- G:

28 Şubat Anma Programına gerçekleştirildi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla 28 Şubat Anma Programına gerçekleştirildi. Programda konuşma gerçekleştiren TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş; "28 Şubat’ı anarken bizim yapmak istediğimiz asla kişiler üzerinden söz söylemek, kişileri yargılamak değildir. Tarihi bir hikayeyi anlatmak hiç değildir" dedi.

Huriye Bolazar
Huriye Bolazar Tüm Haberleri
mask

Sakarya Yenihaber | Suat Beyenal - Huriye Bolazar

TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 28 Şubat Anma Programına katılmak ve çeşitli programlar için kente geldi. Kurtulmuş, ilk olarak Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine ziyarette bulundu. Buradaki ziyaretlerinin ardından Kurtulmuş, 15 Temmuz Milli İrade Derneği'nin, Valilik ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile SAÜ Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 28 Şubat Postmodern darbesinin yıldönümü programında konuşma gerçekleştirildi.

TARİHİN KARA LEKESİ

Programda konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “İnsan haklarının hiçe sayıldığı, ayaklar altına alındığı olaylara şahit olduk. 1960, 1971 darbesi, 1980 askeri ihtilali, 15 Temmuz darbesi ve şuan anma törenini gerçekleştirdiğimiz 28 Şubat darbesi. Ülkemizde 27 sene önce gerçekleşen 28 Şubat darbesi hükümetin ağır baskılarıyla, istifaya zorlanmasıyla, tarihimizin kara bir lekesi olarak yazılmıştır. 28 Şubat’ta adına post modern darbe dedikleri aslında milletin ifade özgürlüğüne, değerlerine, inançlarına yapılan bir darbedir. “İmam Hatipler Kapatılsın” diye ortalığı ayağa kaldırıp, eğitim görmek isteyen evlatlarımızın elinden eğitim haklarının alındığını unutmayacağız ve unutturmayacağız. Başörtülü öğrencilerimize yapılan psikolojik baskıları unutmadık. Üniversite kapılarında polis zoru ile başları açtırılan kardeşlerimizin, kızlarımızın göz yaşlarını unutmadık, unutmayacağız.

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Milletimizin sosyal ve manevi hayatına doğrudan yapılan bu müdahaleleri yine unutmadık ve unutturmayacağız. Yurtlarından evinden ayrılmak zorunda kalan zulüm gören adaletsizliği iliklerine kadar yaşayan, kimsesizleri unutmadık unutturmayacağız. Bu darbeleri gerçekleştiren hainler, milletimizin iradesini yıkmaya çalıştıkça karşısında her zaman birlik, beraberlik ve bu yiğit insanları gördü. Hepinizden Allah razı olsun. Hepinizi yürekten tebrik ediyorum. 28 Şubat’lar da yıkmak istedikleri inançlarımıza tutunup, milli iradenin bekası için, demokrasimiz için ve inançlarımız için elimizden geleni yaparak şükürler olsun mevlam bizi bu günlere ulaştırdı. Hiç kimse toplum olarak hepimizin ortak paydası olan, insan haklarımızı, hayat tarzı, mesleği ne olursa olsun dini inancımızı elimizden alamayacaklarını, inancımızı bir buket gibi göğsümüzde taşıyacağımızı her yerde ilan ettik, bundan böyle de ilan ediyoruz inşallah” dedi.

"DARBEDER TARİHİ SİLEREK DEMOKRASİYİ TAKİP ETMİŞ MİLLETİZ"

Programda konuşma gerçekleştiren TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, şu ifadelere yer verdi; "Özellikle çok partili siyasi hayatında bedeli en ağır şekilde ödemiş demokrasiye sahip olan bir ülkedir. Açıkça ifade etmek gerekirse, yeri geldiği zaman Türkiye'de demokrasi dersi verenlerin unuttuğu bir şey var. Türkiye'de 70 küsür yıllık çok partili siyasi hayatımızda çok kere darbelerle karşılaşmış darbe tehditleriyle burun buruna gelmiş ve en sonuncusunda 15 Temmuz'da da milletin iradesi ve inancıyla milletin gücüyle darbecilere dersini vererek darbeder tarihini silerek demokrasiyi takip etmiş olan milletin fertleriyiz. 

MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM

Bundan dolayı bu süreçte demokrasiye destek verenleri saygıyla ve minnetle anıyorum. Rahmetli Menderes'i, rahmetli Öcal'ı, 28 Şubat'ın o sıkıntılı ve sancılı toplantılarında buram buram terleyerek milletin iradesine sahip çıkan rahmetli Erbakan'ı ve "Ben namlusunu millete karşı doğrultmuş olan ordunun karşısında durmam" diyen rahmetli Yazıcıoğlu'nu minnet ve şükranla anıyorum" dedi.

TARİHİN YARGILANAN SAYFALARINDA YER ALIYORLAR

Başkan Kurtulmuş sözlerine şu şekilde devam etti; "Milli iradeyi mahkum etmek ve ezmek isteyenlerin kaç tanesinin adını hatırlarız. Birileri nasıl tarihin şerefli sayfalarında yer alıyorsa onlarda hiç şüphesiz tarihin yargılanan sayfalarında yer alıyorlar. Öncelikle 28 Şubat’ı anarken bizim yapmak istediğimiz asla kişiler üzerinden söz söylemek, kişileri yargılamak değildir. Tarihi bir hikayeyi anlatmak hiç değildir.

O DÖNEMDE YAKINDAN TAKİP ETTİK

Özellikle gençler için söylüyorum, 28 Şubat döneminde yaşananların tamamını dün gibi hatırlayan birisiyim. İstanbul Üniversitesi’nde bir doçent olarak o olayları yakından takip ettik. Binlerce insanın nasıl mağdur edildiğini on binlerce insanın nasıl sonu belli olmayan bir yola sürüklendiğini gördük. Bizim, o dönemde yaşanan bütün olaylardan ders çıkararak yola devam etmemiz gerekiyor. 

DERS ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR

Öncelikle demokrasinin, Türkiye’nin geleceği için olmazsa olmaz bir mesele olduğunu anlamamız gerekiyor. Devlet-millet kaynaşmasının sağlanabilmesi için devletin bütün değerleriyle bütünleşik bir kamu yönetiminin şart olduğunu kavramamız gerekiyor. Bu anlamda 28 Şubat’ta yaşananları iyi bir şekilde tahlil etmek ve bundan sonrası için dersler çıkarmamız gerekiyor.

CEZA ALMAYANLAR ÖTEKİ TARAFTA ÖDEYECEK

Davalar görüldü, o davalarda bir kısmı cezalar aldı ama şunu biliyoruz ki hiç şaşmaz yargının olduğu günde mahkemelere çıkmamış, yargılanmamış ve ceza almamış olanlarında milletin gönlünde ve zihninde hükmü verildiği gibi öteki tarafta da mutlaka onlar layık oldukları yerde en ağır cezaları göreceklerdir."

“HER TÜRLÜ OYUN BOZULACAK”

Vali Yaşar Karadeniz, “Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u her dönemde demokrasiden yana tavrını en açık şekilde ortaya koymuş, yüzlerce farklı kültürün, sevgi saygı ve hoşgörü çerçevesinde yaşamasında dolayı huzur coğrafyası ve doğasıyla adeta bir yeryüzü cenneti gibi görülen Sakarya’mız da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bölgesinde her açıdan öncü bir konuma gelen ve Türkiye yüzyılı vizyonu ile eğitimden tarıma, üretimden sanayiye kadar fikirleri ile dünya pazarına açılan Sakarya’nın Türkiye’nin ikinci gücü haline gelmesi için geçmişte olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız. Biliyoruz ki; ancak ve ancak ülkemiz insanlarının ve kıymetli Sakaryalı vatandaşlarımızın birlik ve beraberliğinin şereflenmesi üzerimizde oynanan veya oynanacak olan her türlü oyunu bozacaktır.

“DEMOKRASİ DERSİ ALIYORLAR”

Bundan tam 27 yıl önce, 1998 yılının 28 Şubat günü ülkemizi karanlığa gömmeye çalışan, insan hak ve özgürlüğünü hiçe sayan, aslında içerisinde inanç özgürlüğünü büyük oranda barındıran demokrasimize büyük bir darbe vurulmak istendi. İnanç özgürlüğü ve ifade hürriyeti gibi temel insan haklarının ayaklar altına alınmaya çalışıldığı, binlerce kişinin mağdur olduğu 28 Şubat süreci geçmişteki askeri iktidarlar gibi tarihe kara bir leke olarak düştü. Millet iradesinin önü her 10 yılda darbe ve muhtıralarla kesildi. Daha özgür ve demokratik bir ülke olma yolundaki ilerleyişimiz hep sekteye uğratıldı. Bütün karanlık darbe günlerinde olduğu gibi, 28 Şubat’ta da yüzlerce insan büyük zulümlere, yasa dışı muamelelere acı ve göz yaşına mahkum edildi. Kamu düzenini sağlama adına hukukun ayaklar altına alındığı bu günlerde insanoğlu hiçe sayıldı. O gün artık Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına ve ülkemiz üzerinde büyük bir esaret oluşturacaklarına inanan oluşumlar ve kişiler bugün hem aziz vatandaşlarımızdan, hem de insan hak ve yönetimine saygılı yöneticilerden özgürlük ve demokrasi dersi almaktadırlar” dedi.

29 Şub 2024 - 16:00 - Gündem

Mahreç  Huriye Bolazar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.