- 22 Eki 2021 - 10:30 G: 22 Eki 2021 - 10:34

Babaoğlu: “Hendek’te büyük değişim yaşanacak”

Vadettiği projelerinin iki katı kadar vadetmediği projeleri de hayata geçirdiğinin söyleyen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, vizyon ve çılgın projelerini Yenihaber ile paylaştı. Hendekte büyük değişim yaşanacağının altını çizen Babaoğlu, kaynak konusunda yaşadıkları sıkıntıları da dile getirdi.

mask

VİZYON VE ÇILGIN PROJE

Seçim vaatlerinden bir tanesinin de şehir içi trafiği olduğunu söyleyen Babaoğlu; “İlçeye vizyon katacak projemiz sıra dükkanlar diye tabir ettiğimiz bölgede. Bölgede yer sahibi olan Mili Eğitim ve dükkan sahipleri ile görüştük. 20 bin metrekarelik alanda altında iki kat otopark ve iş merkezi olan bir proje inşa edeceğiz. Aradan da bir bypass yolu açıyoruz. İlçenin giriş ve çıkışını da birbirine bağlayacağız. Her belediye başkanının hayalinde bir çılgın projesi vardır. Benimki de ilçenin içinden geçen D-100 kara yolunun 2200 metrelik alanı yerin altına almak” dedi.

“BİZİ MAĞDUR ETTİ”

Hendek’de 3 kez sel felaketinin yaşandığını ve 20 milyon TL hasar tespit ettiklerini belirten Babaoğlu, “Buradaki komisyon 20 milyonu, 7 milyona düşürüp bakanlığa gönderdi. Bakanlıktaki komisyonda 2 milyona düşürdü. Şimdi o 2 milyon almak için, araya MHP Grup Başkanvekilimiz Levent Bülbül’ü koyduk. 3 tane köprü çöktü ve 3 köyümün ana ulaşımını sağlayan yol yok oldu. Biz orada günlerce hafriyat çektik. Bizim sadece 1 köprüyü yapma bedelimiz 2 milyon TL iken, tüm sel hasarının 2 milyon TL göstermeleri gerçekten bizi çok mağdur etti” ifadelerine yer verdi.

“400 KONUT YAPIYORUZ”

İlçenin şuan en büyük ihtiyacının konut olduğunu söyleyen Babaoğlu, “İlçedeki konut ihtiyacını gidermek için  ilk etabında 400 konutluk bir proje hazırladık. İlçe merkezine 2,5 kilometre uzaklık Çağlayan Mahallesi sınırlarında çok güzel bir alanda. Belediye olarak bunu kendimiz yapacağız. Önümüzdeki yılın sonunda bitirmiş oluruz. Bu konutların şimdiden 270 tanesi için ön talep aldık. Dar gelirli vatandaşlarımızı 250 bin lira gibi makul bir fiyatla ev sahibi yapacağız” dedi.

“ÖNCELİKLERİ BAZ ALDIK”

Gazetemizin konuğu olan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Gazetemiz Genel yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu’na 2,5 yıllık hizmetlerini ve projelerini anlattı. Başkan Babaoğlu, “25 tane kısa vadeli projemiz vardı. Bunun şu anda 11 tanesi hizmete alındı, diğerleri devam etmekte. Ama vaat etmediğimiz ve hayata geçirdiğimiz de bir o kadar proje var. Şehrin ihtiyaçlarını doğru planlamak gerekiyor.  İşin içine girdiğinizde önceliklerin farklı olduğu meseleler de karşınıza çıkıyor. Biz bu öncelikleri de baz alarak bugüne kadar 42 proje hayata geçirerek, vaat ettiğimizi ikiye katladık” dedi.

“HİÇ BİR DESTEK ALMADIK”

İlçenin en büyük nüfusuna sahip olan Yeni Mahalle bölgesinde yaşanan yağmur suyu problemini çözdüklerini belirten Başkan Babaoğlu; “Bu projelerimizi arasında olmayan ama hayata geçirdiğimiz en büyük projelerimizden birisi oldu. Hiçbir destek almadığımız, 30 milyon liralık bir proje. Şehrin can damarında toz ve çamur söz konusu ama bu sene asfalt atıp bitireceğiz. Riskli şeyler bunlar ama ben bu riski göze alıyorum. Seçim kaygısı ile yapmasak sorun daha da büyüyecek. Ulaşım eylem planı çıkarttık. Bu da bir risk ama almak zorundayız” şeklinde konuştu.

“BİZİ 6 AY GERİ ATTI”

Belediye başkanı seçildikten sonra ilçede peş peşe doğal afetler ve olumsuzluklar yaşandığının da altını çizen Babaoğlu; “ En başta 5 büyüklüğünde deprem oldu. Bu da bizim konsantrasyon ve motivasyonumuzu kısa bir süreliğine de olsa başka yere vermemize sebep oldu. Peşinden pandemi çıktı, sonrasında ilçemizde patlama oldu. 3-4 ay bütün işlerimiz aksadı. Bunlarla boğuşurken 6 ay arayla 3 defa sel oldu. 30 milyonluk bir maliyeti var hepsinin. Yaptığımız bütün yollar çöktü. 3 tane köprümüz uçtu. Nasıl yapmayacaksın. 6 ay geriye attı bizi. Yapmak istediklerimizi gerçekleştiremedik bu sebeplerle” diye konuştu.

“SIRAMIZI BEKLİYORUZ”

Belediye seçimlerinin üzerinden neredeyse 3 yıl geçtiğini hatırlatan Babaoğlu; “Bu süreçte Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir destek almadık. Planlamaları içerisinde Hendek ile alakalı bazı projeler olduğunu biliyoruz. Önce Kuzey bölgesinde çalışmaları oldu, Arifiye ve Akyazı’nın ardından bu tarafa doğru geldiler. Önümüzdeki yıl planlarında bize de hizmet geleceğini söylediler. Bizde sıramızı bekliyoruz” dedi.

“KAYNAK SIKINTISI YAŞIYORUZ”

Belediye gelirlerinin beklediklerinin altında olduğunu ileri süren Babaoğlu, “ Yapacağımız projelerle ilgili zaman zaman kaynak sıkıntısı yaşıyoruz. Bazen Dünya Bankası, bazen Avrupa Birliği bazen de MARKA ile proje çalışmaları yapıyoruz. İstihdam merkezli projemiz var. Kadınlarımıza kurslarla meslek edindirmeyi amaçlıyor. Burada hem psikososyal destekte verilecek. İş ortamında yada aile ortamındaki sıkıntıların giderileceği destek merkezi olacak. Buna bin 500 metrekare kütüphane de ekledik. Sakarya’da böyle bir kütüphane yok” ifadelerine yer verdi.

“PERSONEL MAAŞLARINI BİLE KARŞILAMIYOR”

Kırsalda belediyeye ait kullanılmayan araziler olduğunu söyleyen Babaoğlu, “Bunların ekonomiye kazandırılması yönünde muhtarlarımız ile görüşmeler yaptık. Köylülerin bu arazileri alıp ekip biçmesi adına satışa çıkarılması çalışmamız oldu. 800 parça yerin atıl durumdaki 260 tanesini satışa çıkarıyoruz. 6-7milyon lira katkısı oldu, daha da olacak. Gelirlerimiz çok düştü. 2 milyon 200 bin lira kadar sadece maaş giderimiz var. İller Bankası’ndan gelen para bir milyon 250 bin lira. Yani personel maaşını dahi karşılamıyor” dedi.

“BORÇ ÖDEMEYE GELMEDİM”

Vadesi gelen belediye borçlarını ödediklerini kaydeden Babaoğlu; “ Daha önce de söyledim ben buraya borç ödemeye gelmedim. Belediyenin borcudur evet vadesi gelenleri ödüyoruz zaten. Aynı oranda da borçlanıyorum. Yoksa hiçbir hizmeti yerine getiremeyeceğiz. Borçlarımızda kısmen azalma var. Kamuya olan borçlarla ilgili bazı mülklerin sigorta yada maliyeye devri ile ödenmesi de söz konusu. Şu anda bununla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. 3 ay sonra borçları yarı yarıya indirmiş olabiliriz” şeklinde konuştu.

PANDEMİ YATIRIMI DURDURDU

Hendek’te yayla turizmini ön  plana çıkarmak istediklerini ancak bir Rize’nin Ayder  Yaylası gibi betonlaşmadan, o bakirliği bozmadan bunu yapmak istiyoruz. Yayla turizminde bürokrasiyi aşmakta çok zor ama uğraşıyoruz. Ağaçların yerlerine varıncaya kadar planları aldık ve onlara dokunmadan nasıl bir çalışma yapabiliriz diye uğraşıyoruz. Yayların turizme kazandırılması şehrin tanıtımı açısından önemli. Dikmen’in en üst tepesine çıkınca hava açık olsa Bolu’ya kadar görebilirsiniz. Dikmen Yaylası için projelendirdiğimiz kayak pisti çalışması da sürüyor. Yatırımcı da bulmuştuk ama pandemi girince yatırım durdu. Piste uygun bir tepe var. Halkın ilk etapta yürüyerek ulaşabileceği yere yürüyen merdiven, üst tarafa ise asansörlü bir çıkış düşüncemiz var. Kartepe’ye, Uludağ’a kaymaya gidemeyen dar gelirli vatandaşlarımız buraya çıkıp gerekirse naylon poşetlerini alıp, kaymanın keyfini burada yaşatacağız” dedi.

“400 KONUT YAPIYORUZ”

İlçenin şuan en büyük ihtiyacının konut olduğunu söyleyen Babaoğlu, “İnşaat sektöründe yaşanan belirsizlik, konut açığını da beraberinde getiriyor. İlçemizde mevcut yapılan inşaatlar, ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. O nedenle toplu konut projesi ürettik. Toplu konut projemizin çalışmaları bitti tüm onaylarını da aldık. İlk etabında 400 konut yapacağız alan bin konuta müsait. Bölge ilçe merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta. Çağlayan Mahallesi sınırlarında çok güzel bir alanda. Belediye olarak kendimiz yapacağız. Önümüzdeki yılın sonunda bitirmiş oluruz. Bu konutların şimdiden 270 tanesi için ön talep aldık. Konutu olanlara ve yatırım amaçlı alanlara vermiyoruz. 90 metrekare 2+1 çok kullanışlı konutlarımız olacak. Fiyat hedefimiz de 250 bin lira civarı” diyerek, dar gelirliyi ev sahibi yapacaklarını söyledi.

VİZYON PROJESİ

Seçim vaatlerinden bir tanesinin de şehir içi trafiği olduğunu söyleyen Babaoğlu; “İnsanların yolları otopark olarak kullanmasını istemiyorsanız, alternatif bir otoparkınızın olması lazım. Merkezde ilkokul olan bir alanı otopark olarak kullanıyoruz, ama yeterli değil. Kaldırımlarımızı cep parklarla şekillendiriyoruz. Trafiği aksatmadan park edilebilecek alanlar oluşturuyoruz. En önemlisi ilçeye vizyon katacak projemiz sıra dükkanlar diye tabir ettiğimiz bölgede Mili Eğitim ve dükkan sahipleri ile görüştük. 20 bin metrekarelik alanda altında iki kat otopark ve iş merkezi olan bir proje inşa edeceğiz. Aradan da bir bypass yolu açıyoruz. İlçenin giriş ve çıkışını da birbirine bağlayacağız. Sanırım iriş  ve çıkışı birbirini karşılayan tek ilçe biziz. Trafikte en önemli unsur budur. Şehre giriş ve çıkış aynı noktada birleşmeli” dedi.

“MİLLETVEKİLİMİZ HEP YANIMIZDA”

MHP’li tek belediye olan Hendek’te, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül’ün  katkısının büyük olduğunu ileri süren Başkan Babaoğlu; “İlçemiz adına bakanlıklar nezdinde neye ihtiyacımız oluyorsa Milletvekilimiz destek oluyor. Dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda proje desteği almamız gereken ‘yürüyüş ve bisiklet yolları’ ile ilgili görüşme sağladık” dedi.

20 MİLYONLUK HASAR 2 MİLYONA DÜŞTÜ

İklim değişikliğinden kaynaklı yaşadıkları sel felaketi sonrasında 20 Milyon TL hasar belirlediklerini söyleyen Babaoğlu; “Buradaki komisyon 20 Milyonu 7 milyona düşürdü. Ona da tamam dedik ve bakanlığa gönderdiler. Bakanlıktaki komisyonda 2 milyona düşürdü. Şimdi de o 2 milyon almak için, işlemlerin hızlandırılması noktasında yine milletvekilimiz aracı oldu. Bizim orada gerçekten 20 milyon TL hasar var. 3 tane köprü çöktü ve 3 köyümün ana ulaşımını sağlayan yol yok oldu. Biz orada günlerce hafriyat çektik. Bizim sadece 1 köprüyü yapma bedelimiz 2 milyon TL iken, tüm sel hasarının 2 milyon TL göstermeleri gerçekten bizi çok mağdur etti” ifadelerine yer verdi.

FABRİKA İMARI İPTAL EDİLDİ

Babaoğlu, ülke gündemini sarsan havai fişek fabrikasında yaşanan patlama ve sonrasında gelişen olaylar üzerine de konuştu. Fabrikadan imha edilmek üzere çıkartılan mühimmatların taşınması esnasında yaşanan ikinci patlamada bir araçlarının hasar gördüğünü söyleyen Babaoğlu; “Bu patlamada bir kardeşimizin bacağı koptu. Raporlu olmasına rağmen onun ailesinin geçimiyle ilgi hiçbir sıkıntı yaşatmadık. Protez bacağını yaptırdık. Evine asansör koyduk. Patlamada hasar alan aracımızın bedeli İçişleri Bakanlığı tarafından bize ödendi. Patlamanın olduğu bölge ile bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgilendi. Bizden tüm dosyaları istediler ve oranın fabrika imarını iptal ettiler. Artık orada bir sanayi kurulamıyor. Konut olarak değerlendirilebilecek bir alana dönüştürüldü.

“DAVA AÇTILAR”

Orası havai fişek fabrikasının mülküydü. Şu an orayla ilgili mahkeme devam ediyor. Ayrıca da imarın iptaliyle ilgili bir dava açtıklarını biliyorum. Biz olaya objektif bakıyoruz. Kararı hukuk vermişse saygı olmak durumundayız. Ancak burası uzun yıllardır faaliyet gösteren, her yıl belli bir denetimden geçen, eksiklikleri aksaklıları tespit edilen yapılması belli bir kanunla zorunlu hale getirilmiş işletmeler. Bence bu bağlamda da değerlendirilmesi lazım. Ben şunu söyledim. Bu ülkede eğer üretimler hiçbir yerde olmayacaksa bunu kapatın. Ama olacaksa, fabrika zaten en uygun yeri bulmuş. Burası yerleşime oldukça uzak bir yer.” Şeklinde konuştu.

“İSTİHDAM SIKINTIMIZ YOK”

OSB yönetimiyle oradaki fabrika sahipleriyle çıkar menfaat gözetmeksizin 2 yıldır güzel ilişkiler kurduklarının altını çizen Babaoğlu; “ Bizim için OSB’nin şöyle bir değeri var. Bana göre en az işsizlik olan ilçelerden birisiyiz. Hatta biz personel bulamıyoruz. Orada 10 bine yakın insan çalışıyor. 80 tane fabrika var. Bir 80 tane de irili ufaklı ilçenin  diğer taraflarında var. İstihdam problemimiz yok. İŞKUR’a bağlı BEL-İŞ kurumumuz var. Bunlar aracılığıyla 6 bin 700 kişiyi sanayici ile buluşturup, uygun olanlarını almalarını sağlıyoruz. İlişkilerimiz gayet iyi ancak oradan vergi alamıyoruz. Emlak vergisi de alamıyoruz, imar harcı da alamıyoruz. Tek sıkıntımız bu. Ama ilçemizde işsizlik olmaması, istihdam konusunda sıkıntı yaşamamız bu noktada önemli” dedi.

HENDEKSPOR’A KATKI

OSB’nin Hendekspor’a ve sosyal projelere umdukları kadar katkı vermediğini kaydeden Babaoğlu;  “Belediye başkanı olduktan sonra OSB içerisindeki fabrikalara bu konuda da ziyaretlerde bulundum. OSB yönetiminin kendisinin bütçelerinden bize destek vermeleri gibi bir durum hukuken mümkün değil. Bizde fabrika sahipleriyle görüşüyoruz. 80 fabrikanın 30 tanesi 5 bin TL ile 50 bin TL arasında destek verdiler. Yeterli mi? Değil. Beklediğimizin çok altında. Bizim bütçemizin 3’te birini dahi karşılamıyor” ifadelerine yer verdi.

“BARINMA SORUNU YOK”

Üniversite öğrencilerinin ilçenin sosyo, kültürel gelişimine ve ekonomisine büyük katkı sağladığını söyleyen Babaoğlu, “Üniversitelerin açılması ile ilçemizde oldukça hareketlendi. İlçemizde 750 kişilik erkek, 1500 kişilik kız öğrenci yurdumuz var. İlçemizde üniversite öğrencilerimizin kesinlikle barınma sorunu yok. Yurtlarda hala boş yerlerimiz mevcut. Genelde 3 ve 4 sınıf öğrencilerimiz yurtta değil, evde kalmak istiyorlar. Ancak ev kiraları da her yerde olduğu gibi ilçemizde de üniversitelerin açılması ile arttı. Çok iyi şartlarda özel yurtlarımızda mevcut. Öğrencilerimizin sıkıntı yaşamaması için belediye olarak da üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz” dedi.

CEZAEVİ KREŞE DÖNECEK

Hendek’te yeni yapılan cezaevi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Babaoğlu, “Kadın cezaevimizde şu anda 70-80 tane mahkum var. İlçemizde kapalı erkek ceza evi vardı. Bunun ömrünü doldurmasıyla cezaevindeki mahkumları taşıdılar. Cezaevimiz epey bir zamandır atıl durumdaydı. Bizde orayı kreş yapmak suretiyle kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü  ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bina çok sağlam ve güzel bir bina. Biz burayı projelendirdik bile. Milli Eğitim burayı bize verirse biz burayı çok güzel bir hale getireceğiz.

HAYALİM EĞİTİM KAMPUSÜ

Ceza evi olan binanın 2007 yılında tamamen deprem yönetmeliğine uygun,  üniversite öğrencilerine yönelik yurt olarak yapıldığının altını çizen Babaoğlu, “Burası yaklaşık  60 bin metrekarelik bir alan içerisinde bulunuyor. Bizim halimizde merkezden okulu oraya taşımak orayı bir eğitim kampüsü halin getirmek. Belediyeye ait alanlarla beraber 100 dönüme çıkabileceğimiz bir alan burası. Fakat binaya usulsüz bir şekilde çürük raporu verdiler. Depreme dayanıksız yıkılması gerekiyor diye bir rapor çıktı. Bu konuda iddialıyım, o raporun usulsüz olduğunu düşünüyorum. Araştırılırsa bulunur. Sonrasında o yurt araştırma yapılacak tadilat yapılacak gerekçesiyle boşaltıldı.  Akabinde hemen bir özel yurt yapıldı.   FETÖ olaylarından sonra atıl olmayıp da atıl duruma düşürülen bu yurdu, acele bir şekilde cezaevine dönüştürülmesi konusunda eski belediye başkanının özel girişimleri oldu ve cezaevine dönüştürüldü. Öğrencilerin kalması sakıncalı, güçlendirme yapılması gereken yer hiçbir şey yapılmadan cezaevine uygun hale getirildi. O bina öyle kullanılıyor şuan. Cezaevi olan alanın üniversite bünyesinde bir alan olmasını ve bu amaçla kullanılmasını istiyoruz. Burası eğitim kurumu olarak bağışlanan da bir alan üstelik” şeklinde konuştu.

“TAAHHÜT EKMEYİP YAPTIKLARIMIZ”

“Biz Hendek’te taahhüt ettiğimiz şeylerin hepsini gerçekleştireceğiz ama taahhüt etmeyip yaptığımız şeyler var” diyen Babaoğlu; “Hendek eğitim ve sporda tarihinde almadığı kadar destek alıyor. Sportif anlamda 2. Senemizde Hendekspor’u 3. Lige çıkarttık. Almış olduğumuz destekler hentbol takımımız 2. Lig seviyesine çıktı. Güreşte Avrupa şampiyonları ikincileri, üçüncüler hala çıkartmaya devam ediyoruz. Karate de keza o şekilde. Sürdürülebilir hale getirdik başarılarımızı. Karate de bünyemde istihdam ettiğim hocamız milli takım antrenörü oldu. Diğer branşlara da maddi ve  malzeme olarak da destek sağlıyoruz. İlçemizin diğer yerlerinde spor alanları oluşturuyoruz. Eğitimle ilgili tüm okullarımızın fiziksel şartlarında iyileştirmeler yapıyoruz. Bahçelerinde çocuk oyun alanları ve spor alanları tesis ediyoruz. Teknoloji odaları, son dönemde yapay zeka ile ilgili çalışmalar var. Bunlarla ilgili de destek veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“FEN LİSESİ KAZANDIRDIK”

Babaoğlu, ilçenin yıllardır beklediği Fen Lisesi’ni de kazandırdıklarını ileri sürerek; “Fen lisesi yıllardır beklediğimiz bir şeydi. Giden Milli Eğitim müdürümüzle ve bakanlığımızla yaptığımız protokol gereği tamamını kendimiz bünyesinde karşılayacağımız bir Fen Lisesi Sakarya’ya kazandırdık. 5. Fen lisesi Sakarya’ya hayırlı olsun. Sağlıkla ilgili mesela 2 tane 112 binası yaptık. Hendek’te 112 binası yoktu, ikincisini getirdik ve üçüncüsünü getiriyoruz. Dördüncüsünü de getireceğiz. Binasını alanını biz sağlıyoruz. Bizim işimiz mi? Değil, ama sağlık ve eğitimden önemli ne var hayatta. Bizim işimiz değil deyip kenara sıyrılabilirdik ama bunu yapmadık” dedi.

“ÇILGIN PROJEMİZ”

Her belediye başkanının hayalinde olduğu gibi kendisinin de çılgın bir projesi olduğunu söyleyen Babaoğlu, şunları söyledi;  “Bizim çılgın proje şunlar. Hendek’in içinden geçen D-100 kara yolunun 2200 metrelik alanı yerin altına almak. İlçede 7 tane ışıkta geçtiğiniz yeri, 2 tane ışığa düşürüyoruz. 5 tane ışığı yok ediyoruz. İlçenin içinden geçen D-100’ü şehrin altına alıp üstünde de rekreasyon, yürüme yolları, spor alanları oluşturmak istiyoruz. Bunu alternatifi de şehrin kuzeyinden yada güneyinden bir hilal şeklinde çevre yolu oluşturmak istiyoruz. Dosyamızı hazırladık ve kara yollarına sunduk.  Şimdi Hendek OSB’miz bir o kadar daha büyüyecek. E-5 kenarı kısmen sanayi alanı oldu. Yaklaşık 1 milyon metrekare çorak bir alanı da sanayiye açacağız. Dolayısıyla o yolumuz bu yükü kaldıramayacak.

“YENİ GÖÇLER GELECEK”

Şuan ki nüfusumuz 100 binlerde. Bundan 10-15 yıl sonra Hendek’in nüfusu ikiye katlanacak. Bu hem konut demek, hem de göç demek. Göç almak zorundasınız ki, ben şimdi işçi bulamıyorum. Bu sanayi alanlarını açtık, buraya nerden insan gelecek, çalışacak? Getirdik bulduk diyelim, nerede barındıracağız? Toplu konut projemizin alt yapısı bunun için. 400 konutumuzun 270’inin telebini gerçekleştirdikten sonra, diğer 100 konutu da yaptığımızda en azından nefes aldırabileceğiz. Özel müteşebbisler harekete geçip, bir şeyler yapana kadar bizim bu rezervi tutmamız gerektiğini düşünüyorum.” 

22 Eki 2021 - 10:30 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.287.131 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.