Eşraf Platformu toplandı: "Örnek olacağız"

Kısa bir süre önce kurulan Sakarya Eşraf Platformu 110 üyesi ile önceki gün  Engelsiz Kafe de ilk kez bir araya geldi. Üyelerin tanışması amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan kurucu başkan Faruk Kır, bu platformun örnek olacağını ifade etti.

Eşraf Platformu toplandı: "Örnek olacağız"

İlimizin eşraf ve esnaflarından oluşan Sakarya Eşraf Platformu, önceki gün üyeleri ile ilk kez bir araya geldi. 110 üyesi bulunan platformun ilk toplantısında konuşan Kurucu Başkan Faruk Kır, amaçları hakkında bilgi verdi. Tamamen gönül esaslı karşılığını ise Allahtan bekleyerek hareket eden bir sivil toplum örgütü olmayı düşündüklerinin altını çizen Sakarya Eşraf Platformu kurucusu Faruk Kır, “Sakarya da birçok siyasi partiler var çeşitli kuruluşlar var ama hepsinin bir fikriyatı var. Gönülüllük esasına dayalı  bir sivil toplum örgütü olmayı düşünüyoruz” dedi 

TEMAS ETMEK İSTİYORUZ 

Kurucu Başkan Kır, 16 ilçeden kendileriyle birlikte olmak isteyen kişilerle yola çıkacaklarını söyleyerek, “İlerleyen zamanlarda yaptığımız güzel çalışmalarla başka vilayetlere örnek olacağız. 16 ilçe ile ziyaretlerle orada ki kuracağımız temaslarla kayda değer olması gereken, olmaması gereken neler varsa hepsine temas etmek istiyoruz, dokunmak istiyoruz. Dolayısıyla bu kuruluşun bir amacı da isminde de olduğu gibi eşraf kültürünün oluşturulması. Eşraf o bölgenin tanınanı, bilineni ve istişare edileni anlamına geldiği için bu kültürde çok önemlidir” diye konuştu. 

AMAÇ SAKARYA’YA HİZMET

Sakarya için hizmet vermek adına bir araya geldiklerini belirten Kır, “ Eşraf kültürünün oluştuğu ortamlarda muhakkak o şehir sahipsiz değildir. Onların fikri olmadan onların rızası alınmadan kolay kolay bir iş yapılmaz. Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda her bölgede hatırı sayılan sevilen sözüne itimat edilen insanlar vardı. Bu kültür, günler geçtikçe siyasetin şekillenmesi ile başka mecralar kaydı. Bizlerde Sakarya için hizmet vermek adına böyle bir sivil toplum örgütü oluşturduk” ifadelerini kullanırken katılım sağlayan üyeler kendini tanıtarak sıcak bir sohbet ortamı oluşturdu.

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE