- 11 Ağu 2022 - 13:25 G: 11 Ağu 2022 - 17:58

Bakan Özer eğitimcilerle buluştu

Bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak için Sakarya’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı’ için eğitimciler ile buluştu.

mask

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir dizi program çerçevesinde Sakarya’ya geldi. Sakarya Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Özer’i AK Parti Sakarya Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever karşıladı.

EĞİTİMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Valilik ziyareti ardından Bakan Özer, ‘Sakarya Kazanım Değerlendirme Toplantısı’na başkanlık etti.  Toplantı ardından Serdivan ilçesinde bulunan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde Sakarya İli Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürleri, Resmi Okul Müdürleri ile ‘2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı’ için bir araya geldi. Söz konusu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı’na AK Parti Sakarya Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever de katılım gösterdi.

980 MİLYONLUK İLAVE YATIRIM

Burada kürsüye çıkarak açıklamalarda bulunan Bakan Özer; “İlk olarak Valilikte kapsamlı olarak bir değerlendirme toplantısı yaptık. Öncelikle teşekkür borcum var, sizlere ve okul yöneticilerimize. Gerçekten Sakarya’daki eğitimin gelmiş olduğu nokta ülkemizdeki çoğu il olarak örneklik teşkil etmektedir. Ben emekleriniz, katkılarınız ve fedakarlıklarınız için tüm öğrencilerimize ve velilerimiz adına size şükranlarımı arz etmek istiyorum. Bir de Sakarya ilimizin imkanlarını bu mevcut başarıyı taçlandırmak için, daha iyi noktaya taşımak için neler yapabiliriz, Sakarya ilimize, okullarımıza hangi destekleri ilave olarak sağlayabiliriz onun kararını da bugün aldık. Gelirken baktığımız zaman Ankara’dan Sakarya ilimize Milli Eğitim Bakanlığı olarak 658 milyonluk bir yatırım verdiğimizi gördük. Okul yapımları, güçlendirmeler, yeni okullar donatımlar, büyük onarımlar, doğalgaz dönüşümleri. Bu güzel manzarayı gördükten sonra dedik ki Sakaryamıza daha ilave yatırımlar vermemiz gerekiyor. Sakarya ilimizin eksikliklerini çok hızlı bir şekilde tamamlayıp, Sakarya ilinde yetişen çocuklarımızın Türkiye’deki akranlarıyla değil, dünyadaki rekabette çok güçlü potansiyele sahip olması için bakanlık olarak ne yapabiliriz, ne ilave edebiliriz onu değerlendirdik ve bugünkü ziyaretimiz vesilesiyle Sakarya ilimize 980 milyonluk ilave yatırım vererek 658 milyonluk yatırımı 1 milyar 638 milyona çıkarttık. Ben bu yatırımın Sakarya ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

BAKANLIK YATIRIMLARI OKULLARA GÖNDERECEK

Bakan Özer; “Bu yatırımların 130 milyonu ayrı bir öneme sahip. 2021- 2022 Eğitim Öğretim yılı 17 Haziran’da kapandıktan sonra çok hızlı bir şekilde bir sonraki eğitim öğretim yılının hazırlıklarına başladık. İlk burada nasıl toplandıysak ilk toplantımızı İstanbul’da yaptık. İstanbul’da yaklaşık olarak 4 bin tane okul yöneticimizle hem bir yılı değerlendirdik, hangi eğitim politikalarını uyguluyoruz. Hem de dedik ki şu ülkemizde bir yanlış algı var o algıyı ortadan kaldıralım. O algı nedir? Milli Eğitim Bakanlığı, bu ülkenin evlatlarını, bu eğitim imkanını sağlamak için hükümetinin güçlü desteğiyle bu kadar yatırım yaparken okulların ihtiyacını karşılamaktan aciz olabilir mi? Okulun temizlik, kırtasiye malzemesini, küçük ve büyük onarımını yapmaktan aciz olabilir mi? Onun için dedik ki 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında tüm okullarımızın temizlik, kırtasiye, küçük onarım, büyük onarım yatırımlarını bizzat okullara göndereceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı daha önceden sadece ortaöğretim kurumlarına doğrudan bütçe gönderebiliyordu. Ama Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokul, ilkokul ve ortaokullara bütçe göndermiyordu. Biz bunu değiştirdik artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak okulların ihtiyacını doğrudan okullara gönderiyoruz. Ve bu ziyaretimiz vesilesiyle de 130 milyonluk ödeneği okullara gönderiyoruz. Yani okulların küçük temizlik malzemesi, kırtasiye malzemesi, küçük onarımı, büyük onarımı. Aslında Sakarya’nın bizden istediği bütçe 51 milyon. Bugün 51 milyonu 130 milyona çıkartmış bulunmaktayız. İnşallah el birliği yapıp tüm Türkiye’ye şunu göstereceğiz biz nasıl geçmişte bu ülkenin tüm eğitim ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde devasa bütçe ile karşılamışsak, okulların ihtiyacını da öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizi kimseye muhtaç etmeden hiçbir spekülasyona ve onların yanlış anlaşılmalarına yol açmadan artık biz gidereceğiz. Ve bunu birebir bakanlığımızda da ilgili bakan yardımcılarımızın gıyasetinde bir elektronik sistem üzerinden gönderilen bütçeler, bütçelerin hangi kalemlere harcandığını da birebir takip edeceğiz. Dolayısıyla eğitim sistemimizdeki 57 bin 108 tane okulumuzu her türlü ihtiyacını hızlı bir şekilde götüren sahayla güçlü bir ilişkiye sahip bir Milli Eğitim Bakanlığı kapasitesi arttırmak için var gücümüzle çaba asa etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK TARİHSEL KATKI”

Bakan Özer konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “2021-2022 eğitim öğretim yılında bir buçuk yıl aradan sonra yüz yüze eğitime başlamamızda en büyük güvencemiz sizlerin iradesiydi. Ve sizlerle birlikte tüm Türkiye’ye şunu göstermek Okullar da salgın gibi koşullarda en güvenli ortamlardı. Eğer önlemler alınırsa bir gün bile okullara yüz yüze eğitime ara verilmeden eğitim öğretimi tamamlama kapasitesi bu ülkede mevcuttur. Bu çok kritik bir hamleydi bu bir buçuk yıllık bir ara zaman zaman açılma ve kapanmalar bize, sadece bize değil tüm dünyaya bunu gösterdi. Okullar sadece eğitim ve öğretimin yapıldığı ortamlar değildir. Her ülkenin beşeri sermayesinin nitelikli hale getirilmesi için çok boyutlu gelişim gösterdikleri mekanlardır. Dolayısıyla telafi edilecek şey sadece öğrenme kayıpları değildir. Psikososyal gelişimleri, duygusal gelişimleri, akran eğitimleri, kültürel sosyal sportif faaliyetlerine katılımları ve en önemlisi her toplumda en eşitlikçi kurumlar olan okulların, özellikle bu imkana muhtaç olan sosyaekonomik kesimin mahrumiyetini minimuma indirgeyen dünya kadar telafi edilemez maliyetler üretmeye yol açtı. İşte eğer biz milli eğitim camiası olarak o bir yıl daha yüz yüze eğitime ara vermeyi devam ettirmiş olsaydık gerçekten beşeri sermayemizde telafi edilemeyecek hasara yol açtığı ve uzun vadeli etkilerinin çok sonra görüleceği bir maliyetle karşı karşıya kalacaktı. Onun için sizin bu katkınız, bizimle birlikte yol yürümeniz ülkemiz geleceğine beşeri sermayesine, rekabet gücüne yapılabilecek en büyük katkıyı tarihsel katkıyı teşkil etmektedir. Ve ben hepinize fedakar duruşlarınız için, bizimle birlikte yol yürüdüğünüz için kararlı bir şekilde en içten şükranlarımı arz ediyorum.  Ve bakan olarak bu teşekkürümü tarihe bir not düşmek için başarı belgesiyle taçlandırdım. Nasıl birinci dönem başarı belgesi verdiysem tüm öğretmenlerimize bakan olarak, ikinci dönem de başarı belgesini verdim. Tüm idari personelimize de. Çünkü eğitim bir bütünlük içerisinde yapılan bir sistematiğe sahip ve ilk kez bir milli eğitim bakanı, eğitim sistemindeki tüm öğretmelere hiçbir ayrım yapmadan tüm idari personeline yılda iki kez başarı belgesi vermiş oldu. Ve biz bu tutumumuzla milli eğitim bakanlığı olarak sadece bu süreci başarıyla tamamlamadık aynı zamanda 18.9 milyon öğrencisi, 1.2 milyon öğretmeni olan bir eğitim sistemini normalleştirerek Türkiye’nin hızlı bir şekilde bu süreçte normalleşmesini sağladık. Eğer biz okulları açık tutamasaydık Türkiye bu süreci çok hızlı bir şekilde atlatamazdı. Onun için sadece eğitim anlamında değil, Türkiye’nin normalleşmesi anlamında da çok kritik katkı sundunuz hepinize minnettarım çok teşekkür ediyorum.

SAKARYA’DA OKULLAŞMA YÜZDE 97-98

Son 20 yıl eğitimde devasa bir yatırımların yapıldığı döneme karşılık gelmekte. 2000’li yıllar aslında zihnimizde çok uzak gibi dursa da aslında çok yakın tarihe karşılık geliyor. 2000’li yıllardaki okullaşma oranlarına baktığınız zaman yani her eğitim kademesindeki çağ nüfusunun ne kadar eğitimde yer aldığına baktığınız zaman gördüğünüz manzara şu. İlkokul hariç eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 50’nin altında. Şimdi Türkiye’nin en güçlü sermayesi ne? Beşeri sermaye. Bu beşeri sermayenin niteliğinin arttırılmasının en önemli kanalı ne? Eğitim. O zaman bizim ne yapmamız lazım? Eğitim çağ nüfusunu her kademede eğitimle buluşturmamız gerekiyor. İşte bu yüzde 50’nin altında olan okullaşma oranları son 20 yılda devasa yatırımlarla, düşünün 300 bin tane dersliklerden 857 bin dersliğe ulaşana kadar, dünya kadar eğitim, okul yatırımı yapılarak 20 yıl gibi kısa sürede ve hiçbir bölge, il ayrımı yapmadan her bölgenin ihtiyacını karşılayacak şekilde 20 yıl gibi kısa sürede eğitimde devasa bir başarı hikayesi ortaya koydu. 5 yaşındaki okullaşma oranı, okul öncesi eğitim çok kritik bir eğitim. Eğitimde fırsat eşitliğindeki en güçlü enstrümanlardan bir tanesidir okul öncesi eğitim. 2000’li yıllardaki okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 11. Bugün yüzde 93. Sakarya’da bugün baktım yüzde 97-98. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı yani liseler yüzde 44. Bugün ise yüzde 90. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14. Bugün yüzde 48,5.”

11 Ağu 2022 - 13:25 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 538.935 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.