- G:

Başkan Altuğ mecliste konuştu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Şubat ayı Olağan Meclisi Ercan Erdem başkanlığında SATSO meclis salonunda toplandı. Toplantıda konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, "Sizce bizim şehrimizde depremin izleri tamamen silindi mi? Depreme hazırlık konusunda yapılacaklar belli. Ancak icraatta ilerleme kaydedip kaydetmediğimiz konusunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

Zehra Aksoy
Zehra Aksoy Tüm Haberleri
mask

Sakarya Yenihaber | Zehra Aksoy

ŞEHRİN İSTİKBALİ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdem Ercan, "Şubat Ayı Meclis Toplantımızın onur konuğu Serdivan Belediye Başkanımız, Cumhur İttifakı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Yusuf Alemdar. Sayın Başkanımıza Meclis Toplantımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım; sizleri burada görmekten mutluluk duyduğumuzu belirterek söze başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 17 bin üyesi ile şehrin ve bölgenin önde gelen meslek örgütlerinden biridir. İş dünyasının çatı örgütü olan bir kurum olarak üyelerimize ve şehrimize sunduğumuz hizmetlerde önceliğimiz katılımcı yönetim anlayışı ile ortak paydada buluşarak şehrin istikbaline iz bırakmaktır.

GAYRET EDİYORUZ

Hepimiz bu şehir için gayret ediyoruz. Biliyoruz ki hepimizin eli taşın altında. Uğraştığımız, istişare ettiğimiz, zaman zaman ters düştüğümüz konuların temelinde aslında; Sakaryalıların “ iyi ki bu şehirde yaşıyorum” diyebilmesinin gayreti var. İnsanımızın bu anlamda “iyi ki” diyebilmesi; sosyal ve ekonomik refaha, üretime, kültürel yaşamın dinamiğine ve her şeyden önemlisi şehre aidiyet duygusuna yani Sakaryalılık ruhunun yaşatılmasına bağlıdır. Bu aidiyet, dayanışma ve birliktelik şehir erklerinden halka yayılan bir silsile olursa anlamlıdır. Biz Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu bütünlüğü sağlamak adına iş birliği ve paydaşlık anlamında üzerimize düşeni yapıyoruz. Aynı kurumsal iyi niyet ve samimiyeti de şehirden ve paydaşlarımızdan görüyoruz. Bu birlikteliğimiz şehrimize güç olarak dönüyor" dedi.

KARMAŞIK SÜREÇ

Akgün Altuğ da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, "Dünya birçok alanda, farklı konu başlıklarında karmaşık bir süreçten geçmeye devam ediyor. Tabiri caizse /küresel arenada sular durulmuyor. Bu hassas süreçte/ bir yandan savaşlar, ticari anlaşmazlıklar, ambargolar bir yandan küresel iklim tehdidinin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle tüm toplumlarda bir gelecek kaygısı oluşmaya başladı. Gelecek kaygısından kastım şudur ki;/küresel ticari sistem /son yılların en şiddetli jeopolitik ve ekonomik parçalanma dönemini yaşıyor. Bu durum gelecek açısından/ giderek artan bir kutuplaşma ortamı oluşturuyor. Gazze’de yaşananlar bunun en belirgin örneğini teşkil ediyor. Yani, dünya/ insanoğlu tarafından hak etmediği bir hoyratlıkla karşı karşıya. İsrail’in acımasızlığını dünyanın sessizce izlemesine hayret ediyorum. Diğer taraftan bölgesel entegrasyonlar, korumacılık eğilimlerinin yükselişi, ticaret savaşları, küresel ekonomik büyümeyi tehdit eden faktörler arasında yer alıyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Bu küresel düzendeki dönüşüm ve rekabet koşulları /ülke ekonomimiz ve dolayısıyla/iş dünyası için can sıkıcı olmaya devam ediyor. Hükümet nezdinde ekonomik dengeleme, finansal istikrarı oluşturma çabaları, enflasyonla mücadele sürerken küresel pazarlardaki daralma,kur-ihracat ilişkisi şubat ayında da ülkemizin ana gündemi olmaya devam etti. Ticaret bakanımız enflasyon oranlarının 2026 sonlarında yeniden tek haneli rakamlara geleceğin/i beyan etti. Merkez bankasının yayınladığı/ yılın ilk enflasyon raporunda da enflasyonun 2024 sonunda %36, 2025 sonunda da %14 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor. İş dünyası olarak/ enflasyonun düşmesini, istihdam oranımızın yükselmesini, işsizlik oranımızın azalmasını, girdi maliyetlerin düşmesini,döviz kurlarının stabil bir seyir izlemesini en çok biz bekliyoruz. Çünkü, süreçteki ekonomik yenilenme, iyileşme bizler için üretim, yatırım, istihdam ve ihracat demektir. Özellikle bu dönemde devlet tarafından açıklanan istatistiklerin ve kurun reel olması da önemli.

EN BÜYÜK BEKLENTİMİZDİR

Dolayısıyla en temel problemimiz olan enflasyonun düşmesi en büyük beklentimizdir. Bunun için de yapısal reformların hızla uygulanmaya başlaması önem arz ediyor. Ayrıca / finansmana erişimdeki sıkıntıların çözülmesi, özellikle teknolojik ve katma değerli ürün odağında teşviklerin artması ve yeni nesil sanayi bölgelerine ağırlık verilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yani teknoloji ile üreterek büyümenin, tasarrufla gelişmenin, katma değerle rekabet etmenin koşullarını oluşturmalıyız. Kısacası piyasaların artık nefes almasını temenni ediyorum. Tabii ki tüm bunlar için; güven ortamını ve ekonomik öngörülebilirliği sağlamak, toplumsal anlamda sürdürülebilir demokratik sistem inşaa etmek ve milletimizin özüne uygun,tüm yönleriyle bize ait adil bir hukuk sistemi oluşturmak ve yürütmek gerekiyor.

KOMİSYONLARDA İNDİRİM

Olumlu bir gelişmeyi de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Ticaret bakanlığı tarafından, üç kamu bankasının post komisyon oranları yüzde 2.39’a, akaryakıt istasyonlarındaki komisyonlar da yüzde 2,25’e düşürüldü. Banka post makinelerindeki aylık ücretlendirmede de indirim yapıldı. Özellikle 20. Meslek komitemizin üyeleri bu durumdan ciddi bir mağduriyet yaşıyordu.Biz de resmi girişimlerde bulunmuştuk. Umuyorum ki bu gelişme bir ilaç olacaktır. Ancak sadece kamu bankaları değil özel bankaların da bunu örnek alarak böyle bir çalışma yapması gerekiyor. Buradan çağrı yapıyorum;özel bankalar da artık elini taşın altına koymalı.

DEPREMİN YIL DÖNÜMÜ

Şubat ayı aynı zamanda etkisi itibariyle dünya literatürüne geçen en büyük afeti 6 şubat depremlerinin yıl dönümüydü. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Bu bölgelerin eski haline dönmesi kısa vadede olacak bir şey değil. Burada konumuz sadece fiziki yapının ve konut inşaatı değil şehirlerdeki depremin izlerinin silinmesidir. Sizce bizim şehrimizde depremin izleri tamamen silindi mi? Herkes bunun bir değerlendirmesini yapsın… Sadece ilimizin değil, Türkiye’nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer aldığını da her ay olduğu gibi yine hatırlatmak istiyorum. Buradan tüm yetkililerin gerekli mesajı alacağına inanıyorum. Depreme hazırlık konusunda yapılacaklar belli. Ancak icraatta ilerleme kaydedip kaydetmediğimiz konusunu kamuoyunun/ sizlerin takdirine bırakıyorum."

Akgün Altuğ, "Teknokent 1 milyon TL'lik bir sermaye. Bizim payımız yüzde 10. Biz yeni bir bina ile büyüteceğiz. Kazancını artırarak ekonomik anlamda orayı yönetir pozisyondayız. Sermayeyi 30 Milyon TL'ye çıkarıyoruz. 4/1 e tekabül eden kısmı ödeyeceğiz ve gerisini tamamlayacağız" dedi.

“TEDBİR ALINMALI”

SATO meclis üyesi Ali İhsan Bakım, "Rusya'da doğalgazda azalma oluyor. Bizim de tedbirli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Tedbir alınmalı. Burada fiyat artışlarının olacağını düşünüyorum" dedi.

“BİZE MÜHENDİS DEĞİL İŞÇİ LAZIM”

SATO meclis üyesi Adnan Borazancıoğlu, "işgücüne sahip olamadığı için kapasitesini düşüren arkadaşlarımız var. Bir yanda işsizlik var, bir yandan da iş gücü eksikliği var. Cevabı doğru yerde aramazsak bulamayacağız. Bakış açımızı değiştirmek lazım. Bize mühendis değil işçi lazım, meslek lisesinden beklediğimiz kalitede öğrenci gelmiyor, eğitim eksikliğini biz tamamlaya çalışıyoruz ve sebat yok deniyor. Bu problemi çözmemiz lazım. Kendi elemanımızı kendimiz yetiştirmek durumundayız. Vagon ve seka çıraklık okulu vardı. Sakarya o nesli tüketti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Türkiye'ye kattığı nitelikli envanteri gördüm. Malumu ilan ettiler. Bakıp tekrardan anlamak ve içselleştirmek açısından değerliydi” ifadelerini kullandı.

“FAYDALI VE YARARLI OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

SATO meclis üyesi Adem Bilgin, "AFAD'da gönüllü arkadaşlarımız eğitim alıyor komitemizde. Faydalı ve yararlı olmaya çalışacağız. 34 Meslek Komitemiz var bizde AFAD kurtarma ekibi oluşturabiliriz" dedi.

“MALİYETE ENFLASYON MUHASEBESİNİ KARŞILAYAMAMAK KONU”

SATO meclis üyesi Murat Ekşi, "Müteahhitler bağlantısını yaptığı dönemde daire para almıyor. Ciddi bir enflasyon malzemesi var. Faturasını kestiğiniz malın aldığınız karşılığında vergi ödüyoruz ve çok kayıp oluyor diyorsunuz. Müteahhitlerin faturayı tam kesememesi en çok Müteahhitleri etkiliyor. Maliyete enflasyon muhasebesini karşılayamamak konu” şeklinde konuştu.

"Ankara'da mecliste çare aranması gerekiyor"

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, "Üye ziyaretleri sonrasında bize talepler iletiliyor Nitelikli istihdam talebi her taraftan geliyor. SATSO Akademi konusunda memnuniyet var ama bunları birkaç kalem daha yukarıya taşımalıyız. Son 3 ayda 500 üyemiz ziyaret edildi. Bayram sonrasında Hanofer organizasyonu yapacağız. Yusuf Başkan Sakarya’daki güzel projeleri anlattı. Ufak tefek anlaşmazlıklar olabiliyor. Biz bunları bir telefon ile çözeriz. Bunlar gündeme alınacak şeyler değil.  Nitelikli personel konusunu çalışalım. Bu sadece SATSO'nun, belediyenin üzerine verilecek bir sorun değil. Bu büyük bir problem. Bu eğitim ile vs. çözülmez. Ankara'da mecliste çare aranması gerekiyor. Organize tarım ve hayvancılık ile ilgili çalışmalar var tamamlandığında dile getireceğiz. Bu hafta vergi haftası. Fatura kesme konusu bizim alanımız değil tabi. Hiçbir legal kazanç yok ki enflasyon üzerinde kalsın. Maalesef. Bu enflasyonu aşağı çekmenin tek yolu üretmekten geçiyor” ifadelerine yer verdi. SATO meclis üyesi İffet Hacıeyüpoğlu, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Türkiye'ye kattığı nitelikli envarteri gördüm. Malumu ilan ettiler. Bakıp tekrardan anlamak ve içselleştirmek açısından değerliydi" dedi.

DİLEK VE TEMENNİ

Ahmet Bayrak, "Mutlak tarım arazilerin imara açılması ile ilgili 2000 yılından bugüne diye belirtmiştim. 2 belediye başkanından serzeniş aldım. Türkiye'de yıkılan şehirlere baktığımız zaman en çoğunluğu mutlak tarım arazilerde yapılmış olandır. Biz kişiden değil sistemden bahsediyoruz" dedi

“İSTİHDAMDA DAHA FAZLA KADIN GÖRMEK İSTİYORUZ"

Serap Yılmaz, "Şimdiden 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Başta bize seçme ve seçme hakkını veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e teşekkür ediyorum. Ayrıştırma ve ötekileştirme yapılamadan istihdamda daha fazla kadın görmek istiyoruz" dedi.

28 Şub 2024 - 15:12 - Gündem

Mahreç  Zehra Aksoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.