- G:

Balkan Ülkeleri Tanıtım Serisinin İlk Ülkesi Kosova Oldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SABAMER) ve Balkan Öğrenci Topluluğu’nun katkılarıyla, “Balkan Ülkeleri Tanıtım Serisi-Kosova” etkinliği düzenlendi. Konferans ve resim sergisinden oluşan etkinlik, SAÜ Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
mask

Cazibe Merkezi Olma Özelliğini Korumuştur

Kosova’nın tarihi ve özgürlük arayışında verdiği mücadelelerin anlatıldığı etkinlikte açılış konuşmasını SABAMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Samet Çakmaker yaptı. Çakmaker, “Balkan coğrafyası dünya tarihi boyunca çeşitli sebeplerden dolayı bir cazibe merkezi olma özelliği bugüne kadar korumuştur. Yine bu sebepten dolayı bir çatışma merkezi olarak da varlığını devam ettirmiştir. Balkanlar Osmanlı sınırları içinde kaldığı dönemde de Türk ve Müslüman kimliğinin yayıldığı ve geliştiği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bugün yine o sınırlar içinde yaşayan bu kimliğe sahip insanların Türkiye’yle gönül bağları mevcut. Balkan coğrafyasının bu önemi her halükârda güncel araştırmalarla ortaya koymaya değer olarak görüyoruz. SABAMER’de bu gayeyle 2008 yılında kurulmuş Sakarya Üniversitesine bağlı bir araştırma merkezi. Merkezimiz etkinlik ve araştırmalara devam edecek” dedi.

Kosova Bağımsızlık Sürecini Tarihi Gerçekliklerle Anlattı

Konferansın konuşmacısı olan SAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, Kosova’nın bağımsızlık sürecinde yaşadığı olayları tarihi gerçekliklerle anlattı. Selvi, konuya giriş yapmadan önce Sakarya’da Balkanları konuşmanın anlamlı olduğunu belirterek Adapazarı’nın aldığı göçlerin Balkan ve Kafkasya’dan olduğuna ve bir arada yaşama kültürünün şehrin inşasında etkili olduğuna değindi.

Yeraltı Zenginlikleriyle Meşhurdur

Kosova isminden başlayarak anlatımını devam ettiren Prof. Dr. Selvi, “Kosova bir ovanın aslında bir coğrafyanın adı. Yeraltı zenginlikleriyle meşhurdur. Tarım açısından da elverişli bir bölge olması tarih boyunca mücadele alanlarından biri olmasına sebep oldu. Balkanlara hâkim olmak isteyen birçok imparatorluk için stratejik bir konuma sahipti çünkü Balkanların kalbinde bulunuyordu. Büyük medeniyetlerin hep çatışma sahası oldu” şeklinde konuştu.

Milletin Ayakta Durabilmesi İçin Ahlaka Sahip Olması Gerek

Hiçbir ülkenin de zulümle abad olamayacağını söyleyen Prof. Dr. Selvi, Kosova’nın bağımsızlığa kavuşabilmesi için birçok savaşın içinde bulunduğunu, insanların özgürlükleri içinde verdikleri mücadelenin canlarına mal olmasına rağmen direnmekten vazgeçmediğini şimdi ise özellikle gençliğin ahlaklı bir toplum oluşursa bağımsızlık ortamını devam ettireceğine ve bir milletin ayakta durabilmesi için ahlaka sahip olması gerektiğine önemle değindi.

Kosova’nın Bağımsızlık Mücadelesinin Simge İsimlerinden Adem Yaşari

Kosova’nın bağımsızlık mücadelesinin simge isimlerinden olan Adem Yaşari’nin (Adem Jashari) rolünün yadsınamaz olduğuna önemle vurgulayan Prof. Dr. Selvi, “Bağımsızlık ve halk hareketlerinde liderlik eden Yaşari, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) da öncülerindendi. O zamanlarda kendi toprağı için verdiği mücadele şimdi de saygıyla ve hürmetle anılmasına vesile oldu. Sırp güçleri Yaşari ailesinin verdiği mücadeleyi kırmak için evlerini adeta harabeye çevirdi ve Yaşari ailesini katletti. Yaşari ailesinin evi ise Kosova’nın bağımsızlığının akabinde Anı Evi’ne dönüştürüldü. “Amca başardık” yazısı ise sloganlaştı” diye anlattı. Etkinliğe Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur İbiz Yıldız, SABAMER Koordinatörü Öğr.Gör.Dr. Lejla Oener, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program belge takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

16 May 2024 - 11:13 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.