- 20 Eki 2021 - 10:35 G: 20 Eki 2021 - 10:41

Özten: “Önceliğimiz tarım”

Gazetemizin konuğu olan Söğütlü Belediye Başkanı Koray Özten, ilçeye yapılan 2. OSB’ye gram sevinmediğini belirterek; “İlçe sınırları içerisinde yer alan fabrikaların, ilçemize kuruş faydası yok. Topraklarımızın sanayiye açılmasını da istemiyoruz. Önceliğimiz tarım. Biz topraktan kazanan bir ilçeyiz” dedi.

mask

“BORCUM YOK

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu’na göreve geldiği günden bu günü yaptığı hizmet ve projeleri anlatan Söğütlü Belediye Başkanı Koray Özten, ilçeyi tarım ve turizm alanında geliştirmek istediklerini söyledi. Projelerinin yüzde 78’ini hayata geçirdiğini ileri süren Özten, 20 milyon borç ile devraldığı belediyenin, şuan 7 milyon borcu bulunduğunu belirterek; “Ne esnafa, ne çalıştığımı yerlere, nede personelime tek kuruş borcum yok” şeklinde konuştu.

 “PRESTİJ CADDEMİZ OLACAK”

Göreve geldiğinde belediyenin birçok araç ihtiyacı olduğunu ve ilk iş olarak bu eksikleri giderdiklerini söyleyen Başkan Özten, “Bizim ana caddemizin haricinde Cumhuriyet tarihinde hiç yol açılmamış. İmar yolu yok. Yollar hep hatırla açılmış sonra büyütülmüş. Ben bu işi ele aldım. Soğucak sapağından lisenin arakasına kadar 12 metre genişliğine bir hat açtık. Bu bizim prestij caddemiz olacak. Bu caddenin adını halk ne isterse onu koyacağız” dedi.

 CAZİBE MERKEZİ

800 yıllık Bizans döneminde yapılmış kaleleri olduğunu kaydeden Başkan Özten; “Merkezden kaleye gitmek 5 kilometreydi. Açtığımız yeni yolla sadece 400 metre yürüyüş mesafesine düşürdük. Kültür Bakanlığı’yla gerekli temasları sağladık ve çalışmalar başladı. Kalenin yanında 79 dönümlük bir orman arazimiz var. Burasını mesire alanı olarak düzenliyoruz. Buradan Akgöl’e bir yol açtık. Yürüme mesafesinde. Üçünün birbirine bağlayarak, bu bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

 “OSB’NİN KATKISI YOK”

 Söğütlü’ye ikinci bir organize sanayi bölgesi yapıldığını söyleyen Özten, “ 2. Bir OSB yapılıyor ama bir gram sevinmiyorum. Çünkü bana bir katkısı yok. ‘Siz bizim yüzlerce, binlerce dönüm arazilerimizi, fındık bahçelerimizi aldınız. Bu ilçeye bir katkı yapmak zorundasınız’ dedik, ancak ilçemize tek kuruşluk bir katkı alamadık. Bize gram faydası olmayan fabrikalara, bundan sonra bizimde faydamız olmayacak” şeklinde konuştu.

“SÖĞÜTLÜ’DE REKOR OY”

Başkan olmak için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Özten, “15 sene aday adayıydım. 2004’ten beri uğraşıyorum. 2019 seçimlerinde yeniden aday olduğumda benimle dalga geçtiler. Seçimlere girdiğimizde çok çalıştık. İnsan tek başına bir şey yapamaz. Eşiyle, dostuyla, arkadaşlarıyla, halkıyla, partisiyle bir araya geldiği zaman bir şeyler olur. Biz de bunun sonucunda bir başarı elde ettik. Yüzde 67,7 oy aldık. Bu Söğütlü için bir rekor. Sakarya’da da en çok oyu alan ikinci ilçeyiz ama oyunu artıran birinci partiyiz. Yüzde 19 oranında oyumuzu artırdık. Marmara Bölgesi’nde de oyunu en çok artıran 8’inci ilçeyiz. Bunun için herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “PROJELERİN BİRÇOĞU BİTTİ”

Projelerinden bahseden Başkan Özten, “Belli başlı projelerim var. Şu anda bu projelerin yüzde 78’i bitti. Bitmeyenlerin 2 tanesi karayollarına ait. Diğerlerini de yavaş yavaş yapmaya başladık. Bizim en büyük problemimiz alt yapı. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda girişimlerde bulundu ve gerekli kaynağı sağladık. Kumköprü Mahalle’mizin alt yapısını tamamladık. Burası, Roman vatandaşlarımızın olduğu yer. Ben iddia ediyorum, Sakarya’yı gezin bir tek bizde alt yapıları vardır. Şimdi yollarını da parke taşı yapacağım. Biz Roman vatandaşlarımızı dışlamayacağız, bağrımıza basacağız” dedi.

 “BORÇ 7 MİLYON TL”  

Belediyenin 7 milyon TL borcunun kaldığını söyleyen Özten şunları söyledi, “Göreve geldiğimde belediyenin 20 milyon borcu vardı. Şuandaki borcumuz 7 milyon TL. Söğütlü esnafına hiç borcum yok ve çalıştığım yerlere de günü gelmiş borcum yok. 7 kişiyi emekli ettim ve emekli ettiğim kişilerin parasını peşin verdim. Çalışan işçilerin de hiçbir borcu yok. Geriye dönük tüm borçları ödedim hatta şimdi de mesailerinin parasını ay başını beklemeden 1-2 gün içinde veriyorum. İlçemize geldiğimizde Nüfus Müdürlüğü olmasına rağmen pasaport ve ehliyet verilmezdi. Geldikten sonra ilk yaptığım o iş oldu, pasaport ve ehliyet artık verilebiliyor.”

 “PRESTİJ CADDEMİZ OLACAK”

“Göreve geldiğimizde Fen İşleri’nde garajımızda birçok araç eksik ve arızalıydı. Eskileri sattık yeni araçlar aldık. Bağış araç aldık. Şu an çeşit olarak hiçbir eksiğimiz yok. Japonlardan hibe ambulans aldık. Kendi imkanlarımızla traktör aldık. Bizim ana caddemizin haricinde Cumhuriyet tarihinde hiç yol açılmamış. İmar yolu yok. Yollar hep hatırla açılmış sonra büyütülmüş. Ben bu işi ele aldım. 7 kilometre ve 2 bin 100 metre uzunluğunda 9 metre genişliğinde yeni yol açtık. Söğütlü’nün arkasından, Soğucak sapağından lisenin arakasına kadar 12 metre genişliğine bir hat açtık. Bu bizim prestij caddemiz olacak. Bu caddenin adını halk ne isterse onu koyacağız. Yeni mezarlığımızı yaptık, şehitlikle beraber. Bir devlet mezarlığımız olacak. Büyükşehir etrafını çevirecek.”

 “TURİZME YÖNELMELİYİZ”

İlçede yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren Başkan Özten, “Söğütlü göç alan bir yer değil. Bizim turizme de yönelmemiz lazım. İmar uygulamasından sonra açılmayan birkaç yer kaldı. Onları açıp güzel dubleks evler yapacağız. 550 dönüm araziyi 3-4 katlı imara kapatıyorum ve o alana bahçe içinde beyaz renkli dubleks evler yapacağız. O bölgede bir Bodrum evleri havası yaratacağız. Bizim 800 yıllık bir kalemiz var. Bizans döneminde yapılmış. Merkezden kaleye gitmek 5 kilometreydi. Açtığımız yeni yolla sadece 400 metre yürüyüş mesafesine düşürdük. Kaleyi temizledik. Kültür Bakanlığı’yla gerekli temasları sağladık. Şimdi ekipler çalışıyor orada. Hemen kalenin bulunduğu yerin yanında 79 dönümlük bir orman arazimiz var. Orman Bakanlığı’ndan orayı 50 yıllığına B tipi mesire alanı olarak aldım. Burayı temizletiyorum. Buraya piknik masaları koyacağım ve vatandaşlarımız için güzel bir mesire alanı oluşturacağız. Hemen yürüme mesafesinde Akgöl’ümüz var. Tarihi kalemiz, mesire alanımız ve gölümüz ile bu bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğiz. Yapacağımız düzenleme ile burası Poyrazlar Gölü’nden daha güzel bir alan olacak” şeklinde konuştu.

 “PROJEYE ÖNCELİK”

Özten, “Göreve geldiğim günden beri herkese ‘gelin bize yatırım yapın’ diye söylüyorum. Ancak, bana kim önce projesi ile gelirse yatırımı o yapar. Bunu dedikten sonra işler hızlandı. Projesiyle gelen önceliği alır” diye konuştu.

 SPOR SALONU

“Söz verdiğimiz gibi bütün mahallelerimizin tarla yollarında silindirimiz devamlı çalıştı” diyen Özten, “Nasıl malzeme isterlerse onu verdik. Sadece yolları açmak için 1 milyon TL yakıt parası verdik. Projelerimizin içinde de var. Bir spor salonu yapacağız. 7 milyon TL bedeli var.  Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile görüştüm. Dediler ki, ‘bizim paramız var, projen varsa yer de verirsin, bunu hemen yaparız.’ 1 yılda bitirdiler spor salonunu. 4 takım aynı anda giyinip soyunabiliyor. Üst katında aerobik ve spor salonları, duşu, lavabosu, mescidi var. Güreş, judo, tekvando salonları var. Kadınlar ayrı, erkekler ayrı bir şekilde sporlarını yapabilecekler” dedi.

 “BU MUTLULUK BİZE YETTİ”

İlçenin en büyük sıkıntısının yol olduğunu ifade eden Başkan Özten, “Pek yol yapılmadı. Küçük Söğütlü’nün girişinde Acılık diye bir mahallemiz var. Burası dışardan gelenlerin yerleştiği bir yer. 32 yıldan beri hiç yol yapılmamış. Burayı alt yapısıyla birlikte yaptık. Kumköprü Mahallemizin bir tek parke taşı çalışmaları kaldı. Altyapısıyla beraber her şeyini tamamladık. Akçakamış Mahallemizde bir kanalımız vardı. O kanalda her yağmurda evleri su basardı. Mezarlıklar bile su olurdu. DSİ ile görüştüm ve bu kanalımızın da temizliğini yaptık. Şimdi kanal pırıl pırıl. Çocuklar içinde balık tutuyor. Teyzenin biri yanıma geldi, ‘ben 80 yaşındayım, 49 yıldan beri ilk defa buraya bir iş makinasının geldiğini gördüm’ dedi. Bu mutluluk da bize yetti” ifadelerine yer verdi.

 “HERKES YEŞİLE DOYACAK “

İlçe girişindeki yeni yapılaşma alanında 5 dönüm yeşil alan yaptıklarını söyleyen Özten, “Buranın çimini ve aydınlatmasını da hallettik. Buraya ağaç dikmeyeceğim. Herkes yeşile doyacak, yeşile oturacak. Bizim kent meydanından daha büyük bir alan. İlçemizde fiber optik ağımız yoktu. İlçeyi bir anda fiber optikle döşedik. Şu an bütün okullarımız fiber bağlantı kullanıyor. Daha önce doğru dürüst internet bile yoktu. SASKİ sayesinde birçok kanal ve lağım temizliği yaptık. Doğal gaz çalışmaları ilçe merkezimizde bitti. Şu an mahallelerimiz için uğraşıyoruz. Çalışmalarını yaptık ve imar planlarını AGDAŞ’a verdik. Bundan sonra top onlarda” dedi.

 SAĞLIK MERKEZİ YAPILIYOR

Hastanesi olmayan tek ilçenin Söğütlü olduğunun altını çizen Başkan Özten, “Saat 17.00’den sonra ‘şu serumu taksan yaşayacak’ dediğimiz, serum takacak insanımız yok. Biz hastane yapamayız. Sağlık Müdürlüğü ‘bir bina vereyim oraya 24 saat açık bir sağlık kuruluşu yapsınlar, ilaç yazsınlar, tansiyona baksınlar, röntgen çeksinler’ dedi. Üniversite olarak planlanan binayı teklif ettim ama bazı tadilatlar için 3 milyon TL para gerekti. Bunun için Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Ali İhsan beyin yanına gittim, gerekli görüşmeleri yaptı. Ben Söğütlü’ye gelene kadar Valiliğe 3 milyon TL para geldi. İnanamadım buna. Sonrasında Sağlık Müdürlüğü bir proje gösterdi ve 5 milyon TL bedel çıkardı. ‘Sen bize yer ver, ben parayı halledeceğim’ dedi. Onlara yer gösterdim. Şu an içinde 112’nin, doktorların, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün olduğu bir bina yapıyorlar. 24 saat çalışan bir sağlık merkezi yapılıyor” seklinde konuştu.

 KADINLAR İÇİN PROJELER

“Kadınları ekonomiye kazandırmaya çalışıyoruz” diyen Özten, “Maksudiye Mahalle’mizde kadınlara yönelik Kadın Evimiz var. Biz de onlara destek olalım diye misafirlerimizi burada ağırlarız. Karasu yolunun kenarında 10 dönüm bir yer var. Sadece kadınların bulunduğu bir tesis yapmayı planlıyoruz. Buranın yapımıyla ilgili bir sıkıntı çıktı onu aştığımız gün çalışmalara başlayacağım. Kadınlar kendi ürünlerini üretecek ve satabilecek. Satamadıklarını ya ben alacağım, ya da pazarlamalarına yardım edeceğim” dedi.

 “ÖĞRENCİLERE DESTEK OLUYORUZ”

Öğrencilere destek olduklarını söyleyen Başkan Özten, “İlçemizin okuma yazma oranı yüksek olsa da üniversite okuyan sayısı az. Üniversiteyi kazanan bütün çocukları topluyor ve bir grup kuruyoruz. Öğrencilere maddi anlamda destek oluyoruz. Özellikle kız çocuklarının okuması benim için çok önemli. Kişi başı 250 TL burs  veriyoruz. Az olabilir belki ama hiçten 250’ye geldik. Gücüm bu kadarına yetiyor. Benden sonra gelen inşallah bunu 500 TL yapar. Bunu iş adamları ve dernekler aracılığıyla yapıyoruz. Farklı şehirlerde yurt problemi yaşayan 4 kardeşimiz vardı. Bunların 3’ünü yurda birini de misafirhaneye yerleştirdik. Öğrencilerimiz için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

 “DEVLET KAPILARINA GİDİYOR”

Hayata geçirdikleri diğer çalışmalarla ilgili bilgi veren Özten şunları kaydetti, “Anneler Günü’nde yaşlı annelerimize gittik. Bunu yaparken de uzak mahallerimizi seçtik. Yaşlı teyzelerimiz bana oy vermiş ama beni tanımıyor. İnsanlar mutlu oluyor. Devletin kapılarına kadar geldiğini görüyorlar. Bu sene 21 Haziran Söğütlü’nün 100’üncü kurtuluş günüydü. Bir festival yaptık belediyenin tüm araçlarını hizmetlerine verdim ve insanları kahvelerden topladım. Toplanıp festival alanına kadar birlikte yürüdük. Seneye 101’inci şenliklerde daha da kalabalık olacağız.

 “KLİNİK BENDEN DİŞ HEKİMİ BEKLİYORUM”

Belediyemizim karşısında bir yer var. Oraya 2 katlı bir bina yapacağım. Alt katında bir beyaz eşya dükkanı ve dişçi olacak. Söğütlü’de şuan dişçi yok. Dekanımızla konuştum mezun olan diş hekimlerimizden birini buraya getireceğiz. Özellikle kız çocuğu olmasını istiyorum ki kadınlarımız rahat girip çıksın.

 SOSYAL DONATILAR

Üst katında ise nikah, toplantı, sinema ve tiyatro salonu olacak. Çocuklarımızın tiyatro kolları var. Onların burada oyun sergilemesini istiyorum. 3’üncü katta ise kadınlara ait kahvehane, kütüphane ve aerobik salonları olacak. 2’nci ligde mücadele eden voleybol takımımız var. Eğer isimlerinin önünde Söğütlü Belediyesi koyarlarsa ben onlara sponsor olacağım. Yeni yaptığımız 1000 kişilik spor salonunu da onlara tahsis edeceğim.”

 SİYEZ BUĞDAYI

Başkan Özten, Meşhur Siyez Buğdayı projesinden de bahsederek; “Tohumunu Afyon’dan gittim buldum. Halkımız ilk yatırımı kendisi yapmaya korkar. Kendi tarlama ektim bunu. Bizim buğdaylarımız normalde dönümde 305-350 kilo verir. Siyez Buğdayı 250 kilo verdi. Hemen tepki aldım tabi. ‘Gördün mü bak olmaz dedik biz sana, olmaz’ dediler. Vatandaşlar diğer buğdayın kilosunu 2 lira 80 kuruşa sattılar. Benim buğdayımın kilosu ise 8 lira. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ‘getir hemen alayım hepsini’ dedi. ‘Olmaz ben bunu tohumluk yapacağım’ dedim. Söğütlü’yü bu alanda geliştirmek istiyorum. Biz çiftçilikle geçinen bir ilçeyiz” dedi.

 “OSB’NİN HİÇBİR KATKISI YOK”

 Söğütlü’ye ikinci bir organize sanayi bölgesi yapıldığını söyleyen Özten, “ 2. Bir OSB yapılıyor ama bir gram sevinmiyorum. Çünkü bana bir katkısı yok. ‘Siz bizim yüzlerce, binlerce dönüm arazilerimizi, fındık bahçelerimizi aldınız. Bu ilçeye bir katkı yapmak zorundasınız’ dedik, ancak ilçemize tek kuruşluk bir katkı alamadık. Bu OSB’lerde binlerce işçi çalışıyor. Bir bakıyoruz, 7 işçi servisi Adapazarı’na gidiyor,  servis Karasu’ya gidiyor, bir servis Ferizli’ye gidiyor. Ferizli’ye giden servis, ilçemizde 3-5 kişiyi indiriyor. İşte ilçemizde kurulan iki OSB’nin ilçemize katkısı bu. 3-5 işçi istihdam ediyor sadece. O nedenle OSB varmış yokmuş benim ilçem için bir şey ifade etmiyor. Bundan sonrada belediye olarak tavrımızı ona göre ortaya koyacağız. Bize gram faydası olmayan fabrikalara, bizimde faydamız olmayacak” şeklinde konuştu.

 

20 Eki 2021 - 10:35 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.287.131 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.