Fındık para edince

Kuzey bölgelerinde fındık işi çok yaygın. Hatta Sakarya Türkiye’nin en fazla fındık üreten illeri arasında başta yer alıyor. Fiskobirlik Başkanı’nın Sakarya’dan çıkması da aslında bu nedenden.

Üretici bu yıl fındık fiyatını 20 lira civarında bekliyordu. Ancak fiyat 22,50 olarak açıklandı. Hatta geride kalan hafta Giresun’da fındık 29,70 liraya kadar yükseldi. Hal böyle olunca tarla sahipleri hesaplarını yeniden yapmaya başladı. Hedeflerini ve hayallerini büyüttü. Ama hedeflerini büyüten sadece onlar değildi.

Hırsızlar da hedeflerini büyüttü.

Geceleri fındık toplamayı meslek haline getiren fındık fareleri soluğu fındıklıklarda alıyor. Fındık bahçesi sahipleri de silahlanıp kendilerini fındık bahçelerine atmış durumda.

Bunu da basına haber olarak servis ediyorlar ki caydırıcı olsun.

Umarız fındık fiyatlarının yükselmesi kimsenin hayatına mal olmasın.

Allah korusun bu durumda yaşanacak bir can kaybı herkesin başına bela olur.

Benimle oynama

Kahvehaneler kağıt ve taş oyunları sayesinde cazip hale geliyordu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında neredeyse her yer tam kapasite çalışmaya başladı. Kafe hatta alkollü mekanlar bile normal şartlarına döndü.

O arada kahvehanelerde oyun yasağı devam etti. Bir kahveci arkadaşım, “Yemin ederim kahveci olduğumuzu söylemeye utanır olduk” dedi. Para kazanamadıklarını da söyleyen esnaf kendileri ile ilgilenilmesini bekliyor.

Kafanızı kullanın derken

Olayı biliyorsunuz. Adam müşterisini “virüs var eldiven kullan” diye uyarıyor. Müşteri de işyeri sahibine kafa atıyor. Bir hafta yoğun bakımda kalan işyeri sahibi sonunda hayatını kaybediyor.

Allah “Kafanızı kullanın” derken bunu kast ediyor olabilir mi?

Başkan kim olacak

Sakaryaspor’da kongre günü geldi çattı. Başkan adaylığı konusunda henüz netlik yok. Anladığımız kadarıyla son ana kadar da bu şekilde bir heyecan yaşanacak.

Umarız bu büyük camia hak ettiği şekilde idare edilir ve her sene dediğimiz gibi “Bu sene o sene” olur.

BAL’lıyız

Bölgesel Amatör Lig’de Sakarya’dan iki takım daha yer alacak. Karasuspor ve Sapancaspor BAL’daki yerini almış oldu. Ligden düşme de olmayınca Sakarya’nın 5 takımı BAL’da yer almış olacak.

Sonraki senelerde düşme işinin nasıl olacağını bilmiyoruz. Ama şampiyonluk için 30 puan gibi bir avantaj elimizde.

5 takımdan birinin 3. Lig’e çıkması lazım artık.

65 yaş üstü mü yayıyor

Koronavirüs vakalarındaki aşırı artış dolayısıyla Gaziantep’te 65 yaş üstü vatandaşlara yeniden sokağa çıkma yasağı gelmiş. 65 yaş üstündekiler virüsü yaydığı için değil tabi ki. Virüsün öldürücü etkisi bu yaşın üstündekilere olduğu için.

Diyanet 17 Ağustos’u unuttu

Cuma hutbesi genel olarak güncel konulara yönelik hazırlanıyor. Pazartesi günü Büyük Marmara Depremi’nin yıldönümü.

Cuma günü camiye gidenler bekliyordu ki bu hafta depremden bahsedilsin. Ancak Diyanet bu haftanın hutbe konusu “Şükreden huzur bulur” başlığındaydı.

HECATİ: Kafamı dinliyorum. Lafı bitsin uyuyacağım...

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan sarıca
ayhan sarıca - 2 ay Önce

Diyanet Unuttu da, sanki Ocağına ateş düşen Sakarya unutmadımı? Sakaryayı yönetenler unutmadı mı? Bir daha aynı şeyleri yaşamamak için gerekenleri yaptı mı? Bu şehrin en azından devlet kurumlarının (Valilik ve Adalet saryın da olduğu gibi ) Resmi raporlara göre biran evvel Yenikent'e taşınması lazım. Yenikent'teki 7 mahalle nin İmar planlarının tamamlanması, altyapısının bitirilmesi, aynı şekilde büyük ölçekli Özel sektör yatırımlarının da taşınması gerekirdi. Siyasi ve ekonomik nedenle şehri Serdivan a doğru büyüttüler. Oysa Serdivan da da ciddi riskler var.
Sizce geçmişe göre ne fark var?
Bizler kendimizi yeni acılara hazırlayalım, Olcak olan, daha önce olmuş olan gibi olacak. sonuç kaçınılmaz.
Saygılar