Erenler'de kim kazandı kim kaybetti?

24.10.2020 tarihinde üç adayla yapılan tarihi Erenler AKP ilçe başkanlığı seçiminde kazanan Erdal Köse ve listesi kayıp eden AKP Genel Merkez ve listesi oldu. Yılan hikayesine dönen seçimde heyetler Ankara yolunu su yolu yaptılar. İsimler havada uçuştu.

Her gün kulislerde çeşitli isimler konuşuldu.

Kimi Genel Merkezin, kimi İl Başkanının, kimi Büyükşehir Belediyesinin, kimi Erenler Belediyesinin, kimi de sayın Cumhurbaşkanının ve aile efradının adayı oldular. Arayıp görüşme imkanımız olan yetkililerle Erenler İlçe Başkanı adayı konusunda geniş kapsamlı görüşmelerde bulunduk. Görüşülen konuların bir çoğu yazılmamak üzere olduğu için yazmadık şimdi de yazmayacağız.

Gelelim seçime:

Mevcut İlçe Başkanı Beşir Doğrusever, İlçe Başkanlığı adaylığı konusunda çok dik duruş sergiledi. Parti içi demokrasi mücadelesinin nasıl yapılacağını Sakarya’daki tüm siyasi parti temsilcilerine gösterdi. Bu mücadelesinden dolayı sayın Doğrusever’i tebrik ediyorum.

Erdal Köse, iki dönem AKP Erenler İlçe yönetiminde görev yapmış, İlçe Başkanlığı aday temayül yoklamasında oyların % 80’nini almış, AKP Erenler; Kadın kolları, Gençlik kolları ve mahalle temsilcileri tarafından sevilen sayılan ve İlçe Başkan olması istenen bir aday.

Av. Ahmet Bülent Ateşoğlu, normal tarihinde yapılmayıp ileri bir tarihe ertelenen İlçe kongresinden sonra AKP Erenler İlçe başkanı aday olmuş, genç gelecek vaat eden çiçeği burnunda hukukçu bir siyasetçi.

Ertelenen Erenler İlçe kongresinden sonra AKP Genel merkezine çağrılan, Doğrusever, Köse ve Ateşoğlu isimlerinden hiçbirinin adı ilk görüşmede açıklanmadı. Bu süreçte İlçe başkanı adayının açıklanmaması başka isimlerin devreye girmesine neden oldu. Bu durumda, AKP’de bir çok yöneticiyi  zor durumda bıraktı.

Görüştüğüm AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Siyaset uzun soluklu bir süreç bu süreçte hiç beklenmedik anda beklenmedik kişilere siyaset fırsat sunar” bekleyelim görelim demişti.

AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever de, “Biz üç aday adayı belirledik, Genel Merkezimizin yapacağı istişarelerden sonra belirleyeceği aday AKP’nin adayıdır. Tüm organlarımızla birlikte adayımızın yanında oluruz” demişti.

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç da, ”Partimin belirleyeceği aday hepimizin adayıdır” demişti.

AKP Genel Merkezi Av. Ahmet Bülent Ateşoğlu’nu AKP Erenler İlçe başkanı adayı olarak açıkladı. Bu açıklama Erenlerde AKP teşkilatındaki ateşi söndüreceği yerde yeniden fitili alevledi. Doğrusever baştan beri söylediği gibi kongrede aday olacağım iddiaları yeniledi. Köse, aday olacağını Doğrusever gibi bağıra bağıra söylemese de, sessiz ve derinden çalışmalarına devam etti.

Genel merkez tarafından belirlenen adayla gidilen seçimlerde kongrelerin iki, üç adayla yapılması kesinlikle mümkün değildir. Genel merkezin tek adaylı olacak dediği seçimlerde Divan başkanı kendisine verilen alternatif listelerin hiçbirini kabul etmez. Divana Genel Merkeze rağmen liste veren adaya, “yapılan tetkik sonunda cuma günü itibarıyla partimizden ihraç edildiğiniz anlaşıldığından divana vermiş olduğunuz liste kabul edilmemiştir” denir ve listeler geçersiz sayılır.

Eğer divan başkanı ikinci ve üçüncü listeyi kabul etmişse bu işte bir bit yeniği var demektir.

Üç adayın Divan Başkanlığına verdiği listeler incelendiğinde hangi listenin ve adayın arkasında kimlerin olduğu açık şekilde belli oluyor.

Bu durumda Av. Ahmet Bülent Ateşoğlu nerede hata yaptı? Veya Ateşoğlu’na kim hata yaptırdı? Ateşoğlu AKP genel merkezi tarafından aday olarak açıklandıktan sonra bu işin bitiğini sanarak kulaklarını teşkilatın ve tabanın taleplerine kapattığı, hatta genel merkez tarafından listesine yazmaması gerektiği söylenen üç dört isimi ısrarla listesine yazdığı, karşısında mevcut ilçe başkanı ve ilçe başkan yardımcılarının aday olduğunu unuttuğu, karşısındaki adayların teşkilatı çok iyi bildiklerini, seçimde oy kullanacak delegeleri bu adaylar tarafından yapıldığını düşünerek hareket etmediği görülmektedir.

En önemlisi ben Genel Merkezin adayıyım diğer adayların adaylıkları divan başkanı tarafından kabul edilmez düşüncesiyle kulis çalışmalarını da takip etmediği anlaşılıyor. Ateşoğlu, divan başkanı diğer adayların listesini kabul ettiği anda adaylıktan vaz geçmeliydi.

Ali İhsan Yavuz’un kongreye gelmemesi de akla gelen başka bir soru. Erenler kongresi bize AKP’de güç dengelerinin değişime  uğradığı  parti içinde güç savaşlarının sessiz ve derinden devam edeceğini gösteriyor. Akla gelen bir soru da geçmişte iptal edilen İl başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi Erenler seçimi iptal edilebilir mi ?

Bence çok zor. Çünkü AKP genel merkezinin onayını almadan diğer adayların divana başvurularını divan başkanı kabul edilmezdi.

Siyasi satranç ustalarını da tebrik ediyorum.

YORUM EKLE