- G:

Başkan Yüce'den Meclis Toplantısında müjde

Sakarya Büyükşehir Ekim Meclisi 56 gündem maddesiyle Başkan Ekrem Yüce Başkanlığında toplandı. Mecliste Sigorta kavşağında asansörlü üst geçit yapılacağı müjdesini veren Başkan Yüce, Şehir Kütüphanesi’nin yapılması için protokolün gerçekleştirilmesinin son aşamasında olduğunu belirtti.

Ebru Bulut
Ebru Bulut Tüm Haberleri
mask

//Sakaryayenihaber//

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekim Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, merkez binadaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya meclis üyeleri, komisyon başkanları, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir bürokratları ve gazeteciler katıldı.

“ÜCRETSİZ YOLCU TAŞIMASI YÖNÜNDEYİZ”

Mecliste MHP adına konuşma yapan Meclis üyesi Erbay Kayatürk, “29 Ekim Bayramını kutlayacağız. Her bayram gibi bu bayramımız da bizim için önem arz etmektedir. Valilik kapsamında yapılan 29 Ekim'de ki programı daha da genişletebilir miyiz? İçerideki yapılan menfi duruşlara karşı ve dışarıdakilere karşı bu bayramı en güzel şekilde kutlayarak güzel bir program yapmalıyız. Sadece Büyükşehir değil ilçe belediye başkanları da bu konuda çaba sarf etmeli ve güzel bir program yapmalıdır. 29 Ekim günü ulaşım daire başkanlığının ücretsiz yolcu taşıması yönündeyiz. Kanaatimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

“AYLIK 4 GB İNTERNET ÜCRETSİZ VERİLECEK”

Sakarya Büyükşehir Başkanı Ekrem Yüce, “Vali bey ile 29 Ekim Bayramımız ile ilgili görüşme içindeyiz. 29 Ekim tarihinde bisiklet şampiyonamız var. Konserler ve çeşitli etkinlikler de olacaktır. Büyük bir sevgi ve heyecanla Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Karekod olan bir kart dağıtacağız. Aylık 4 GB internet ücretsiz verilecek” ifadelerini kullandı.

ASANSÖRLÜ ÜST GEÇİT MÜJDESİ

Sigorta kavşağında asansörlü üst geçit yapılacağı müjdesini veren Başkan Yüce Şehir kütüphanesinin yapılması için protokolün gerçekleştirilmesinin son aşamasında olduğunu belirtti.

“ŞEHİR KÜTÜPHANESİ PROJE OLMAKTAN ÇIKIYOR”

Mecliste konuşan Başkan Yüce; “Hamdolsun 4 yılı aşkın süredir altyapıdan üstyapıya, sosyal donatılardan eğitim çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Altyapı, Üstyapı, SGK Köprülü Kavşağı, Duble yollar, caddeler ve köprüler, Yeni otoban girişi, Melen Botanik Vadisi, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, Kültürel Çalışmalar, Say say bitiremeyiz. Seçim çalışmalarımızda hemşerilerimize 20 proje sözü vermiştik. Şimdi ise söz verdiğimizin ötesinde yüzlerce hizmet gerçekleştirmenin haklı gururunu da yaşıyoruz. İlk olarak seçim vaatlerimizden biri olan Şehir Kütüphanesinden bahsetmek istiyorum.  Birçok sınıf ve atölyelerin yer aldığı Şehir Kütüphanesi'ni Sakarya'ya kazandıracağız. Şehir kütüphanemiz artık sadece proje olmaktan çıkıyor. Şehir Kütüphanesinin yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı; Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Belediyemiz arasında protokolü gerçekleştiriyoruz. Şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki; Sakarya’mızın kalbinde inşa edeceğimiz şehir kütüphanesi, şehrimizin, yaşamın ve kültürün cazibe merkezi olacak.  Şehir Kütüphanesinin şimdiden Sakarya’mıza ve Sakaryalılara hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“150'Sİ MAKUL ŞARTLARDA SUNULACAK”

Korucuk’ta yapılması planlanan Konut A.Ş hakkında da bilgi veren Başkan Yüce, “Şehrimize yaptığımız çalışmaların ve projelerin Sakarya’mız için verimli, doğaya uygun, halkımızın yararına olmalarına çok dikkat ediyoruz.   Bu ay çok yoğun ve verimli bir ay geçiriyoruz. Öncelikle şehrimiz için çok önemli bir proje olan Konut AŞ projemize değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere Sakarya’mız bir afet, özellikle de deprem potansiyeli yüksek olan bir şehir. Hepimiz bunu 99 depreminde acı bir şekilde tecrübe edindik.  Bu acıların tekrarlanmaması için öncelikli çalışmalarımız arasına kentsel dayanıklılığı, kentsel dönüşümü aldık. Ve bu konularda birçok çalışma gerçekleştirdik.  Hemşerilerimize sunduğumuz yatay mimariye sahip Konut AŞ projemiz ise bu projelerimizin en değerlisidir.  Bu projemiz sayesinde hemşerilerimize iyi standartlarla donatılmış, huzurlu, güvenli bir çevrede yaşama imkânı sağlıyoruz. Toplamda 240 daire inşa edeceğimiz projemizde,  İlk etapta Korucuk'ta 240 konut üreterek bunların 150'sini makul şartlarda sunarak vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız inşallah.  Taleplerin fazlası durumunda, adil bir kura ile hak sahiplerini belirleyeceğiz.

“KONUT A.Ş İÇİN BİR WEB SİTESİ HAZIRLIYORUZ”

Projemizin ödeme seçeneklerinde de hemşerilerimizi düşündük. Peşin alımlarda, liste fiyatından %10'luk bir indirim uygulayarak, yüklerini hafifletiyoruz. Ayrıca, %25 peşinatla başlayıp, 6 ayda bir %2 veya %3 ara ödeme seçenekleriyle, 84 aylık veya 120 aylık vadelerle de kolaylık sağlıyoruz.  12 blokta yükselecek olan projemiz, 23 bin metrekarelik bir alana sahip olacak. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak inşa ettiğimiz bu toplu konutlarla hem geleceğimize güvence sağlamayı hem de şehrimize estetik bir doku katmayı hedefliyoruz. Konut A.Ş için bir web sitesi de hazırlıyoruz. En kısa sürede hizmete alacağız. Tüm bilgilere bu sitemizden ulaşabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“AÇIK VERİ PORTALINI HAYATA GEÇİRDİK”

Açık Veri Portalı’na da değinen Başkan Ekrem Yüce; “Bu ay ki diğer projelerimize kısaca bahsetmek gerekirse ilk olarak değinmek istediğim projemiz; Açık Veri Portalı… Katılımcılığı ve şeffaflığı ön planda tutan bir anlayışla hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Sakarya’mızın vatandaşı ve belediyesi arasında şeffaflık olsun diye, iletişim güçlensin diye, şehrimizdeki yaşam değeri artsın diye Sakarya Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Portalını hayata geçirdik. Bu portala isteyen herkes bizim belediyemizin internet sayfasından ulaşabilir. Bu Açık Veri Portalında; Coğrafi veriler, yaşam, sağlık, belediye hizmetleri, afet ve acil durum, çevre, kültür sanat, spor ve ulaşım gibi daha birçok önemli bilgi kategorisi mevcuttur. Hemşerilerimiz bu bilgilere kolayca ulaşabilir ve bu bilgiler doğrultusunda günlük yaşamlarını daha verimli bir şekilde yönlendirebilirler. Üstelik sadece hemşerilerimiz değil aynı zamanda geliştiricilere, araştırmacılara ve diğer paydaşlara da kapılarını açıyor.

“KENDİ İMKANLARIMIZLA BU PORTALI HAYATA GEÇİRDİK”

Bu Açık Veri Portalı sayesinde, Sakarya'nın verilerini kullanarak yeni uygulamalar geliştirmek, araştırmalar yapmak, şehrin gelecekteki projelerini daha da iyileştirmek, şehir sakinlerinin katılımını teşvik etmek ve şehirdeki yaşam kalitesini artırmak gibi birçok fırsat sunuyoruz. Açık Veri portalımızın hazırlanmasında emeği geçen Bilgi İşlem Daire Başkanlığımıza da teşekkür ediyorum. Diğer şehirler bu portalın yapımında dış kaynaklardan destek aldığını biliyoruz. Ancak biz kendi imkanlarımızla bu portalı hayata geçirdik ve bunun için Cumhurbaşkanlığımızdan teşekkür aldık. Şehrimizi daha da güzelleştirmek için gerçekleştirdiğimiz diğer bir çalışmamız ise; Kültür Sanat Etkinliklerimiz… Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sadece rutin belediyecilik çalışmalarıyla değil kültür-sanat etkinliklerimizle de hemşerilerimizin hayatına dokunuyoruz. Düzenleyeceğimiz konferanslardan, panellere, imza günlerinden dinletilere, sinema günlerinden tiyatro gösterimlerine kadar geniş yelpazeye sahip etkinliklerle yine sanatseverlerin tercihi olacağız. Ayrıca bu yıl 12-14 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 22. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları programı Ekim ayı etkinliklerinde takvimdeki yerini aldı. Geçtiğimiz hafta başladığımız etkinlikler doğrultusunda Yıl boyunca şiir, tiyatro, söyleşi, konferans, sinema, müzik gibi pek çok etkinlikle Sakarya’mızı güzel günlerin beklediğini açıkça söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“ONLAR İÇİN ÜRETİYOR VE ÇALIŞIYORUZ”

Yaşlı ve çocuklar için yapılan kurs ve etkinlikler ile ilgili konuşan Başkan Yüce; “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Sosyal Gelişim Merkezi bünyesinde düzenlediğimiz eğitim faaliyetlerine başlıyoruz. Adapazarı, Akyazı, Geyve, Sapanca ve Karasu Sosyal Gelişim Merkezileri olmak üzere toplam 5 farklı merkezde gerçekleştirilecek kurslarımız için 2 Ekim itibari ile kayıtları almaya başladık. 25 farklı branşta zengin ders içerikleri hemşehrilerimizi bekliyor.  Çocuklara yönelik eğitimlerimizin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çocuklarımız gibi çınarlarımızı da unutmuyoruz. YADEM tarafından yaşlılar için düzenlediğimiz konferanslarla yeni bir döneme başladık.  Tüm vatandaşlarımızın katılım sağlayabildiği konferanslar sayesinde hemşerilerimiz konferansın ilgili konusu hakkında akıllarındaki sorulara cevaplar bulabiliyorlar.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılarımızın yanındayız, çocuklarımızın yanındayız, yetişkinlerimizin yanındayız velhasıl 7 den 70 e tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Onlar için üretiyor ve çalışıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bizde hizmette sınır yok.  Elimizden gelenin en iyisini en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz” ” dedi.

BELEDİYE OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ

Öte yandan 29 Ekim'de belediye otobüslerinin etkinlik saatleri boyunca ücretsiz olacağı karar verildi.

GÜNDEM MADDELERİ
1.maddeden 15. maddeye kadar olan maddeler oy birliği ile imar ve bayındırlık komisyonuna iade edilirken 16’dan 32’ye, 37’den 46’ya ve 59’dan 67’e kadar olan maddeler ise imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi. 33, 34, 35, 36 ve 47. Maddeler plan bütçe komisyonuna, 48. Madde ise hukuk komisyonuna havale edildi. Geriye kalan ve içerisinde ticari taksilerle ilgili yeni kararlarında yer aldığı 10 madde ise oy birliği ile kabul edildi.

09 Eki 2023 - 14:26 - Gündem

Muhabirler :  Ebru Bulut ,  Şevval Şüküroğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.