- G:

Milli İrade STK’ları 15’inci kez AKM önünde toplandı

Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e özgürlük için 15’inci kez AKM önünde toplandı.

Şevval Şüküroğlu
Şevval Şüküroğlu Tüm Haberleri
mask

Sakarya Yenihaber | Şevval Şüküroğlu - Fotoğraf: Ramazan Gülçiçek

Sakarya Milli İrade STK’ları her hafta düzenlediği İsrail’i protesto eylemini bu hafta da sürdürdü. AKM Önünde 15’incisi düzenlenen basın açıklamasında bir kez daha İsrail’in Filistin halkına karşı yaptığı yıkıcı saldırı ve soykırım kınandı. Sakarya Milli İrade STK’ların temsilcileri ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile “Filistin'i savunmak Türkiye'yi savunmaktır”, "Uyuyor musunuz, Gazze'de çocuklar katlediliyor" “Gazze'de son müslüman ölmeden!”, “Filistin’i Savunmak Türkiye’yi savunmaktır”, “Unutma, alışma; Gazze'de öldürülen senin kardeşin, “Unutmadık Unutturmayacağız” yazılı dövizler taşıdı.

“ZALİMİN ZULMÜNÜ UNUTTURMAMAK İÇİN BERABERİZ.”

Basın açıklamasını Sakarya İlme Hizmet ve Kuran Kursu Derneği adına konuşan Atilla Yakar yaptı. Yakar, Gazze için burada olduklarını belirterek İsrail saldırmaya devam ettiği müddetçe de meydanlarda olmaya devam edeceklerini ifade etti. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; "Bizler burada Ramazanı en rahat şekilde karşılarken yeryüzünün birçok yerinde milyonlarca Müslüman kardeşimiz açlık, sefalet ve gözyaşı içinde Ramazanla buluştu. Filistin toprağı Gazze ise Ramazanı yine bombalarla karşıladı. Bugün bizler burada insanlığımız için, insan kalabilmek için, kardeşlerimiz için, zalimlere karşı duruşumuzu göstermek için, zalimin zulmünü unutmamak için, unutturmamak için beraberiz. Sakarya’nın duyarlı halkı; Terörist İsrail 6 aydır katliamlarına devam ediyor. Müslümanların hiçbir kutsalına saygı göstermeyen Siyonistler Ramazanda da çocuk, kadın, yaşlı demeden katletmeyi sürdürüyor. Siyonist Faşistler tarafından Gazze işgalinin 175. günüde işlediği soykırım suç kayıtlarını ümmet adına utanarak sizlere duyurmak istiyoruz.

İSRAİL KATLİAM YAPTI

İşgal ordusu, 2,888 farklı katliam yaptı. 39.623 kişi şehit oldu. 14.350 çocuk şehit oldu. 28 çocuk açlık sonucu şehit oldu. 9.460 kadın şehit oldu. 364 sağlık personeli şehit oldu. 48 Sivil Savunma görevlisi şehit oldu. 136 gazeteci şehit oldu. 7.000 kişi kayıp. 75.092 kişi enfekte oldu. Hedef alınanların %73'nü çocuk ve kadın oluşturdu. 17.000 çocuk ebeveynleri ya da ebeveynlerinden biri olmadan yaşıyor. 11.000 yaralının tedavi için seyahat etmesi gerekiyor. 10.000 kanser hastası ölümle karşı karşıya. 700.000 kişi yerinden edilmenin bir sonucu olarak bulaşıcı hastalıklara yakalandı. 8.000 kişi yerinden edilme nedeniyle viral hepatit enfeksiyonu oldu . 60.000 hamile kadın sağlık hizmetlerine erişim eksikliği nedeniyle risk altında. 350.000 kronik hasta, ilaçlarının verilmemesi nedeniyle risk altında. 274 sağlık personeli tutuklandı. 2 milyon Gazzeli yerinden edildi. 168 hükümet merkezi işgal tarafından tahrip edildi. 100 okul ve üniversite işgal tarafından tamamen tahrip edildi. 305 okul ve üniversite işgal tarafından kısmen tahrip edildi. 227 cami işgal tarafından tamamen yıkıldı. 294 cami işgal tarafından kısmen tahrip edildi. 3 kilise işgal tarafından hedef alındı ve tahrip edildi. 70,000 konut birimi işgal tarafından tamamen tahrip edildi. 290.000 konut işgal tarafından kısmen tahrip edildi ve oturulamaz hale getirildi. 70.000 ton patlayıcı işgal tarafından Gazze'ye atıldı. 32 hastane işgal tarafından hizmet dışı bırakıldı.53 sağlık merkezi işgal tarafından hizmet dışı bırakıldı. 159 sağlık kuruluşu işgal tarafından hedef alındı. 126 ambulans işgal ordusu tarafından hedef alındı. 200 arkeolojik ve tarihi miras alanı işgal tarafından tahrip edildi.

TARİHTE BÖYE BİR VAHŞET YAŞANMADI

Bu rakamların hiçbiri sadece rakam değildir ve Filistinliler rakamlardan ibaret değildir. Bugüne kadarki acı bilanço İzzetin timsali direnen Gazze’nin onuru bizlerin ahiretteki zor sualidir. Tarihin hiçbir döneminde tüm dünyanın gözlerinin içine baka baka böyle bir vahşet yaşanmadı. Peki, Terörist İsrail bu kadar vahşeti yapma cesaretini nereden alıyor. Hepimiz biliyoruz ki İslam dünyasının suskunluğundan alıyor. Terörist İsrail’i bu vahşeti umarsızca yapmaya sevk eden ikinci neden ise ABD başta olmak üzere İsrail’in terörist kardeşleridir. Kötülüğü bu kadar varlığında sembolleştirmiş, var olmak için düşmanlıktan beslenen Siyonizm bölge barışının önündeki en büyük engel ve dünya barışına büyük bir tehdittir. Bu Siyonist düşünce tüm insanlığın vicdanında en tehlikeli terör örgütü olarak kabul edilmeli nesillerimizi bu bilinçle donatmalıyız. On milyonluk terörist Siyonist örgüt bilinçleri dumura uğratılmış Müslümanları esir almış. Müslüman halkların başındaki bir kısım uşaklar tarafından İsrail şımartılmıştır. İçimizdeki bazı beyinsizler üç kuruşluk dünya menfaati için hala terörist İsrail’e mal satmaya devam etmektedirler. Hala içimizde İsrail ve destekçilerinin mallarını alanlar var.  Üç kuruşluk yiyecek, içecekle, deterjanla mı İsrail yıkılacak diyen gafiller var. İsrail belki sadece birkaç ürün boykotu ile yıkılmaz ama ne yiyip içtiğimize dikkat etmezsek bizlerin izzeti yıkılıyor/yıkılacak farkında mıyız? Hisseden, duyarlılık gösteren, insan kalabilen kişiler olarak yapılması gereken çok işimiz/sorumluluklarımız var. Tarih her şeyi kaydetmektedir. Gelecek nesillerin bu vahşeti anarken bizi ve ülkemizi yazacağı yeri biz belirleyeceğiz. İsrail terörüne karşı çıkan başta Güney Afrika olmak üzere Venezüella, İspanya, İrlanda gibi ülkeleri ve batılı halkları da tarih unutmayacaktır. Ümmetin birliği esastır, Kudüs Davası birleştirici bir ruha sahiptir ve fitne haramdır. Kudüs Davası çerçevesinde ve Gazze’deki soykırıma karşı duyarlı Müslümanlar millet ve mezhep farkı gözetmeksizin bir araya gelmek zorundadır.

İSLAM DÜNYASINDAKİ BU ACZİYET ARTIK KABUL EDİLEMEZ

Son olarak siz değerli kardeşlerimize de şunu hatırlatmak istiyoruz. On binlerce canın katledilmesine rağmen, Gazze’nin baştanbaşa yok edilmesine rağmen İslam dünyasında hala susan yöneticiler var. Bu katliamlar karşısında artık sözünde bir anlamı kalmadı bu vakitten sonra İslam dünyasındaki bu acziyet artık kabul edilemez. Yöneticilerden bir şeyler isterken de kendimizi masum görmeyelim. ABD ve Siyonistlerin yerleşimci olarak isimlendirdikleri işgalci terör çetelerinin uluslararası alanda terör örgütü statüsüne alınması ve yaptıkları terör faaliyetlerine  karşı uluslararası mücadele için girişimlerde bulunulmalıdır. Bizlere düşen en önemli görev mallarımızla kardeşlerimize destek olmaktır. Ramazan ayının rahmet ve bereketini Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimizle paylaşalım. Gazze’de yiyecek bulamadığı için iftarını sadece suyla açan Müslümanlar var. Sahurunu suyla yapan Müslümanlar var. Açlıktan karınlarına taş bağlayan Müslümanlar var. Tüm gücümüzle kardeşlerimizin yaralarını saralım. Zekâtlarımızı kırkta bir değil daha fazla verelim bu sene. İnfaklarımızı sadakalarımızı daha çok artıralım bu Ramazanda. Gazze’ye yardımlar istenilen miktarlarda olmasa da bir şekilde giriyor. Onlarca yardım kuruluşumuz Gazze’ye yardım ulaştırıyor."

30 Mar 2024 - 13:26 - Gündem

Mahreç  Şevval Şüküroğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.