- 28 Eki 2021 - 10:30 G: 28 Eki 2021 - 10:39

Altuğ: “Üretimde iki kat daha büyümeliyiz”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya’ya 8 yeni organize sanayi bölgesi daha kazandırmak için çalışmalara hız verdiklerini belirterek; “Üretim anlamında Sakarya’nın 2 kat daha büyümesi lazım ” dedi. Ekonomik yapının istikrara kavuşması gerektiğinin de altını çizen Altuğ, gidişatın iş dünyasını endişelendirdiğini söyledi.

mask

“17 OSB’MİZ OLACAK”

Sakarya’da hem tarımsal, hem de endüstriyel üretim yapıldığını belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “9 tane organize sanayi bölgemiz (OSB) var.  Bu ilimizin yüzölçümünün yüzde 1’i bile değil. Gelişmiş ülkelere baktığımızda bu ölçü yüzde 5’lere kadar çıkıyor. Biz en azından bu oranı yüzde 3’e çıkarmak istiyoruz. Bunun içinde 8 yeni OSB daha planladık. OSB’lerin yerlerini hazırladık. Limana yakın bölgeleri tercih ettik. Bunu belirlerken de tarım arazilerini koruduk. Sakarya’nın üretim anlamında iki kat daha büyümesi lazım. Yeni OSB’ler ile bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

“BÜYÜK BİR GÜCÜZ”

15 bin üyelerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Altuğ, “Sakarya, Türkiye’nin en önemli üretim şehirlerinden biri. Kayseri ve Adana gibi şehirlerden ekonomik olarak çok daha büyüğüz. Kayseri’nin ekonomisi bizim çeyreğimiz etmez. Biz kendi büyüklüğümüzün farkında değiliz. Bu gücü kullanmamız lazım. Hükümet kurulduğunda Sakarya’dan bakan olması lazım. Şehir lobisinin uyanık ve ayakta olması lazım. Şehrimiz için bir olmamız lazım” şeklinde konuştu.

“TEDİRGİN OLUYORUZ”

Döviz kurlarının sürekli hareket halinde olmasından endişeli olduklarını ileri süren Altuğ, “Bu ekonomik yapının istikrara kavuşması gerek. Bir sıkıntı var ve çözülmesi lazım. Ekonominin hastalık gibi; önce teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi lazım. Türkiye’nin durumu ölümcül falan da değil. Yeter ki tedavi etmek isteyelim. Bir iş adamı olarak söyleyebileceğimiz tek şey tedirgin olduğumuz. Güven ortamını sağlamamız lazım. Kalıcı yatırımlar çekmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

SİYASET ASLA

SATSO Başkanı Altuğ, siyaseti asla düşünmediğini de belirterek; “Siyasetle asla ve asla işim olmaz. Hayatımın hiçbir yerinde siyaset olmaz. Kısmet olursa bir dönem daha SATSO başkanlığı yapmak istiyorum. Ondan sonra yetiştireceğimiz genç arkadaşlarımıza devreder, işimize gücümüze bakarız” diye konuştu.

30 YILLIK VİZYON PLAN

Sakarya’nın bir Endüstri Master Planı, 30 yıllık Vizyon Strateji Planını yaptıklarını söyleyen SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Baktığımızda bu şehrin yüz ölçümünün yüzde 3’ü kadar bir alanda üretimin sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) dışındaki fabrikalar, küçük sanayi siteleri her neyse onların toplam alanının, şehrin yüz ölçümünün yüzde 3’ü olsun istiyoruz. Hali hazırda olan OSB’lerimiz bunun yüzde 1’i bile değil. Üretim anlamında bu şehrin iki kat daha büyümesi lazım. Biz de bu doğrultuda çalışıyoruz. Neden yüzde 3? Avrupa’da gelişmiş, ekonomisi dünyaya önderlik eden ülkelere baktığımızda bu oranı görüyoruz. Bu oran Almanya’da yüzde 5’lerde. Biz bunu yüzde 3’le devam edelim istiyoruz. Dolayısıyla bu anlamda yeni Organize Sanayi Bölgeleri açmak için çalışıyoruz” dedi.

 KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ
Altuğ, “Organize Sanayi Bölgeleriyle çalışırken diğer taraftan şehrin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de küçük sanayi siteleri. Küçük sanayi siteleri de artık şehrin içinde kalmış, şehrin göbeğinde kalmış. Şehirdeki yaşamı, ulaşımı engeller pozisyonda. Dolayısıyla bunların da şehir dışında, şehre yakın bölgelerde arazi üretilerek yeniden yapılanması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda   Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüşmelerimiz var. O da konuya olumlu bakıyor, aynı şeyleri düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Acil ihtiyaçlarımızdan bir tanesi bu küçük sanayi sitesi” ifadelerini kullandı.

 “NİTELİKLİ ELAMAN ”
İş hayatında nitelikli eleman problemi yaşadıklarını söyleyen Akgün Altuğ, sorunun çözümü ile ilgili de şunları kaydetti; “Büyüyeceğiz, bu büyümeye adapte olabilmek için hali hazırda sıkıntı yaşadığımız bir nitelikli eleman problemi var. Bu kadar büyüdüğümüzde bahsettiğim planlamayı tutturduğumuzda çok daha fazla ihtiyacımız olacak. Nitelikli göçe ve daha fazla nitelikli insana ihtiyacımız olacak. Bu nitelikli insan yalnızca erkek nüfus olmamalı. Evlerde boş oturan kadınlarımızın da ekonomiye mutlaka kazandırmamız lazım. Nasıl kazandıracağız? Örneğin eğitim merkezlerinde kısa sürede nitelik ve beceri kazandırarak çözeceğiz. Bir rol model yaratmaya çalışıyoruz. 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde bir meslek lisemiz var. Meslek lisemizin kapasitesi 600 öğrenci. Fakat biraz şehir dışında olduğu için oraya çok fazla talep yok. Ben o okulu OSB başkanıyken yapmıştım. Hem okul binası hem de atölyeler itibariyle son derece modern ve şuan ki teknolojiye haiz makinelerle dolu atölyeleri var.”  

 “TÜM OSB’LERDE UYGULAYACAĞIZ”

“Orayı zamanında Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etmiştik. Bu kapasite probleminden dolayı bir de meslek liseleri 4 sene, meslek yüksekokulları +2 sene, üniversiteler +2 sene. Yani nitelikli eleman olmak için 4 sene meslek lisesinde okuyorsun, tekniker olmak için 2 sene daha okuyorsun, mühendis olmak için 2 sene daha okuyorsun toplamda 8 sene. Bizim o kadar fazla ve acil ihtiyacımız var ki 8 sene bekleyecek tahammülümüz yok. Biz çok daha kısa sürelerde 4 ay, 6 ay hatta 2 ayda hızlandırılmış bir şekilde nitelikli personel yetiştirmeliyiz. Bu kadın olur erkek olur, yaş hiç önemli değil. Dolayısıyla Organize Sanayi Bölgesiyle birlikte yapacağımız eğitim merkezinde bir rol model gerçekleştirmeyi düşünüyoruz ve bütün Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde bu sistemi uygulamak gibi bir niyetimiz var.”

 ENDÜSTRİ MASTER PLANI
Organize Sanayi Bölgelerini planlarken Endüstri Master Planı doğrultusunda hareket ettiklerini söylen Altuğ, “Bir kere Organize Sanayi Bölgelerimiz yeşil enerji ile Yeşil Organize Sanayi Bölgeleri olacaklar. Daha fazla İhtisas Organize Sanayi Bölgelerine yönelik çalışıyoruz ve planlarken o bölgeyle birlikte planlıyoruz. Mesela Kaynarca’da yeni bir Organize Sanayi Bölgesi planlanıyor diyelim, bunu Kaynarca Belediyesi’yle birlikte planlıyoruz. Orada çalışacak insanların konut alanları, su, elektrik, doğal gaz, yol, lojistik ve Organize Sanayi Bölgesinin alt yapı ihtiyaçları var. Bunların hepsinin planlanması ve organize sanayinin kurulumuyla birlikte bunların uyum içerisinde yürümesi konusunda ortak aklı ortaya koyuyoruz, şehri bu şekilde geliştirebiliriz. Üretmeden bu şehri geliştirmek mümkün değil. Organize Sanayi Bölgesi’nde binlerce insan çalışacak, binlerce insan şehrin bütün ekonomisini ayakta tutacak. Bu durumla beraber ticaret gelişir, konut üretimi çoğalır, üretim ve ihracat artar. Dolayısıyla tüketmekten daha çok üretme ana fikrine geri dönmüş oluruz. Ekonomik olarak güçlü olunamazsa, siyasi olarak da uluslararası olarak da güçlü olunamaz. Bizim önce ülke olarak ekonomik gücü sağlamamız lazım” dedi.

 YERİNDE TEKNOLOJİ
Altuğ, “Biz ülkeyi yönetmeye talip değiliz. Şehri, yolu organize edelim. Düşünerek şehri; Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı veya diğer seçilmiş yöneticilerle birlikte bunları konuşup, tartışarak doğru planlama yapmaya gayret ediyoruz. Üretmek lazım diyoruz ama üretmek çok yeterli değil. Teknolojiyi özümseyerek üretmek daha önemli. Bunun için de 2 tane üniversitemiz bulunuyor. Özellikle Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’yle çok iyi bir şekilde çalışıyoruz. Üniversitenin teknolojiyi yerinde yaratması, bizlerin de onu uygulamamız gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 ÜNİVERSİTE İLE İŞ BİRLİĞİ


Üniversite ile birçok projeyi birlikte yürüttüklerini söylen Altuğ, “Üniversite İş Dünyası İşbirliği Komisyonu’muz var. Hatta bizim yeni binalarımızda artık ofisleri de var, mutlaka iki üniversiteden birer hocamız orada yer almakta. Ben her ay ekonomik tabanlı sivil toplum örgütleriyle toplantı yapıyorum. Geçen ay başkanlara, ‘Sakarya’nın problemleriyle ilgili birer tane tez konusu seçin, üniversitemizdeki öğrenciler bitirme ya da doktora tezi olarak bunlara çalışsınlar ve Sakarya’nın herhangi bir probleminde akademik anlamda çözelim’ dedim. Şimdi bütün arkadaşlar derslerine çalışıyor. Önümüzdeki günlerde toplanacağız, ödevleri alacağız, üniversitelere bildireceğiz. Üniversiteyi ve iş dünyasını biraz zorluyoruz bu konuda. Bu azimle doğru işler çıkartacağız” dedi.

 “VERGİLER SAKARYA’YA YATIRILMALI”

15 bin üyelerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Altuğ, “Bu üyelerimizin arasında vergisini İstanbul’da veya başka şehirlere yatıranlar da var. Bunları genelde büyük holdinglere bağlı işletmelerden oluşuyor. Eğer SATSO üyesiyse, üye olur olmaz vergilerini Sakarya’ya ödemeleri için zorlamaya başlıyoruz. Çok ciddi geri dönüşler elde ettik. Biz bu anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. Ama çok büyük firmalara da daha üstten müdahale edilmesi gerekiyor. Sakarya bu anlamda Türkiye’nin en önemli üretim şehirlerinden biri. Kayseri ve Adana gibi şehirlerden ekonomik olarak çok daha büyüğüz. Kayseri’nin ekonomisi bizim çeyreğimiz etmez.

“GÜCÜMÜZÜN FARKINDA DEĞİLİZ”

Biz kendi büyüklüğümüzün farkında değiliz. Biz gerçekten büyük bir gücüz ama farkında değiliz. Bu gücü kullanmamız lazım. Hükümet kurulduğunda Sakarya’dan bakan olması lazım. Şehir lobisinin uyanık ve ayakta olması lazım. Bir olması lazım. Çok önemli büyüklerimiz var önemli noktalarda bu lobiyi iyi kullanmamız gerekiyor. Gerektiği zaman bu gücü kullanıyoruz ama her alanda işler hale getirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 “KASABA GÜMRÜĞÜ GİBİ”
Sakarya’ya yakışır bir gümrük binasının olmasını gerektiğini söyleyen Başkan Altuğ, “Bu şehir üreten bir şehir, dış ticaretimiz 10 milyar doları geçti ama halen kasaba gümrüğü gibi bir gümrük binamız var. Bakan Bey’e bu binanın değişmesi gerektiğini söyleyeceğim. Sakarya’ya yakışır bir gümrüğe ihtiyacımız var. Kızılay depolarının olduğu bölge ile ilgili bir görüşmemiz oldu. Kızılay 10-15 dönüm bir alan verebileceğini söyledi. İyi bir gümrük binasına ihtiyacımız var. İthalat ve ihracatını başka gümrüklerden yapan firmalarımız var. Altyapıyı sağlamamız lazım” diye konuştu. 

“BİR DEDİĞİMİZİ İKİ ETMEZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un parti içinde çok güçlü olduğunu belirten Altuğ, “Bizim de bir dediğimizi iki etmez sağ olsun. Şehrin menfaatine olmayan hiçbir şeyi istemeyeceğimizi de bilir. Söylediklerimizin hepsinin yapılması için de destek vermiştir” dedi. Şehrin istişareye ihtiyacı olduğunu söyleyen Altuğ, “Ben bunu siyasilere defalarca söyledim. Bizim daha fazla oturup konuşmamız lazım. Şehirde ‘ben de varım’ diyen herkesin oturup konuşması lazım. Şimdi bunu yapmaya başladık. İstişare toplantıları yapıyoruz” dedi.

 “TEDİRGİN OLUYORUZ”
Döviz kurlarının sürekli hareket halinde olmasından endişeli olduğunu ifade eden Altuğ, “Bu ekonomik yapının istikrara kavuşması lazım. Bir sıkıntı var ve çözülmesi lazım. Ekonominin hastalık gibi önce teşhis edilmesi ve tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi lazım. Türkiye’nin durumu ölümcül falan da değil. Yeter ki tedavi etmek isteyin. Bizim ekonomi yöneticileri daha teşhis edemiyorlar. Güven ortamını sağlamamız lazım. Kalıcı yatırımlar çekmemiz lazım. Son yıllarda Türkiye’ye doğrudan yatırım gelmemiş. Türk iş adamları yurtdışında doğrudan yatırım yapmaya başladı” dedi.

“17 OSB’MİZ OLACAK”

Sakarya’nın avantajları olduğunu ifade eden Başkan Altuğ, “Hem tarımsal, hem de endüstriyel üretim yapıyoruz. Turizmi de biraz yükseltmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Sakarya’da 9 OSB olduğunu da sözlerine ekleyen Altuğ, “Yeni OSB’ler planladık. 7+1 olmak üzere yeni 8 OSB daha planladık. Yerleri de belirlendi. Toplamda 17 OSB’miz olacak. Mevcut birkaç OSB’mizi de genişletiyoruz. Her bölgede OSB yapamazsınız. Örneğin Sapanca’da yapamazsınız orası turizmi ile büyüyecek bir ilçe. Oradaki yatırımları buna göre yönlendirmemiz lazım. Bizim olmazsa olmazımız da tarım alanlarımızdır. Onlara zarar vermeden bu sanayileşmeyi sağlıyoruz. Lojistik avantajları da kullanmak üzere limana yakın yerlerde OSB’ler yapma niyetindeyiz. Şehrin güneyinde de jeotermal sulardan faydalanarak bir Sera OSB planladık” şeklinde konuştu.  

 “HEDEF İHRACATTA 5’İNCİ SIRA”
Pandemi ile birlikte dünyada talep artışı olduğunu belirten Altuğ, “Üretim azalınca da ham madde fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Halen de devam ediyor. Çip krizinden dolayı otomobil üreticileri sıkıntıya girdi. Kısıtlı üretimle devam ediyorlar. Bizim ihracatımıza da pandeminin etkileri oldu. Dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Türkiye’deki güvensiz ortam sıkıntıyı büyütüyor. Ancak Sakarya olarak en şanslı illerden bir tanesiyiz. Hem tarımsal hem de endüstriyel üretime devam ediyoruz. İhracatımız da sürüyor, sıralamada 8’inci sıraya indik ama önümüzdeki ay 7’ye çıkarız tekrar. 5’inci sıra hedefimize hatta daha üstüne de ulaşacağız. Buraya doğru gidiyoruz” diye konuştu.

 KİMYA ENDÜSTRİSİ
Kocaali’ OSB’den vazgeçtiklerini de hatırlatan Altuğ, “Orası zaten Kimya OSB değildi. Halk istemedi onların istemediği hiçbir şeyi de istemeyiz daha önce de söyledim. Ama şöyle bir şey de var. Ekonomik olarak iyi olan ülkeler kimya endüstrileri çok güçlüdür. Kimya çevreyi kirletmek değildir. Tarımın da, endüstrinin de olmazsa olmazıdır. Almanya’da şehrin göbeğinde devasa fabrikalar var ama arıtmaları ve filtreleri var. Denetimi iyi yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsın. OSB’ler bu sebeple daha iyi. Bütün OSB’lerimizde asla böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Söğütlü’de oldu anında çözdük” ifadelerini kullandı. Söğütlü 2’inci OSB’nin sorunlarının çözüldüğünü söyleyen Altuğ, “Tamamını da sattık. Mesela Sarıtaş Çelik firması bir milyar dolarlık yatırım yapacak. 2 bin 400 dönümlük OSB’nin bin dönümünü onlar aldı” şeklinde konuştu.

 YEMEKLERİMİZ KİTAPLAŞTI

Gastro Turizmini geliştirmek istediklerini de söyleyen Altuğ, “Sakarya’nın yemek kültürünü kitap haline getiriyoruz. Abaza, Çerkez, Kafkas, Boşnak, Laz, Manav şehrimizde yaşayan tüm kültürlerin yemeklerini inceledik. Köy köy dolaştık. Tük kültürlerin yemeklerini, unutulmaya yüz tutmuş, halen uygulanan, unutulan tüm yemeklerin yapılışlarını reçeteleri ile belgeledik. Yaklaşık 2,5 yıl süren çalışmamız sonunda 500 yemek çeşidi ortaya çıktı. Bu yemeklerden 150 tanesini yapılış reçeteleri ve tarihçeleri ile birlikte kitabımıza koyduk. Kitabımız şuan basılıyor. Birkaç güne kadar dağıtıma hazır hale gelecek” dedi.

28 Eki 2021 - 10:30 - Ekonomi

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.287.131 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.