Felak Suresinin Mesajı-1

       Kur’an’ın 113. Suresi şöyle başlar.

1)“De ki: Felakın Rabbine sığınırım”

       De, emrinin manası okuyan herkesin hem kendine, hem başkalarına anlatması içindir. Ne söyleyeyim? İşte bunları söyle-anlat (veya yaz):

*Her şeyi birbirinin içinden ve birbirine bağlı olarak yaratan Rabbe sığın ki o yaratılmışlar (yaratılış amaçlarına uygun davranmadıklarında) birçok kötülüğe sebep olurlar.

*Sabahın Rabbi manasıyla şayet O’na sığınırsanız kazanırsınız yani nihai zafer sizin olur. Çünkü her gecenin bir sabahı vardır.

*Yalnız Allah’a sığınılır, gayriye sığınmak doğru değildir. O’nun dışında sığınılanlar yani putlar insanlar tarafından yapılır ve korunur. Kendisi himmete muhtaç dede/nerde kaldı gayriye himmet ede...

*Aslında Allah’tan başkasına sığınmak, ceylanın aslana, tavuğun tilkiye sığınması gibidir. Son dönemlerde özellikle Müslümanlar olarak yanlışa sığınışlarımızın sonucu olarak hali pür-melalimiz yani acıklı ve acınası durumumuz bunu anlatmıyor mu? Bu arada Allah’a sığınmak, demek, Allah’ın emir ve yasaklarına göre hareket etmektir.

*Sığınma bir yardım talebidir ve Fâtiha Suresi 6-7. ayetlere de bir göndermedir. Ne diyorduk orada: “Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.” Gerçekten şu zamanlarda olan yanlışlara ve kötülüklere ne güzel ayna tutuyor, değil mi?

* Tedbir manasıyla birine-bir yere sığınmak mümkündür ancak asli sığınma Allah’adır. Bu tür bir sığınmanın sizi mutlak koruyacağına inanmak gizli bir şirktir bir bakıma. Yani tedbirden bile tedbir gerekir.

ALLAHIM HER ŞEYDEN SANA SIĞNIYORUM, KENDİMDEN BİLE.

2)Yarattıklarının şerrinden”

*Öncellikle şunu belirtmek gerekir, hiçbir şey şer için yaratılmamıştır. Şer asli değil arızidir. Kötülük genellikle yaratılış amacına uymayan davranış ve işlerden veya bu amaca uygun kullanılmayan eşyadan çıkar. Şerrin önemli bir kısmı kişinin kendindendir, seçimleri, yaptıkları veya yapmadıkları, konuşmaları veya susmaları, korkuları, beklentileri vb.

*Bunu şu örnekle anlayabiliriz: Ozon tabakasının delinmesine insanların yaptığı bilinçli-bilinçsiz bir kısım işler sebep olmuştu. Sonrasında yine insanların aldığı tedbirler ve şu korona virüs sürecinde yapamadıklarımızla iyileşmenin olduğu görülüyor. Aslında bu bize nasıl davranmamız gerektiği hakkında yol gösteriyor yani hayır ve şerrin bizim yapıp etmelerimize göre oluştuğunu anlatıyor.

ALLAHIM SENİN BİLDİĞİN, BİZE BİLDİRDİĞİN VEYA BİLDİRMEDİĞİN DURUM, TUTUM VE KARŞILAŞMALARDAN SANA SIĞINIYORUM.

3) “Ortalığı kaplayan karanlığın şerrinden.”

*Ortalığı kaplayan cehalet karanlığı, kokuşmuş, buz gibi, zehirli bir karanlık bu. Aklı iradeyi bastıran bir karanlık, batıl, hurafelerle dolu küfür karanlığıdır bu. BM, ABD, NATO, Dünya Bankası gibi kuruluşların arka planda yaptıkları ifsat çalışmaları ile oluşan bu bozuk düzenler.

*İşte onlar bir güneş gibi Kitabın ortalığı aydınlatmasına engel olmak için onun okunmasını, anlaşılmasını, öğretilmesini ve yaşatılmasını istemezler ve içimizdeki mal, mülk, koltuk ve makam hırsı olanlardan da destek alırlar.

GECENİN KARANLIĞI GİBİ ORTALIĞI KAPLAYAN ŞERDEN HAYRI ÇIKARAN ALLAH’A SIĞINIRIM.

Devamı var….

YORUM EKLE
YORUMLAR
coseke07
coseke07 - 4 ay Önce

Selamün Aleyküm...hocamızın biraz daha uzak açıdan çekilmiş resmini koyarsanız daha iyi olur...resim çok yakından çekilmiş....teşekkürler....

AŞUR TARAKÇİ
AŞUR TARAKÇİ - 4 ay Önce

ALLAH RAZİ OLSUN HAYIRLI CUMALAR dilerim. SELAMLAR

Orhan sungur
Orhan sungur - 4 ay Önce

Selamun aleyküm hocam hayırlı olsun yayın hayatınızda başarılar dilerim