcı 3 firma arasından en düşük teklifi BMC vermiş de, o teklifi verirken yeterliliği var mıymış?

BMC’ye Tank Palet’te üretim izni verilirken, 20 Aralık 2018’de ilan edilen Özelleştirme Kararı’nın gerekleri yerine getirilmiş mi?

Tank Palet’in BMC tarafından kullanım şartları, Altay Tank’ının seri üretim ihalesine katılan diğer firmalara da sağlanamaz mıydı?

Bu sorular cevap bulmadan bu konu Sakaryalı’nın gündeminde çok yer almasa da ülke gündeminden düşmeyecek gibi görünüyor.

Günün sözü

Bir şey kötü ifade edildi diye mutlaka yanlış değildir, mükemmel söylendi diye mutlaka doğru değildir.

Aurelius Augustinius

YORUM EKLE
YORUMLAR
la edri
la edri - 8 ay Önce

Matur
Kimin kayığîna binersen onun tūrkūsūnū söylūyorsun
Objektif gazeteciliğinizi tebrik ediyorum