- 17 Ağu 2022 - 20:16 G: 17 Ağu 2022 - 20:19

TMMOB bileşenlerinden 17 Ağustos depremi açıklaması

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği Sakarya Bileşenleri’nce 17 Ağustos Marmara Depreminin 23. Yılı dolayısıyla yapılan basın açıklamasında; “Bugüne kadar pek çok yurttaşın hayatına mal olmuş ve olmaya devam eden, büyük yıkımlara ve kayıplara sebep olan rant odaklı planlama, kentleşme ve yapılaşma politikaları terk edilmelidir” denildi.

mask

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği Sakarya Bileşenleri 17 Ağustos Marmara Depreminin 23. Yılı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Deprem Müzesi önünde düzenlenen basın açıklamasında Birinci Dönem Yönetim Başkanı Bora Altınışık ortak bildiriyi okudu.

SERMAYE ODAKLI DÖNÜŞÜM VE İMAR AFFI UYGULAMALARI TERK EDİLMELİDİR

Açıklamada “17 Ağustos 1999 tarihinde Kocaeli- Gölcük merkezli büyüklüğü, etkilediği alanın genişliği, sebep olduğu kayıplarla ülkemizin son yüzyılda yaşadığı en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depreminin ve ardından yaşanan 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin üzerinden 23 yıl geçmiştir. 20 binin üzerinde can kaybının yaşandığı bu depremlerin ardından 2011’de Van’da, 2019’da İstanbul’da, 2020’de Manisa, Elazığ, Van ve İzmir’de meydana gelen depremler ise yıkım ve kayıplara sebep olan sermaye odaklı planlama, kentleşme ve yapılaşma politikaları yaşanan acılara ve kayıplara rağmen sürdürüldüğünü göstermiştir. Marmara Depremleri ile Van Depreminin ardından mevcut yapılaşmanın güvenli hale getirilmesi tehlike arz eden yapıların tespit edilerek yenilenmesi gerekçeleri ile 2012 yılında “ Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” yürürlüğe konulmuştur. 2016 yılında ise; uygulamaların ülke genelinde kamu denetimi olmaksızın uygulanabilmesi için; kamu düzeni ve güvenliği, yapı ve altyapı hasarları, kaçak yapılar da dönüşüm gerekçelerine dahil edilerek 6306 Sayılı Kanunun Bakanlar Kurulunca uygun görülen her alanda uygulanmasının önü açılmıştır.

“RANT ODAKLI PLANLAMA, KENTLEŞME VE YAPILAŞMA POLİTİKALARI TERK EDİLMELİ”

1999 Marmara ve 2011 Van Depremlerinde daha önce çıkarılan imar afları kapsamındaki kaçak yapıların çoğunun yıkılmasına ve binlerce yurttaşın hayatını kaybetmesine rağmen; 2018 yılında İmar Barışı” adı altında yeni bir imar affı yürürlüğe konulmuştur. Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından 2019 yılında hazırlanan İstanbul ili olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi sonuçlarına göre; İstanbul bina stokunun yalnızca yüzde 30’u 2000 yılı sonrası inşa edilmiştir. Olası bir depremde yaklaşık 194 bin binanın yıkılacağı veya oturulamayacak derecede h hasar göreceği, 14 bin 150 can kaybının yaşanacağı tahmin edilmektedir. Devlet tüm yurttaşlara eşit, sağlıklı, güvenlikli yaşama koşullarında nitelikli yaşam çevreleri sağlamakla yükümlüdür. Salgın, afet ve kriz koşullarında başarılı iyileşme süreçleri için alınacak önlemlerin bilimsel ilkeler ve gerçeklerle, toplum yararı gözetilerek oluşturulması; afet yönetimi hakkında geliştirilecek politikaların bilim insanlarını, meslek odalarını, akademik kuruluşları ve ilgili uzmanlıkları dikkate alarak oluşturulması zorunludur. Bugüne kadar pek çok yurttaşın hayatına mal olmuş ve olmaya devam eden, büyük yıkımlara ve kayıplara sebep olan rant odaklı planlama, kentleşme ve yapılaşma politikaları terk edilmelidir. Mimar Odası olarak, afetlerde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygıyla anıyor; sahip olduğumuz mesleki uzmanlık ve toplumsal sorumluluklarımız kapsamında, doğal afetlerin tahribata ve can kaybına yol açmasının temelinde yer alan bilimsel kentleşme ve mimarlık ilkelerine aykırı planlama ve kentleşme süreçleri karşısında mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz” denildi.

17 Ağu 2022 - 20:16 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 540.347 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.