- G:

“Ahiliğin amacı düzgün insan yetiştirmek”

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. İlk gün mehteran takımı eşliğinde yürüyüş, Atatürk anıtına çelenk sunuldu. SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Ahiliğin amacı topluma doğru ve düzgün insan yetiştirmektir” dedi.

mask

HABER//Rabia Uçar

KATILDILAR

Programa; Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mutlu Işıksu, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, İl Müftüsü Hasan Başiş, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan,  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, oda başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı.

“DÜZGÜN İNSAN YETİŞTİRMEK”

Programda konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Yaklaşık 850 yıldır Ahi Evran faaliyetleri içinde kendi ahlaki kültür ve etkinlikleri muhafaza etmeye çalışıyoruz. Sosyal, ekonomik ve kültürel bir etkinliğe sahipler ve en önemlisi mesleki eğitim faaliyetlerini düzenlemede büyük bir rol üstleniyor. Ahiliğin amacı öğretimle üreten bir toplum oluşturmaktır. İnsanlar için hizmet üreten ahilik erdemliği ve kabiliyetiyle ölçülmektedir. Erdemin olduğu yerde insan sevgisinin de olduğunu vurgularlar. Ahiliğin üç temel amacı vardır. Bunlardan birincisi toplumda dürüst insan yetiştirmek, ikincisi mesleki beceriyi kazanmış insan yetiştirmek üçüncüsü ise askeri güç olarak ülkesini muhafaza etmek ve savunmak olmak. Bu üçünü özellikle önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Ahiliğin amacı topluma doğru ve düzgün insan yetiştirmektir” dedi.

“5’TE 1’İ KADIN ÜYE”

40’a aşkın meslekle ölçme ve değerlendirme yaptıklarını söyleyen Hasan Alişan, “Biz SESOB olarak üyelerimize sunmuş olduğumuz hizmet kalitesini arttırmak için gayret gösteriyoruz. Bunun için İSO 9001 Belgesini aldık ve Kalite Yönetim Belgesini hayata geçirdik. Ahilikte yeterlilik sloganıyla yola çıkarak mesleki yeterlilik sınav merkezini kurmuş bulunmaktayız. Ve bu sınav merkezinde Türkiye de ilk ve tek meslek kuruluşu olduğumuzu yüksek sesle söyleyebilirm.40’a aşkın meslekle ölçme ve değerlendirme yapmaktayız. Üyelerimizin 5’te 1’i kadın üyelerden oluşuyor. Bu açıdan biz kadınlarımıza Kadın Kooperatifleri kurduk. 6447 kadın esnaf ve sanatkarımız mevcuttur. Kadınlar ne istiyor? İş hayatındaki sorunları nelerdir? diye günün şartlarına göre özel günleri kutlamak çözüm müdür? Bence değildir. Bu yüzden bu çalışmalarımızda sonuç almak son derece önemlidir. Atatürk’ün, esnaf sanatkarı olmayan millettin baki olması mümkün değildir sözü de son derece önemli olduğunun bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

“BÖLÜŞMEK ZORUNDAYIZ”

Ahiliğin doğruluğu, dürüstlüğü, ahlaklılığı ve dayanışmayı esas aldığını söyleyen Ekrem Yüce, “

Yok olmamak için bölüşmek zorundayız. Bölüşmüyorsak yok olmayı göze almışız demektir. Benimsediğimiz Ahi vizyonu hep birlikte bölüşerek büyük hedeflere yürümek mantığına dayanmaktadır. Türk İslam tarihimizin en önemli kültürel ögelerinden biri olan Ahilik sadece faaliyetlerin yürütülmesinde değil, toplumun her noktasında değerli bir yapısı vardır. Dokunmadığı nokta yoktur. Ahlak ile sanatı birleştiren Ahi Evran bu kurumu çok itibarlı bir noktaya getirmiştir. Doğruluğu, dürüstlüğü , ahlaklı olmayı, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan felsefesiyle esnaf ve sanatkârımızın belli kurallar içinde yetişmesine katkıda bulunmuştur. Ahi Evran’a göre başarının yolu dürüstçe üretmektir. Sahtekârız ve hilesiz üretmektir” diye konuştu.

“TÜM MESLEKLER İNSAN İÇİN”

Ekrem Yüce sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahiliğin temel 7 ilkesini paylaşmak istiyorum. İlk üç ilke elini, sofranı, kapını hep açık tut der. Cömertliği asla elden bırakma, yardımlaşmayı, paylaşmayı ön plana çıkaran ilkelere sahip çık. Diğer dördü ise; ağzını hep kapalı tut, gözünü hep bağlı tut, eline ve diline sahip ol. Zaten bu ilkeleri yerine getirince örnek bir toplum oluyoruz. Çünkü toplumun temel dinamiği esnaftan geçiyor. Bütün meslekler insan içindir. Bir insan var olduğu müddetçe esnaflar vardır, esnaflar var oldukça da insanlar vardır. Bu yüzden bu mesleği ve bu odaları önemsiyoruz. Ahilik prensiplerini yeni kuşaklara aktarabilmek için bizim yapmamız gereken birtakım görevler ve borcumuz var. Esnaf, sanatkârlar ve iş adamlarımızın ahilik haftasını kutlar hepsine bol kazançlar dilerim” şeklinde konuştu.

ŞED KUŞATILDI

Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu ise, “Ahi Evran sadece birilerini meslek sahibi yapmak için değil manevi anlamda da bu topraklara sahip çıkan özü sözü bir esnaflar yaratmak için ahilik teşkilatı var. Ahiliğin kelime anlamına baktığımızda eli açıklık, cömertlik anlamındadır. Teşkilat olarak bütün esnafları bütün insanları yetiştiren bir teşkilattır” dedi. Program Şed kuşatma,ödül ve diploma töreni ile devam etti. İlin çırağı Elif Ebrar Özmen, ilin kalfası Umut Çolak, ilin Ahisi Efrahim Şeker’e ödülleri verildi. İlin ahisine şed kuşatıldı. Program sonunda misafirlere ikramlarda bulunuldu. 

 

 

 

13 Eyl 2022 - 12:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.