- G:

YAZAKİ ile İŞKUR arasında İşbaşı Eğitim Programı sözleşmesi imzalandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Akyazı İlçesinde faaliyet gösteren ve kadın istihdamının ağırlıkta olduğu YAZAKİ A.Ş’ deki kadın ve çalışanlara ziyarette bulunan Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Çiğdem Erdoğan ve Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız ile beraberindekiler, kadınlara çiçek takdim ederek sağlık, mutluluk ve başarı dilediler.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
mask

Kadın istihdamının artırılmasını amaçlayan İş Pozitif projesi, Ülkemizin her tarafından destek görmeye devam ediyor. Proje; Türkiye Yüzyılını istihdamla “Yüzyılın Kadın İstihdamına” dönüştürmeyi amaçlıyor. Sakarya’da da işverenlerden İŞKUR’a verilen kadın işgücüne olan talep sayıları her geçen gün artıyor. İş Pozitif Projesi ile kadın istihdamının artırılması hedefine vurgu yapılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, İŞKUR ile YAZAKİ A.Ş arasında ilave istihdam için 450 kişilik İşbaşı Eğitim Programı imzalandı. YAZAKİ A.Ş fabrikası ziyaretinde gerçekleştirilen imza programı, Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Çiğdem Erdoğan, Sakarya Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, Vali Yardımcısı Selda Dural, Akyazı Kaymakamı Mustafa İkbal Ekşi, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, İşgücü Piyasası Dairesi Başkanı Yasemin Özüm Ercan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş ve İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’nın katılımları ile gerçekleşti.

KADINLARA ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ

Vali Yaşar Karadeniz ve beraberindekileri; YAZAKİ A.Ş. Fabrika Müdürü Muammer Yalçın ve fabrikanın yetkili sendikası Türk Metal Sendikası Şube Sekreteri ve Baş Temsilcisi Murat Tunar ile Şube Eğitim Sekreteri Yeliz Koç karşıladılar. Öncelikle fabrika çalışanlarına imalat sürecinde ziyarette bulunan heyet, kadın çalışanlara çiçek takdiminde bulundu.

KADIN İSTİHDAMI OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİDİR

Vali Karadeniz ile Milletvekili Erdoğan ve beraberindeki heyete fabrikayı gezdiren YAZAKİ Otomotiv Yan Sanayi Tic. A.Ş. Fabrika Müdürü Muammer Yalçın, üretim konusu ve faaliyet alanlarına dair bilgi verdi. Motorlu araçlarda bütün hareketin elektrik kablo demeti üzerinden gerçekleştiği, söz konusu kablo demetlerinin üretiminin şirketlerinde yapıldığını aktaran Fabrika Müdürü Muammer Yalçın “Bugün geçmiş yıllara göre araç kullanmak daha kolay hale gelmiştir. Otomotiv endüstrisinde elektronik alanındaki ilerlemeler günümüz otomobillerinin performans, emniyet ve konforunu artırmıştır. Isıtma, havalandırma, otomatik cam açıp kapama, hava yastığı gibi yenilikler sürücünün hizmetine sunulmuştur. Bütün bu hizmetler üretimini yaptığımız elektrik kablo donanımlarıyla yerine getirilmektedir” ifadesinde bulundu. Kadın istihdamının otomotiv sanayinin geleceği için hayati öneme sahip olduğunu belirten Fabrika Müdürü Yalçın, çalışanlarımızın yüzde 60’ı kadınlardan oluşmaktadır. Ayrıca, Dünya Çalışan Kadınlar Gününde çalışanlarımızın yanında olarak, 450 kişilik sağlayacağımız ilave istihdama destekleri dolayısıyla, Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Çiğdem Erdoğan ve beraberindeki heyet ile İŞKUR’a teşekkürlerini iletti.

KADIN İSTİHDAMINI BÜYÜTMEKTE KARARLIYIZ

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan; “Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde İş Pozitif projesi uygulamaya geçilmiştir. Proje, Ülkemizde kadın istihdamının artırılması hedefini taşımakla, kadın istihdamını Milli Müdafaa ve Milli Kalkınma ruhuna dönüştürmeyi amaçlamaktadır. İş Pozitif Projesine destekle kadın işgücüne olan talep sayıları her geçen gün artmaktadır. Toplumsal refah ve kalkınma açısından, kadınların çalışma hayatına dâhil edilmesi önemlidir. Kadın istihdamının artması, aile gelirinin yükselmesi ve daha iyi bir yaşam standardı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, kadınların iş hayatına daha fazla katılımını teşvik edici birçok mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır. Gerek ülkemizin geldiği sanayileşme ve gerekse yapılan yasal düzenlemeler sonucu, hem kadın işgücü sayısı hem de kadın istihdamının önemli derecede arttığını görmekteyiz” değerlendirmesinde bulundu. Bunun yanında, işverenlerimizden de kadın istihdamı için daha fazla adım atmalarını beklediklerini açıklayan Milletvekili Erdoğan, “Özellikle kreş-gündüz bakımevi ile ulaşım ve servis imkânlarının, kişisel gelişim ve eğitim programlarının artırılması gibi destekler, kadınların iş gücüne ve istihdama katılımlarını yükseltecektir. Netice itibariyle, Ülkemizde ve İlimizde kadın istihdamını büyütmekte kararlığız” vurgulaması yaptı.

KADIN SİGORTALI SAYIMIZ 30 BİN ARTTI

Vali Yaşar Karadeniz; “İhracatın lokomotifi otomotiv sektöründe de son yıllarda kadın istihdamı giderek önem kazanmaktadır. Bu durum, otomotiv sektörü açısından erkeğin yanında kadınında istihdam edilmesi işgücü çeşitliliği fırsatı vermesi bakımından bir avantaj imkânı sunmaktadır. Ülkemizin rekabet gücünü, milli gelirini ve ihracatını artırmak için ve aile ekonomisini büyütebilmemiz için kadınların istihdama katılması gereklidir. Ayrıca, İlimizin toplam sigortalı sayılarına baktığımızda son 5 yıl içerisinde kadın sigortalı sayısı yaklaşık 30 bin kişi artmıştır. Ayrıca, oransal olarak da artmış olmasına rağmen istenilen seviyelerde değildir. Bugün İŞKUR’la YAZAKİ A.Ş arasında sözleşmesini imzaladığımız 450 kişilik ilave istihdam sözleşmesi kadın istihdamı açısından kıymetlidir. Bu vesile ile kadınlarımızın kadın çalışanlar gününü kutlarım” açıklamasında bulundu.

07 Mar 2024 - 16:59 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.