- 24 Kas 2022 - 11:54 G: 24 Kas 2022 - 15:48

Şehit Erol Olçok’ta Öğretmenler Günü kutlaması

Sakarya’da 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde kutlama programı düzenlendi.

mask

//ŞEVVAL ŞÜKÜROĞLU//

Sakarya’da 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla gerçekleştirilen Atatürk anıtına çelenk bırakma töreni ardından Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nin konferans salonunda kutlama programı düzenlendi.

YOĞUN KATILIM

Gerçekleştirilen törene, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, MHP İl Başkanı A. Ziya Akar, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım, Başkan Ekrem Yüce ve İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı ve Emekli Öğretmen Havva Ozay günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

SAKARYA’MIZIN ÇOCUKLARINA GELECEĞİN ANAHTARINI VERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıdık Savaşçı 24 Kasım öğretmenler gününe ithafen şu sözleri dile getirdi.

“24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun. Eğitim, toplumların refah seviyesini yükselten, onları ileriye götüren kültürel ve toplumsal değerlerimizin kuşaklar boyunca taşınmasını sağlayan temel unsurdur. İnsanın dünyaya geliş anından itibaren başlayan eğitim yolculuğu yaşlıların rehberliği ile mümkündür. Çocuklarımız geleceklerini inşa etme yolunda karşılarına çıkacak kapılarda sizleri onlara verdiğiniz bilgi ve deneyim anahtarıyla hissedeceklerdir. Her, sabah açtığınız sınıf kapılarının ardında içindeki cevheri size sunmak için heyecanla bekleyen binlerce öğrenciniz için birer kahraman güçlükler karşısında gösterdiğimiz fedakarlıklar ve çalışma azminiz ile milletimiz için değerli bir örnek ve ülkemizin dört bir yanına bilgi ve gitmesi taşıyan birer meşalesiniz. Bizler eğitimi birimlerini taşıyıcı ve dönüştürücü unsuru olarak aziz vatanımızın her bir köşesinde öğrencilerimize, medeniyetimizin değerlerine bağlı hedefi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü ileri seviyelere taşıyan yüksek ideal sahibi nesilleri yetiştirme gayreti içerisinde olan sizlerin daima yanındayız. Bugün burada Sakarya’mızın çocuklarına geleceğin anahtarlarını vermek için yemin ederek adaylığını sona erdirecek öğretmenlerimiz, dünden bugüne binlerce çocuğumuza nice kapılar açmış, emektar öğretmenlerimiz ve hâlihazırda sayısız anahtarını cebinde tutan mesai arkadaşları bile eğitim toplumların inşasında ne denli önemli olduğunun farkındayız ve bu sürecin mihmandarlık olmaktan onur duyuyoruz. Gerçekleşen küçük öğrenmelerin çocuklarımızın hayatlarında meydana getirdiği büyük değişimleri görmenin onları kendilerine yetebilen ve vatanına milletine faydalı birer birey yapabilmenin, tarif edilemez sevincine dek öğretmen olmanın gururunu hayatımızın her anında yaşayacağımız nice 24 Kasımlar dilerim. Cumhuriyetimizin kurucusu başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Gaziantep'teki hain terör saldırısında şehit olan Ayşenur öğretmen gibi vatanını ve görevi uğruna şehit olan öğretmenlerimiz ile ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi şükran ve minnetle anıyor, yıllarca Türk Milli Eğitimine hizmet ederek emekli olan öğretmenlerimizin ellerinden öperek, onlara sağlık ve sıhhat diliyorum. Bu vesileyle sözlerime son verirken göreve yeni başlayan aday öğretmenlerimize başarılar diliyor, 24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

İLK EMİR, OKUMAKTIR!

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce 14 Kasım öğretmenler günü ile ilgili şu sözleri söyledi;

“Hani güzel bir deyim vardır. Zor şeydir eğitimci insan olmak. Çünkü doğruluk ister, dürüstlük ister. Bir yardım olur, ne de yargı onlar olur. Zaman, not etmez. O münasebetle sevdiklerimize, hocalarımıza, öğretmenlerimize, ailelerimize ürettiğimiz bütün sevgiyi hissettirmek bir görevdir. Bir insanlık gereğidir, bir muhabbettir. Bir karşılıklı iletişimdir. Mevlam bizleri karşılıklı bir dize sevgimizi hissettiren bir millet olma şuurunu artırarak rahmet etsin. Onlar böyle malum. Biz öyle bir milletiz ki bizim kültürümüzde ne vardır ikra. Oku. İlk emirdir. İşit değil, dinle değil, dinlemek farklı bir şey. İşitmek farklı bir şey, İkra, oku. Demek ki biz oku emriyle muhatap olan bir kültürün temsilcileriyiz. O münasebetle okuyanları okutanları yürekten tebrik ediyorum. Tekrar 24 Kasım öğretmenler gününüz hayırlı olsun diyorum. Her birinize saygılar sunuyorum.”

VALİ KALDIRIM ‘ŞEHİT ÖĞRETMENLERİMİZİ MİNNETLE ANIYORUM’

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım konuşmasında terör saldırında şehit edilen öğretmenleri şu sözlerle andı;

“Aydınlık ve müreffeh geleceğimizi şekillendiren. Toplumumuzda her alanda yol gösteren, öncülük yapan, rehberlik yapan aziz milletimizin baş tacı yaparak gönlünde ayrı bir yer ayırdığım, geleceğimizin mimarları, sevgili öğretmenlerimiz ve aydın malumunuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kurucusu. Onun baş öğretmenliğe. Atandığı gün terfi ettiği gün onunla şereflendirdiği gün başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk baş öğretmenimiz olmak üzere ebediyete irtihal eden bütün öğretmenlerimize rahmet diliyorum. Hepsini saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyorum. Tabii son dönemde şahadete yürüyen. Hain terör örgütleri tarafından şehit edilen Necmettin öğretmenimiz Aybüke öğretmenimiz daha geçen hafta yine hain bir terör saldırısında Gaziantep'te şehit olan Ayşegül öğretmenimizi ve bütün şehit öğretmenlerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum. Mekanları cennet olsun, rabbim gani gani rahmet eylesin.”

‘BEŞİKTEN MEZARA KADAR’

Vali Kaldırım, eğitimin hayat boyu sürdüğünü şu ifadelerle dile getirdi;

“Tabii toplumların gelişmesinden. Refah seviyesinin yükselmesinde toplumların, milletlerin her alanda başarılı, huzurlu ve güvenli olmasında yegane unsur, malumunuz eğitim. Doğumdan ölüme kadar tabi bizde güzel bir tabir var, ‘Beşikten mezara kadar’ hayat boyu uzun bir serüven olan eğitim, özellikle bizim toplumumuza ve bütün insanlığa faydalı. Doğayı, bütün canlıları ve bütün varlıkları seven onlara saygı duyan ahlak ve erdem sahibi kılan ve insanların herkesin bir hedefi var. Herkes bir gayesi var. Bütün ömrünü o hedef gaye uğruna geçiriyor. Onu şekillendirmek uğruna geçiriyor. O hedeflerin gerçekleşmesinde, o hedeflerin ulaşmasında erdem sahibi bilgi sahibi irfan yüklü insanların yetişmesinde eğitimin önemli bir payı var. Bu kıymetli süreci tabii yöneten, yönetecek olan tarihten günümüze kadar olduğu gibi medeniyetimizi inşa eden, onu bugünlere taşıyan bize emanet eden ve kadim değerlerimizi, kültürel değerlerimizi, hassasiyetlerimizi, bilgi birikimlerimizi bugüne taşıyan ve yarınlara aktaracak olan siz değerli öğretmenlersiniz.”

MALUMATFURUŞ ‘BİLGİ YÜKLEMEK’

“Başkanım güzel ifade etti. Başka bir dinden başka bir medeniyette eşi benzeri olduğunu düşünmüyorum. İlk emri oku olan bir dinin yüce bir dinin ve medeniyetin mensuplarıyız. Buradan oku derken sadece kuru bilgi sahibi olun demeyi kast etmiyor. Bize güzel bir ifade var, ‘Malumatfuruş’ bilgi yüklemek demek bir de ‘İrfan’ kelimesi var hikmet yüklü bilgi demek. Burada okumaktan kasıt hürmetle oku, kendini oku, çevreni oku, doğayı oku, kainatı oku, insanı oku ve Yaradana oku ve bütün yaşamı buna göre değerlendir. Bunun etrafında örgüte Hikmet sahibi ol irfan sahibi ol ve yetiştirdiğin nesillere, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfler, bu okuma hikmet bu irfan ruhu üstünden onu şekillendirip ona şekil ver, karakter ver, hasretler ver ve dünyaya insanlığa faydalı bir fert haline getir. Biz okumadan anladığımız budur. Tabii bu irfanın bu bilginin taşıyıcıları olarak irfan ve bilginin neferleri olarak siz değerli öğretmenlerimizin bizlerin nezdinde toplumumuz nezdinde Aziz Milletimiz nezdinde her zaman her daim ayrı bir yeri ayrı bir kıymeti olmuştur.”

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİ YAŞATMALIYIZ

Milli ve manevi değerleri yaşatmalıyız diyerek gençlere seslenen Vali Kaldırım, spor arenasında güzel adımlar atıldığını ve devam edeceğini şu sözlerle ifade etti;

“Tarihin her döneminde olduğu gibi bugün ve gelecekte de bilim ve teknoloji ve efendinin öğrencisi olmanın yanı sıra. Toplumumuzun medeniyetimizin en önemli payandalar olan milli ve manevi değerlerimizin yaşatılıp yeni kuşaklara aktarılmasında yine sizlerin çok büyük faydası olacaktır. Bu sizin ellerinizde sizin vesilenizle mümkün olacaktır. Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken bu alanda başarılı ve örnek değerlendiren ve kıymetlendirme, ülkemiz Cumhuriyetimizin değerlerimizin yaşatıp yeni kuşakların aktarılmasına, yeni nesillere ellerinizde sizin vesilenizle mümkün olacaktır.

Her alanda eğitim geçmişten bugüne kadar toplumun ve devletin en hayati alanı olarak kuruluşundan beri eğitime çok büyük emniyet affetmiş. Özellikle çalışmalar ortaya koyarak ülkemizin geleceğini temelden altına alacak ve ülkemize yine uluslararası alanda. Dünya spor arenasında hedeflerine ulaştıracak adımları kararlılıkla atmıştır, atmaya da devam etmektedir. Kaliteli bir eğitimle yetiştirilmiş, nitelikli ve donanımlı insan gücü ve beşeri sermayenin geleceğine emin adımlarla yürümenin, gelişmenin ve kalkınmanın en temel öğesi olduğu bilinciyle ilimizde de her daim eğitimin altyapısının geliştirilmesi, eğitim kalitesinin artırılması doğrultusunda çok büyük yatırımlar yapılıyor, adımlar atılıyor, çalışmalar ortaya konuyor ve örnek projeler bir bir hayata geçiriliyor. Bu bilinçle bu şuurla, bu vizyonla özellikle eğitim sistemimizin adeta lokomotifi konumunda olan ve ülkemizin daha güçlü, daha müreffeh, daha aydınlık hale geleceğe ulaştırılmasında siz öğretmenlerimizin hayati öneme sahip olduğunu ve Devletimizin Aziz Milletimizin her daim daha ileriye taşınmasında ve çok büyük sorumluluk istediğinizi tekrar belirtmek istiyorum.”

ATATÜRK ÇOK GÜZEL İFADE ETMİŞ

“Atatürk aslında çok güzel şifrelenmiş sözleri de çok güzel ifade etmiş. Aslında bir başvurucu rehberi olarak öğretmeni çok güzel tarif etmiş. O veciz ifadelerinde şunu söylüyor, “Öğretmenler yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin, kıymetin, sizin beceriniz ve fedakarlığın derecesiyle orantılı olacaktır.” Bence bu da çok güzel şifrelenmiş, çok güzel söyledi ya bir eser ortaya konmuş bir Cumhuriyet ortaya konmuş ve şöyle demiş biliyorsunuz, malumunuz “Benim naçiz vücudum toprak olacaktır ama Cumhuriyet ebediyen var olacaktır, yaşayacaktır.” Bu çok güzel bir temenni, çok güzel bir dua ama bunu başarmanın yolu da. Bu eserlerin kıymetine bu eserin değerine sizin affedeceğiniz önem sizin ortaya koyacağınız başarıdan geçtiğini ve sizin beceriniz ve fedakarlığın derecesiyle orantılı bir şekilde orantılı bir şekilde gelişeceğini çok güzel şifrelenmiş ifade ediyor. Dolayısıyla cumhuriyetimiz ebediyen yaşayacaksa bu aziz millet bu şerefli millet tarihin hiçbir döneminde esaret görmemiş, bu millet başarıdan başarıya şanlı zaferlere koşmuş bu millet, Türk milleti  yeryüzünde ebediyen var olacaksa Atatürk'ün bu veciz sözünde ifade ettiği gibi sizin bu esere,  yani nesillere, çocuklara, öğrencilere vereceğiniz kıymet öğreteceğiniz değerler ve onları nasıl donatacağınızla çok alakalıdır.”

DÜNYADA 3 ŞEY ÇOK HAZ VERİR

Eğitimin her alanda önemli olduğunu dile getiren Vali Kaldırım, şu ifadeleri kullandı;

“Dünyada 3 şey çok haz verir derler. O hazzı hiçbir şeyde ulaşamazsınız. Bir annelik, bir çocuk evlat dünyaya getirmek. Bir eser vücuda getirmek, bir kitap talebi almak, bir de bir çocuğu öğrenciyi alıp onun ruhuyla bedeniyle adeta bir hamur gibi yoğurup şekillendirip ana vatana, millete, ailesine, devletine, insanlığa faydalı bir birey haline getirmek. Eminim burada bulunan öğretmenlerimiz hepsi bu hazzı yaşadı yaşıyorlar. Çok kıymetli bir meslek olduğunu düşünüyorum. Az önce aday öğretmenimiz de söyledi. Öğretmenlik mesleği sadece meslekten çok ödev kutsal bir görevdir. Buna katılıyorum ve bizim toplumumuzda da diğer toplumların aksine bir profesyonel bakış açısı değil, bir muallim bakışı terbiye eden, yetiştiren, şekil veren, yön veren, sadece bilgiyi aktaran değil, az önce söyledim, malumat aktaran değil, onu aynı zamanda bir ruh üfleyen şekil veren bir meslek. Hep böyle baktık, böyle bakıyoruz. Böyle bakmaya da inşallah devam edeceğiz.

Ben bu duygu ve düşüncelerle gerçekten ülkemizin bugünlere gelmesinde daha ileriye taşınmasında büyük gayretleri olan, büyük emekleri olan çok değerli öğretmenlerimize tekrar şükranlarımı sunuyorum. Aday öğretmenlerimiz inşallah bugün yemin ederek göreve başlayacaklar. Mesleğin başındalar inşallah onlara da başarılı bir ömür, başarılı bir hayat, meslek hayatı diliyorum. Emekli olacak, öğretmenlerimiz var. Şeref belgelerinin takdim edeceğiz. Onlara da bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalardan yetiştirdikleri öğrencilerden, ülkemize katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Teşekkürlerimi sunuyorum. Hepsine sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum.”

MİLLİ EĞİTİME VE BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Vali Kaldırım Milli Eğitime ve Belediye Başkanına teşekkürlerini şu sözlerle dile getirdi;

“Tabii Milli Eğitim olarak gerçekten çok güzel çalışmalarımız var. İl Milli Eğitim müdürümüz çok gayretli ekibi çok gayretli siz değerli eğitim ordusunun neferleri çok gayretli, çok çalışkan, müthiş bir birlik, beraberlik, kenetlenme var, hedefler var, projeler var ve başarı da geliyor. Bu açıdan özellikle Sakarya özelinde Milli Eğitim camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum. Eğitimden önce Büyükşehir Belediye başkanımız her daim eğitimin yanında eğitimin kıymetini bilen, az önce yukarıda öğretmenin de fotoğrafını gösterdi. Gözleri ışıl ışıldı. Eğitime farklı bir önem atfeden değerli bir Belediye Başkanımız var. Ekrem Yüce başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Şükranlarımı sunuyorum.”

SAKARYA ÜLKEMİZDE BAŞARILI OLACAKSA EĞİTİMDE OLUR

Vali Kaldırım konuşmasını şu sözlerle bitirdi;

“Tabii emin olun. Sakarya'da ülkemizde başarılı olacaksa. Eğitimle olacaktır. Yetişen yeni nesillerle bu pırıl pırıl gençlerimizle olacaktır. Hepsinin arzularım, arzu ederim. Bizim evlatlarımız bizim yerimizi alacaklar, dolduracaklar. Hepsi bizden fersah fersah başarılı olsun. Bizden daha fazla vizyon sahibi olsun. Bizden daha ileriye bu bayrağı taşısınlar.Arzumuz, isteğimiz, temennimiz gayemiz de bulunmuş inşallah bu duygu ve düşüncelerle tekrar hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Ülkemiz, milletimiz, asil milletimiz için emek veren bütün öğretmenleri, tüm meslektaşları tebrik ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum, hepinizi Allah'a emanet ediyorum. Sağ olun, var olun.”

Konuşmaların ardından güne özel  Adapazarı Mesleki ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı gösteri, Şiir okumaları, aday öğretmenlerin yemin töreni, Sakarya Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı müzik dinletisi ve emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesi ardından program sona erdi.

24 Kas 2022 - 11:54 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 738.868 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.