- G:

Adapazarı Sezginler MTAL Uygulama Oteli törenle açıldı

Sakarya Adapazarı Sezginler MTAL Uygulama Oteli törenle açıldı.

Şevval Şüküroğlu
Şevval Şüküroğlu Tüm Haberleri
mask

//Şevval Şüküroğlu’nun haberi//

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Valiliğince düzenlenen Sakarya Adapazarı MTAL Uygulamalı Oteli açılış töreni gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Vali Yaşar Karadeniz, Sakarya AK Parti Milletvekili Murat Kaya, Lütfi Bayraktar, Ertuğrul Kocacık, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, STK ve siyasiler katılım gösterdi. İl Müftüsü Mehmet Aşık açılış töreninde kuran tilaveti okudu.

“43 MİLYON TL İLE KULLANILMAYAN PANSİYON OTELİNİ DÖNÜŞTÜRDÜK”

50 oda 100 yatak 200 kişilik restoran kapasiteli otel olacağını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, "Açılış programımıza hoş geldiniz. Anadolu’nun en müstesna kenti olan Sakarya’mızda sizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. 7 Ekim'den itibaren Gazze’ye devam eden saldırılar ve şehitlerimizin verilmesinden dolayı buruk bir seneyi geride bıraktır. Çok kıymetli bir eseri okulumuza ve şehrimize kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. 50 oda 100 yatak 200 kişilik restoran kapasiteli otelimizi açmaktan mutluluk duyuyoruz. 43 milyon TL ile kullanılmayan pansiyon otelini dönüştürdük. Gerçek sorunlara çözüm bulma ve öğrencilerimiz mezun olduklarında iş dünyasına daha bilgili bir şekilde adim atacaklar. Bu mekan eğitime gönül vermiş yürekleri nezih bir ortamda buluşturmak açısından ayrı bir değer taşımaktadır. Meslek lisesi memleket meselesi sözümüzün uygulamaya geçiş durumudur. Uygulama otelimiz ilimizdeki diğer öğrencilerimizin de aklıselim yetişmesine katkı sağlayacaktır. En büyük temennimiz öğrencilerimiz ilgi ve yeteneklerine öncelik veren ve onları destekleyen dinamik yapılı bir mesleki eğitimin ülkemizde yaygınlaşmasıdır." dedi.

“ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Şuana kadar yapılan projelerden bahseden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce; “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak 2019’dan bugüne kadar yeni yaklaşımları benimseyerek çalışmalar gerçekleştirdik. Yeni yılda da çıktığımız bu yoldan sapmayarak, alışılagelmiş belediyecilik anlayışının ötesinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Şehrimizi kavuşturduğumuz yeni çehresi mukabilinde 200’ün üzerinde projeyi hayata geçirdiğimizi gururla söyleyebiliriz. Altyapıdan ulaşıma, çevreden kültüre, tarımdan spora kadar her alanda çalışmalar gerçekleştirerek, Türkiye Yüzyılına yakışır işler yaparak, şehrimizin değerine değer katıyoruz. Özellikle spor alanında gerek ulusal gerekse uluslararası organizasyonlarla şehrimizi dünyaya tanıtıyoruz. 2021 yılında Danimarka’nın Odense şehrinde Dünya Bisiklet Birliği tarafından Dünyanın sayılı şehirlerine verilen “Dünya Bisiklet Şehri”  unvanını kazanan ender şehirlerden biri olduk. Şehir olarak bütün kriterlerden tam not alarak; 2023 yılının başında, Belçika’nın Brüksel kentinde Avrupa Parlamentosunda düzenlenen törenle “Avrupa Spor Şehri” unvanını Sakarya’mıza kazandırmış olduk. 3 etaptan oluşan bisiklet yolları inşa ediyoruz. 57 km’lik uzunluğu Sapanca Gölü kenarından olmak üzere toplam bisiklet yolu ağımız 200 km’ye ulaştı.

“11 ÖĞRENCİMİZE BİSİKLETLERİNİ HEDİYE EDECEĞİZ”

Adeta bisiklet ağı ördüğümüz yollarımızda hedefimiz ise bunu 500 km’ye çıkartmak. Kiraladığımız SAKBİS’ler, TUBİS’ler, TRİPY’ler ile de yenilikçi bir kiralama yöntemi sunuyoruz. Ülkemizde 3 tip bisiklet kiralaması da yapabilen başka bir Belediye yok. Türkiye’de yine öncü olmanın ve bunu hemşerilerimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyespor Kulübümüzde; 32 branşımız ve 5000’i aşkın sporcu sayımızla, sporun ve sporcunun her zaman en büyük destekçisiyiz. Her fırsatta gençlerimizi destekliyoruz. Sakarya’da ödül bisiklettir. Bu manada birazdan yaptığı çalışmalarla ailelerini ve öğretmenlerini gururlandıran 11 öğrencimize bisikletlerini hediye edeceğiz.  Gerçekleştirdiğimiz ve değinemediğim pek çok organizasyonumuz sayesinde bisiklet sporu ve bisiklet turizmi noktasında dünyanın nadir şehirleri arasında yerimizi aldık.  Hep birlikte Sakarya’mızı daha da iyi konumlara getirmek için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz…

“İYİ BİR EĞİTİM ALMALARI BİZLER İÇİN ELZEM BİR KONU”

Yaptığımız işlerde yarınımızı yani geleceğimiz olan gençlerimizi düşünüyoruz.  Gençlerimizin sosyal hayatlarını düşünüyor ona göre sosyal donatı alanları inşa ediyoruz. Gençlerimizin spor hayatlarını düşünüyor ona göre spor alanları inşa ediyor, gerekli destekleri sağlıyoruz. Gençlerimizin eğitim hayatlarını düşünüyor ona göre eğitim yuvaları inşa ediyoruz. Biliyorsunuz ki özlemini duyduğumuz eski Anadolu İmam-Hatip Lisemizi Sakarya’mıza kazandırmak için harekete geçtik ve 48 Derslikli İmam Hatip Lisesinin inşasına başladık. Eğitimlerinin yanı sıra yeteneklerinin, bilgi becerilerinin ve kabiliyetlerinin parlaması noktasında SAMEK ve SGM kurslarımız devam ediyor.  Bunların yanı sıra Yazılım Park Projemiz, Genç Atölye Projemiz, Yaz Spor Okullarımız, Büyükşehir Akademilerimiz, seminer ve konferans programlarımız var. Bugün tanıtım programını gerçekleştireceğimiz 16 Derslikli Tarım Lisemiz Var.  Görüyorsunuz ki gençlerimizin her alanda iyi bir eğitim almaları bizler için elzem bir konudur. Bu konuda elimizden gelen desteği verdik, her zaman vereceğimizi de belirtmek isterim.

“UYGULAMA OTELİ ÇALIŞMALARIN BİR PARÇASIDIR”

Bugün açılışını gerçekleştirmek için bir araya geldiğimiz Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinin, öğrencilerimizin edindikleri teorik eğitimi pratiğe dökmeleri adına çok değerli olacağına inancım tamdır. Şüphesiz ki uygulamalı eğitimlerini daha donanımlı ve verimli bir şekilde alacak olmaları önemli bir kazanımdır. Biliyorsunuz Sakarya aynı zamanda bir turizm şehridir.  Şehrimizin bu özelliğini artırmak adına hep birlikte çalışıyoruz. Biliyorsunuz Acarlar Longozunu yeniledik ve sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da bir cazibe merkezi haline getirdik. İl Ormanı Tabiat Parkında yaptığımız çalışmalar sayesinde sadece şehrimiz değil bölgemiz de harika bir sosyal yaşam alanına kavuştu. Karasu ve Kocaali sahilinde titizlikle yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde şehrimizin tanıtımına ve şehir ekonomisine katkı sağlıyoruz. Aldığımız ödüller, yaptığımız yatırımlar ve inşa ettiğimiz tesisler sayesinde spor turizminin en önemli merkezlerinden biri olduk.  Biliyorsunuz önümüzdeki günlerde de Maden Deresi Tabiat Parkını ele alacağız ve bu muazzam tabiat harikasını koruyarak hemşerilerimize sunacağız. Açılışını gerçekleştirdiğimiz uygulama oteli de hep birlikte yürüttüğümüz çalışmaların bir parçasıdır. Ülkemizin parlak yıldızları olan gençlerimiz için eğitim yatırımlarımıza her gün yenilerini eklemek, eğitimin kalitesini artırmak bizlerin en kıymetli sorumluluğudur. Bu sorumluluğu üstlenen, uygulamalı otelde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, sizleri sevgi, saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

“5 YILDIZLI BİR OTEL TARZINDA YAPILDI”

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar; “Burada otururken kendi okul hayatımı ve imkanlarımı düşündüm eskiden yok oğlu yokken çok ciddi biz hizmet yaptık. 5 yıldızlı bir otel tarzında yapıldı. 20 yıllık iktidar dönemimizde eksiklerimiz var mı? Var, ama yaptıklarımız koysak arşa çıkar. Allah emeği geçen herkesten razı olun. Gazze Filistin dünyanın çeşitli bölgelerinde kan var gözyaşı var biliyoruz ki bu meseleyi bu ülke çözecek bu anlamda eğitim önemli gerekli mücadeleyi vereceğiz. 20 yıllık iktidar sizin desteğiniz ile Libya’da Azerbaycan’da sorunları çözdü. Filistin meselesini de çözeceğiz. Bu sadece hükümet ile ilgili değil aşağıdan yukarıya çok çalışacağız. Türkiye’nin şu an atom bombası olsaydı ne İsrail ne Amerika bize kafa tutabilirdi. Bu binaya bu tesise emek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“1.5 YIL ÇALIŞMA İLE ELE ALINDI”

Vali Yaşar Karadeniz, "Açılış törenimize hepiniz hoş geldiniz. Konu mesleki eğitim olunca bende duygulanıyorum. Bende meslek lisesi kökenliyim. Meslek lisesi konusunun ülke anlamında önemli bir husus olduğunu anlamamız gerekiyor. Eğitim kurumları ile geleceğimize yatırım yapıyoruz. Topluma karşı sosyal sorumluluklarını yerine getirmesini bilen insanlar yetiştirmek ancak eğitim kurumları ile mümkün olacağı için açılan her kurumun bizim için bir önemi var. Turizm alanında önemli bir proje olduğu için 1.5 yıl çalışma ile ele alınan uygulama otelinde çalışan herkese teşekkür ederiz” dedi.

“SAKARYA’YI SANAYİDE DAHA DİNAMİK HALE GETİRECEĞİZ”

Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu; “Güçlü ve donanımlı vizyon güçlü eğitim ile mümkündür. Çocuklarımızda okullarımızda daha verimli eğitim verilmesi için her kademede bütün bireylerin daha kademeli olmasıdır. Kendi medeniyetini tanıması, teknolojiyi bulan ve her geçen gün artan eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ücretsiz ders kitaplarına kadar hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Yaşanan toplumsal gelişmeler çağın getirdiği istek ve arzularını karşılamak daha güçlü ortamlarda bulundurmaktır. Özellikle iş gücü piyasasına cevap vermek amacıyla orta ve uzun vadede mesleki projeleri desteklemek istiyoruz. Türkiye’nin bu coğrafyanın çocukları şüphesiz mesleki okulda ülke olarak kalkındırmak zorundayız. Türkiye’de sadece Sakarya da değil tüm ülkede eğitim ve hizmet sektöründe bir şekilde karşımıza çıkacağını unutmadan böyle bir okul açıyoruz. Çocuklarımız aranan eleman değil bir girişimci özelliği ile tekniker özelliği ile kendi iş yerlerini kuracaklar ve istihdam sağlayan bir ortam ortaya çıkaracaklar. En çok mutlu olduğumuz şey mesleki okulların açılışları oluyor. 28 Şubat sadece imam hatibi değil mesleki eğitime de darbe yaptılar. Ben inanıyorum çok yakın zamanda topyekûn kalkınma ile çocuklarımızın eğitim aldığı alanda istihdam edildiği bir süreci hep birlikte yaşayacağız. Mesleki eğitime dair yeni politikalar sunduk, biz inşallah MEB olarak 3 bin okulumuz ile birlikte ülkemizin her alanda hangi alanda ihtiyaç varsa sanayicilerle iş adamlarımız ile birlikte yürütmek istiyoruz. Çocuklarımızın orta ve uzun vadede ülkemize hizmet sağlamak üzerine MEB olarak sonuna kadar destek olacağız. Valimizin eğitime bakış açısı ve projeleri bizleri mutlu etti. Herkesin destekler ile Sakarya’yı sanayide daha dinamik hale getireceğiz. Bu okulumuzun öğretmen arkadaşlarımıza öğrencilerimize hayırlar getirmesini, daha nitelikli gayretler içerisinde olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

02 Oca 2024 - 14:48 - Gündem

Mahreç  Şevval Şüküroğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.