Fındık üreticisine atılan şamar!


Bir fındık sezon daha sonuna gelmekteyiz.
Yaklaşık bir aydır fındıkla ilgili yazı yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım.
Çünkü yıllardır bu köşede fındıklı ilgili üretim ve pazar konuları ile ilgili görüşlerimi paylaşıyorum.
AKP hükümetlerinin fındıktaki “Saldım çayıra, Mevlam kayıra”  anlayışının bu yıl üreticilere ne getireceğini, piyasanın hükümeti ciddiye alıp almadığını gözlemlemek istedim.
Üreticilerin haklarını koruma gayesiyle hükümetin açıkladığı “fiyat ve alım sınırı konusunda ilan edilen kriterler” piyasada oluşan fiyatlardan öyle anlaşılıyor ki bir elin parmaklarını geçmeyen, ne hikmetse kudretli iktidarlarımız tarafından dokunulmayan kişi ve bu kişilerin sahip olduğu şirketler pek dikkate almadı.
Yani fındık üreticisi bir avuç rantiyeciye teslim edildi!.
Hâlbuki zihnimiz bize yakın tarihten, üretici, tüketici ve tüccar ilişkileri hakkında konuların ip uçlarını vermekte.
Hatırlarsınız, yerel seçimler arifesinde patates soğan bakliyat çeşitleri ile ilgili müthiş bir fiyat artışı gözlemleniyordu.
Ülkemizin seçim arifesinde oluşu nedeniyle olacak ki hükumetimiz, yani Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten seçilmişler, halkın zarar görmemesi adına, ilgili devlet kurumlarını harekete geçirerek belli başlı firmaların depolarına ani baskınlar düzenleyerek fiyat artışlarını engellemeye çalışıyorlardı.
Hatta bu fiyat artışlarını hükümete yakınlığıyla bilinen, ülkemizin güzide, görsel ve yazılı basınımızın %95’inde “yaklaşan seçimler arifesinde hükümete komplo” olarak değerlendirmeyi tercih ederek yapılan ani baskınları “allıya-pulluya toplumumuzla “cambaza bak cambaza” oyununu gösteriyordu!.  
Bir komplonun söz konusu olduğu üzerinden hareket ederek denetlemelerini o tarihte sıklaştıran hükümet, ne hikmetse fındık üreticilerin yıllar dile getirdiği, fındık piyasasında tekelleşen sanayicinin, fındık üreticilerini ezme iştahının nedenleri hakkında harekete geçmemeyi tercih ediyor!
Üreticiyi ezmeyi yılladır istikrarlı bir şekilde sürdüren firmaları, piyasa ifadesiyle “piyasa yapıcılarının” kapılarını Ticaret ve Tarım bakanlığı neden çalmaz? .
Seçim arifelerinde seyyar tanzim satış mağazaları dâhil çeşitli illerde patates soğan baskınları yapan hükümetin ilgili bakanlıkları, başta tarım bakanlığı olmak üzere Ticaret Bakanlığının ilgili birimleri acaba diyorum “fındık sanayicisinin faturalarını inceleyerek, üreticiden aldığı fındığı kaça sattıklarıyla” ilgili bir çalışmayı ortaya neden koymazlar?.
Hükümetin açıkladığı fiyatın yaklaşık %30 düşüğüne üreticiden aldığı fındığı, kırıp ham olarak kaça satmaktadırlar?
TMO’nun “kılı kırk yaran” ilginç kurallarıyla adeta serbest piyasaya itelenen fındık üreticisinin emeğinin korunmasıyla ilgili, bugüne kadar yapılmayan ya da yetersiz yapılan ne tür çalışmalar bundan sonra yapılacak açıkça merak ediyorum. Ticaret ve Sanayi Bakanlığının tekelleşmeyle testti.

Piyasayı her türlü kontrol etmek kapitalizmin ana hedefidir.
Kapitalizmin ana dayanağı serbest piyasa olarak ifade edilir. Yani piyasa da oluşacak herhangi bir ürün fiyatının arz talep dengesiyle serbest olarak oluşmasının önündeki tüm engellerin kalkmasını sağlamak.
Ne güzel değil mi?
Ürüne talep varsa fiyat artar.
Talep yoksa fiyat düşer!.
Üreticinin fındığına 12 ay talep var.
Ancak ne hikmetse Türk Ticaret Kanununun ilgili maddelerini yok sayarak tekelleşen alıcılar, yıllardır fiyatı baskılamayı becerebiliyorlar.
Kanunlara rağmen ülkemizde ne hikmetse kontrolsüz hareket etmeyi becerebilen fındık piyasasına yön verme yeteneği olan uluslararası şirketler ve sermaye grupları tarım üreticileri başta olmak üzere devletlerin küçük üreticileri koruyan maddelerini işlevsiz bırakabiliyorlar.
Kanunları yok sayan serbest piyasa yöneten ilgili kişi ve şirketlerle mücadele edecek olan hükümetlerdir.
Bu kişileri ve şirketleri en iyi bilen yine ilgili bakanlıklardır.
Ticaret ve Sanayi Bakanlığı elindeki “alım-satım, ihracat” verilerinden fındıkta ortaya konulan tiyatronun sahne oyuncularını tespit ederek, oluşturulan “sahte serbest piyasada fındık üreticisini” ancak koruyabilir. Bunun içinde sahnenin aydınlık olması gerekiyor.
Bugüne kadar karanlık sahnelerde ortaya konan fındık oyununda daima fındık üreticisi şamar yedi!.
Sahneyi hazırlayanlara duyurulur!..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan Tunca
Burhan Tunca - 11 ay Önce

Burhan Tunca
Burhan Tunca - 11 ay Önce