Ezginin Günlüğü ya da Hepimizin Günlüğü

                Bu hafta sizi güncel siyasetin sıkıcı ve kısır gündeminden uzaklaştırıp biraz hayatımızın içindeki ve çevresindeki güzelliklere bakmaya teşvik etmeye çalışacağım. Hayatın karamsarlığı ve kötülükleri içerisinde küçük de olsa güzellikler var.

                Bu yazıyı yazmama sebep olan, 1982 yılında kurulan ve hayatımızın bir şekilde içinde olmayı başaran Ezginin Günlüğü grubu. Şarkıları ile hayatımızı renklendiren, kah eğlendiren, kah güldüren Ezginin Günlüğü'nün birbirinden özel şarkılarından en az bir tanesinin neredeyse hepimizde özel bir yeri vardır.

                Bir kalıba yerleştirmemekle birlikte Türkiye'de özgün müzik olarak kabul edilen türün ilk icracılarından sayılan bu grup, Nâzım Hikmet'in, Orhan Veli'nin ve diğer önemli şairlerin şiirlerini fevkalade bir şekilde besteleyip müzik dünyamıza kazandırmasıyla meşhur. Grup, özellikle solisti Hakan Yılmaz iken Azeri türkülerine getirdikleri yorumlarla da ayrı bir yere sahip.

                Ezginin Günlüğü, şüphesiz ki altın çağını Hüsnü Arkan'ın solistliğini yaptığı dönemde yaşadı. Arkan'ın sesi ile anlam kazanan İstavrit, Oyun, Ebruli, Hürriyete Doğru, Aşk Yüzünden, Rüya, Her Şey Yolunda, İlk Aşk, Dargın Mıyız,Eski Arkadaş gibi albümler Türkiye'de milyonlarca insanın hayatında özel bir yer bıraktı.

                Hüsnü Arkan'ın 2010 yılında gruptan ayrılması ile birlikte herkes grubunun geleceğini ne olacağını merak ediyordu. Açıkçası, Moda Sahne'de düzenledikleri konsere giderken ben de aynı soru işareti ile kafamı meşgul ediyordum.

                Arkan'ın eksikliği elbette hissediliyordu, fakat şunu göstermişti ki geçen yıllar, ne Ezginin Günlüğü , Ezginin Günlüğü olmaktan bir şey kaybetmiş; ne de Hüsnü Arkan, Hüsnü Arkan olmaktan.

                Hepsi ayrı birer sanat eseri olan şarkılar kadar, albümleri için seçtikleri kapak fotoğrafları, şarkılarına çektikleri klipler de ayrı birer yazı konusu olmaya aday.

                Siz de kendinize bir güzellik yapın ve gündelik hayatın sıkıcılığına bir ara vererek bir Ezginin Günlüğü parçası açıp dinleyin.

YORUM EKLE

banner22

banner21