İMO 65. yaşını kutladı

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizde bilimin ve liyakatın dikkate alınmadığını, haksız rekabet koşulları nedeniyle işini düzgün yapmaya çalışanların sistem dışına itildiğini söyledi.

İMO 65. yaşını kutladı

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi 65. kuruluş yıldönümü yemeği ve mesleğinde 25, 40 ve 50. yılını dolduran üyelere plaket ve onur belgesi töreni, önceki akşam Best Western Premier Otel’de gerçekleştirdi. 

6235 SAYILI YASA İLE KURULDU

İnşaat Mühendisleri Odası’nın ülkemizin yaraları ve mesleğinin gelişmesi amacıyla 19 Aralık 1954 yılında kurulduğunu söyleyen Başkan Gürpınar, “6235 sayılı yasa ile kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde ülkemiz genelinde 120 bin, ilimiz de bin 400 üyesi olan meslek örgütüdür. Odamız mesleki, kültürel ve sosyal alanlarda ülkemizdeki inşaat mühendislerini temsil etmektedir. 65 yıllık süreç içerisinde mesleki niteliğin yükseltilmesi, yatırımlar ve ulusal kaynaklarımızın doğru kullanılması adına mesleğimiz adına doğru kazanımlar elde etmiştir” dedi. 

BİLİM VE LİYAKAT

Ülkemizde inşaat mühendisliği eğitimi veren, üniversite bölümlerinin sadece yüzde 9’unda yeterli öğretim üyesinin bulunduğu, yüzde 91’inde yeterli öğretim üyesinin olmadığını ileri süren Gürpınar;  “Bilimin ve liyakatın dikkate alınmadığı, haksız rekabet koşulları nedeniyle işini düzgün yapmaya çalışanların sistem dışına itilmektedir” şeklinde konuştu.

MEZUN SAYISI ÇOK FAZLA

Ülkemizde her yıl 10 bin inşaat mühendisi mezun olduğu takdirde, etkisiz ve yetkisiz kalacaklarının altını çizen Gürpınar, “1938 yılında çıkarılan ve halen yürürlükte olan 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık hakkındaki kanun günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değiştirilemez. Uzmanlığı istihdam ve çalışma koşullarını disiplinler arasındaki ilişkiyi sorumluluk alanlarını net bir şekilde belirleyen inşaat mühendisliği yasası çıkarılmadan her yıl arz talep dengesi dikkate alınmadan 10 bin inşaat mühendisi mezun edilirse, ülkemizde görülmeye başladığı üzere birçok meslektaşımız etkisiz ve yetkisiz kalacak veya çok düşük ücretlerle çalıştırılmaya zorlandırılacaktır” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından meslekte 25, 40 ve 50. yılını dolduran üyelere plaket ve onur belgesi takdim edilirken, gece halk oyunları gösterisi ve müzik eşliğinde eğlence ile devam etti.

KİMLER KATILDI

Programa; İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, yönetim kurulu üyeleri ve odaya bağlı üyeler başta olmak üzere Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan, Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, Elektrik Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Barbaros Akyüz katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 23:11
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER