-

TTB-KTÜ İşbirliği ile ‘Neet’ler Pazara Erişiyor Projesi’ başladı

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı "Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler için İşgücü Piyasasını Destek Programı (NEETPRO)" açılış konferansı yapıldı.

mask

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı "Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler için İşgücü Piyasasını Destek Programı (NEETPRO)" Hibe Programı kapsamında Trabzon Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliği ile yürütülen ‘NEET’ler (Ne İstihdamda Ne Eğitimde olan Gençler) Pazara Erişiyor’ projesinin açılış konferansı yapıldı.

Açılışa Trabzon Vali Yardımcısı Ömer Şahin, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat Özer ile Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren ile Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, Of Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Saral, Trabzon Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Kara, İŞKUR Trabzon Müdürü Servet Kaba, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yüksel Kılıç, TKDK Trabzon İl Koordinatörü Şansal Aydoğdu, resmi ve sivil toplum temsilcileri ile kursiyerler katıldı.

Açılışta konuşan TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, ülkemizde bir yanda iş arayanların çoğunluğu, diğer yanda nitelikli işgücünü bulamadıklarından yakınan işverenler bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Özellikle de nitelikli gençlere istihdam da duyulan büyük ihtiyaç. Mal ve hizmet üretiminde nitelikli ve beceri düzeyi yüksek işgücünün çok önemli ve aranılır olduğu bir zamandayız.

Böylesi bir zaman diliminde gençlerimizi nitelikli ve kalifiye işgücü haline getirip, daha kolay iş sahibi olmalarını sağlayabilmek için Trabzon Ticaret Borsası olarak, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile birlikte 15-29 yaş arasını kapsayacak şekilde bir proje uygulayacağız. Böylelikle de işsizlik baskısı altındaki çok sayıda gencimizin işgücü piyasasına daha kolay katılması için önemli bir çalışma yapmış olacağız. Projenin gençlerimize ve iş dünyasına yararlar getirmesini diliyorum.”

Trabzon İŞKUR Müdürü Kaba, “Eğitimi tamamlayan kursiyerlere destek olacağız”

Açılışta söz alan Trabzon İŞKUR Müdürü Servet Kaba, TÜİK’in Ağustos 2023 verilerine göre, mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının yüzde 9.2’ye düştüğü hatırlatarak, “Aynı verilere göre de 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre azalarak 17.2 olarak gerçekleşmiştir” diyerek şunları söyledi:

Genç nüfustaki işsizliğin azaltılması ve gençlerin işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak çeşitli projeler bakanlığımız tarafından uygulanmaktadır. Bunlardan biri açılışını yaptığımız ne istihdamda, ne eğitim de olmayan 15-29 yaş grubundaki gençlerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılması projesidir.

Proje ortağı-paydaşı Trabzon İŞKUR olarak projenin her aşamasına katkı sunduk, sunmaya da devam edeceğiz. Özellikle proje sahibi kuruluşların NEET kapsamında gençlere ulaşmasında önemli katkılar sağladık.

İlimizde projenin amaçlanan hedefler doğrultusunda yürümesi için 15 iş arayan danışmanımıza Mayıs-Eylül ayları arasında Ankara’da 5 günlük mentörlük eğitimi verildi.

Proje sonunda eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere danışmanlarımız 4 ay boyunca bireysel eylem planları oluşturarak bu kişilerin işe girişlerini sağlayacak çalışmaları yapacaklar. Bu gençlerimizin ayrıca iş kulübü faaliyeti verilerek iş arama ve iş bulmalarına katkı sağlayacağız. Bireysel eylem planı alan gençlerimize her ay için proje sahibi kuruluş tarafından 50 Euro ödenecektir.

Özellikle uluslararası kaynaklardan fonlarının projelerin bitiminden sonra sürdürülebilirlik sorunları oluyor. Bakanlığımız NEET projelerindeki sürdürülebilirliği sağlamak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.”

-KTÜ Rektörü Prof. Dr. Çuvalcı; “Gençlerin kariyer hedefleri için önemli proje.”

Proje ortağı KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ise gençlerin eğitimde ve istihdamda karşılaştıkları zorlukları aşmalarına yardımcı olmak, onlara yeni kariyer fırsatları sunmak ve iş gücü piyasasına daha bilinçli adımlarla katılmalarını sağlamak amacıyla projeyi uygulayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

Bu da gençlerimizin geleceğini parlaklaştırarak, bölgemizin ekonomik rekabetçiliğine katkı da yapacaktır. Uluslararası ticaret normlarına uygun hareket etme becerileri, dil yetenekleri, gıda ve üretim standartlarına dair derin bilgi, etkili pazarlama stratejilere gibi alanlarda kapsamlı bir eğitim alacak gençlerimiz iş dünyasında rekabetçi bir konuma geleceklerdir. Gençlerimize sadece eğitim ve istihdam fırsatları sunulmakla kalınmayacak, aynı zamanda onları motive ederek özgüvenlerini arttıracak, kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olunacaktır.

Projenin gençlerimizin geleceğine ışık tutup ve bölgemizin kalkınmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Trabzon Vali Yardımcısı Ömer Şahin ise, devletin sadece İŞKUR değil, tüm kaynak ve imkanları ile gençlerin bilgi ve becerilerinin arttırılarak, istihdama katılmalarını sağlamaya çalışıp, bu amaca yönelik projelere katkı verdiğini belirterek, projenin her aşamasında gençlerin yanında olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Trabzon Ticaret Borsası Genel Sekreteri ve Proje Koordinatörü Nazlı Genç proje ile ilgili kısa bir bilgilendirmede bulundu.

NEET’ler Pazara Erişiyor Projesi…

Satış ve Pazarlamaya ilgi duyan, eğitim ve iş hayatı devam etmeyen 15-29 yaş aralığı gençlerin başvurduğu projede en az yüzde 50’si kadınlardan oluşacak 60 gence, alanında uzman eğitmenler tarafından ücretsiz olarak mesleki, genel ve sosyal beceri eğitimler verilecek. Borsa eğitim salonunda gerçekleşecek eğitimlere katılım zorunlu olacak ve 3 ay sürecek.

Genel Uluslararası Ticaret, Teknik İngilizce, Organik Üretim, Pazarlama ve Araştırmaları, Özgüven, Formal ve informal iletişim Becerileri, Ambalajlama Kuralları, Motivasyon, Hijyen, Kirleticiler, Pazarlama ve Stnadartları, Etiketleme ve GDO gibi eğitimlerin verileceği proje sonunda eğitimleri ve sınavları başarıyla tamamlayan kursiyerler KTÜ onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar. Kursiyerler ayrıca her eğitim günü için de 10 Euro harcırah alacaklar.

Eğitimlere katılan kursiyerler ayrıca ihracatçı firmaları tanıma, onlarla eşleşme, bölgemizde düzenlenecek olan kariyer fuarlarına katılım sağlama gibi imkânlara da sahip olabilecekler.

17 Eki 2023 - 14:13 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.