Farkındalık yaratmak

Farkındalık yaratmanın temelinde neler var?
Farkındalık yaratmak bir enerji, güç, kendini bulma, kişiliğini ve kariyerini benimsemek, vazgeçmemek, azmetmek, ders almak, pişman olmamak, her zaman hazır olmak, daha az
uyumak vs. yani bir başarı yolu.

Her zaman bir adım önde olmak, kimden mi? Tabi ki kendinden. Bir gün önceki kendinden.
Kendimi bulduğumda da tamam ben buyum demek yerine, değişmenin beni geliştireceğini düşünüyorum. İşleyen bir demir olmazsak pas tutacağımızı bildiğim için.


Gelecekteki hayallerim için bugün bir farkındalığımın olması, o günler geldiğinde pişmanlık yerine ders almış olmak istiyorum. Çok sevdiğim hocam Prof. Dr. Hasan Tutar, neredeyse her dersinde günde en fazla beş saat uyuyabildiğini söylerken kendi kendime asla uyuma Erkan derdim. Bu adam bu yaşta bunu yapabiliyorsa sen asla uyuma. Günde beş saati de kendine çok fazla görüyordu çok değerli Hasan hocam. Heyecandan, öğrenmek isteğinden ve içindeki araştırma istediğinden konu uykuya gelince kendine sinirlendiğini söyleyen bir adam.

Başkalarını bilmem ama benim bünyemde ciddi bir fark yarattı değerli Hasan hocam.

O günlerden sonra hayatımdaki her şeye her zaman hazır olmaya çalışıyorum. Yeterince vaktimin olmadığını düşünmeyi bir kenara bıraktım ve daha az uyumanın benden bir şeyler götürmediğini öğrendim. Fazla uyumayı kâr zannederdim. Geleceğimden yediğinin farkına varana kadar.

Vazgeçilen her işte azmedenlerin kazandığını görmekteyiz. Azmetmek bir farkındalık, azmettiğin süreç içerisinde kendini ve etrafındakileri zihnin tanımaya başlıyor. Düştüğünüzü düşündüğünüzde kalkmanıza yardımcı olacak olan zihninizdeki azmettiğinizdeki geçen günlerin farkındalığı. Geçmişe dön bir bak dediğimizde gördüklerimizin bizi getirdiği yeri bulanıklaşmadan bir an önce görebilmek.

Fark etmek kadar önemli bir konu değer yaratmak. Araştır, fark et, bul ve değer yarat.

Bir baba düşünün 3 yaşındaki çocuğuyla konuşurken çocuğunun göz hizasına kadar eğilip sonra konuşmaya başlayan ve çocuğu konuşmasını bitirmeden konuşmayan yani çocuğunun geleceğinin farkında olan yani her zaman bir adım önde olan.

Diğerleri ertelerken sen başla… 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan ŞAHİN
Erkan ŞAHİN - 2 ay Önce

Farkındalık yaratmak isteyen insan önce kendinin farkına varmalıdır. Benliğinde keşfe çıkan kişi, zaman zaman karanlıkta kalsa da asla umut ışığını yitirmemelidir. Bu ziyâ kimi zaman Hasan Hoca'nın beş saatlik uykusunda kimi zaman ise babasının göz göze gelmek için eğilmek zorunda kaldığı 3 yaşındaki bir yavrunun, boyundadır. Nerede ve ne şekilde olursa olsun, kozasından çıkan kelebek gibi o nûra koşmamız ve dün yaptıklarımızı bu gün aşmamız gerekir. Bir adım daha atamayacak kadar yorulduğumuzu düşündüğümüzde Hume'un şu sözü gelmeli hatrımıza: "Eğer burada durup daha ileri gitmeyeceksek, niçin bu noktaya kadar geldik?"