Esnafa parayı kim ödeyecek?

Gazetemizi arayan bir okurumuz, mevsimlik tarım işçileri için satın alınan malzemelerin ödemesinin halen yapılmadığını söyledi.

Okurumuz, “Bizden Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) kapsamında çocuk işçiliğinin önüne geçilerek çocukların zamanlarını faydalı bir şekilde geçirmelerinin hedeflendiği eylem planı kapsamında çeşitli mal alımları yapıldı.

Valilik ihale yaptı. Karasu, Hendek, Kocaali, Karapürçek, Akyazı, Serdivan, Ferizli ve Söğütlü’de bulunan esnaf olarak ürünleri teslim ettik ancak Ağustos ayından itibaren paramızı alamadık.

Bizim imzaladığımız projede Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünün imzası var. Biz faturalarımızı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na kestik ama paramızı alamıyoruz. YİKOB’a başvuruyoruz bizi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yönlendiriyor.

Milli Eğitime gidiyoruz Valiliğe yönlendiriyor. Resmen arada kaldık. Kış girdi ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Bu benim değil pek çok ilçe esnafının sorunu.

Paramızın geciktirilmeden verilmesini istiyoruz

Sokak köpekleriyle ilgili 

çok yerinde bir öneri

Korucuk Mahallesinden bir okurumuz sokak köpekleriyle ilgili bir öneride bulundu. Okurumuz İbrahim Bey, kış mevsiminde havaların soğuması ile sokak köpeklerinin sayılarının artış gösterdiğini ifade ederek, “Normal zamanlarda köpekler gezerek, açlık hisselerini giderebiliyorlar.

Ama kışın sokak köpekleri, en kolay şekilde karnını doyurabileceği meskun mahallelerde yoğunlaşıyorlar. Hayvanseverler, bu durumda evlerindeki artık yemekleri gelişe güzel bırakıyorlar. Burada onlar haklı. Bir de bu hayvanlardan rahatsız olanlar var.

Özellikle çocuklar için bazen bu köpekler tehlikeli olabiliyor. Belediyede alıp toplasa, hayvan severler rahatsız oluyor. Toplamasa, rahatsızlık duyanların tepkisi artıyor. Bana göre yapılması gereken, her iki grubunda gönlünü yapabilmek. Çözüm olarak aklıma geleni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Belediyeler kendi sorumluluk alanlarında, kimsenin rahatsızlık duymayacağı bölgeler tespit ederek, sokak hayvanlarının beslenebileceği istasyonlar koyabilir. Bu istasyonlarda sokak hayvanlarını seven kişilere de bildirilerek, onların evlerindeki yiyecekleri, bu istasyonlara bırakmaları sağlanabilir. Hayvan severler bu depo istasyonlarına yiyecekleri dökerek onların beslenmesine katkıda bulunabilir. Böylelikle gelişi güzel her yere yiyecek atığı atılmış olmaz. Hem çöplük olmaz, hem de sokak köpeklerinin beraberinde getirdiği sıkıntının da önüne geçilmiş olabilir” dedi. Okurumuzun önerisi böyle, bizde yerel yönetimlerle paylaşalım istedik.

YORUM EKLE

banner22

banner21