- 26 Kas 2021 - 10:45 G: 26 Kas 2021 - 10:53

iş dünyası zorda

SATSO Meclis Toplantısı’nda döviz kurlarındaki artışa dikkat çekilirken, 34’üncü Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Yavuzyiğit, “İflaslara ve işsizliğe neden olan fahiş fiyatlarla mücadele ediyoruz” diyerek, iş dünyası zorlu bir süreç geçirdiğini söyledi.

mask

“GÜCÜMÜZ KALMADI”

 SATSO Meclisi Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapılırken, SATSO’nun aylık faaliyet ve hizmetleri SATSO Başkan Yardımcısı Cem Gün tarafından okundu. Gündem dışı konuşmalarda söz alan meclis üyeleri son haftalarda artan döviz kurları ile iş dünyasının zorlu bir süreçten geçtiğini dile getirerek; “ Dayanacak gücümüz kalmadı. Her şeyimiz dışarıdan geliyor. Dövizin artmasıyla ortaya çıkan fahiş fiyatlar, iflasları ve işsizliği artmasını beraberinde getirecek” dediler.

BÜYÜK SIKINTI OLUR”

Hüseyin Yavuzyiğit’in yanında 15’inci Meslek Komitesi Üyesi Ercan Başnuh’de “Temel gündem maddemiz döviz kurlarındaki artış. Ülkede bir otorite varsa bu otorite iş dünyasına huzurlu bir ortam sunmazsa çok büyük sıkıntı olur. Bazı firmalar kendilerini koruma adına ürün çıkışı yapmayacaklarını söylüyor. Merkez Bankası kenara çekilirse, ‘istikrarı ve otoriteyi kim sağlayacak’ diye sormam gerekir” şeklinde konuştu.  

TOPLANTI YAPILDI

SATSO kasım ayı olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Mecliste işi gereği erken çıkan Başkan Akgün Altuğ yerine konuşmayı Başkan Yardımcısı Cem Gün yaptı. Gün konuşmasının sonunda, “Avrupa Birliği ülkeleri kademeli olarak ‘Yeşil Mutabakat Karbon Ayak İzi’ kullanımına geçiyorlar. Bununla ilgili odamızda bir komisyon kurmayı ve sanayicilerimizi bilinçlendirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

300 GRAM EKMEK ÜRETİLECEK

Meclis gündeminde söz alan 27’inci Meslek Komitesi Üyesi Ergin Balcı, “300 gram ekmeğin 3, 400 gram ekmeğin 4, 840 gram ekmeğin 8 TL olarak perakende satımı uygun görülmüştür. Söz konusu tarife üyelerimizin 300 gram ekmek üretimi yapmak istemelerinden kaynaklanmıştır. Kilogram bazında bakıldığında herhangi bir yeni fiyat değişikliği yoktur. Üreticilerimiz işçilikten avantaj sağlamak için 300 gram ekmek üretmek istediler. Fakat tarifede böyle bir gramaj olmadığından böyle bir çalışma yaptık. Fiyat değişikliği ve kilogram bazında değişiklik yok” dedi. Balcı’nın bu teklifi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

FİYAT FARKI KARARNAMESİ


Ergin Balcı’nın konuşmasının ardından meslek komitelerin sorunları görüşüldü. Kürsüye gelen 34’üncü Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Yavuzyiğit, “İflaslara ve işsizliğe neden olan fahiş fiyatlarıyla bizde mücadele ediyoruz. Müteahhitler zor bir dönemden geçiyor. Müteahhitler son dönemde konut fiyatlarının artmasından dolayı oldukça rahatsız. İnşaat malzemeleri fiyatlardaki aşırı artış nedeniyle konut fiyatları da artmakta. Yaşanan süreç konut alacak vatandaşları da mağdur ediyor. Bir diğer konu ise sözleşme ile iş alan kamu müteahhitlerinin mağduriyeti. Devlet ve kamu kurumundan sözleşme ile iş alan müteahhitlerin imza atılan tarihteki demir ve çimento fiyatları ile şu anda fiyatlar arasında çok büyük fark var. Yapılan sözleşmede fiyatlar sabit kalırken malzeme fiyatları sürekli artmakta. Bu durum müteahhitleri oldukça zorlamaktadır. Bu yüzden geçmiş dönemlerde bu gibi hallerde uygulanan fiyat farkı kararnamesi bir an önce çıkarılmalıdır. Bu uygulama şimdi yürürlüğe girmezse ne zaman girecek?” ifadelerini kullandı.

“HASTALAR CEPLERİNDEN ÖDÜYOR”


15’inci Meslek Komitesi Üyesi Ercan Başnuh, “Temel gündem maddesi döviz kurlarındaki artış. Bende temsilcisi olduğun meslek komitesindeki sorunları dile getirmeye çalışacağım. Geçen mecliste toplantısındaki döviz kuru ile şu anki meclisteki döviz kuru arasında yüzde 30 fark var. Perakendeci olan medikal sektör temsilcilerinin kendilerine gelen reçetelerde fix fiyatlar var. Bu fiyatlar şu anki fiyatların 4’te 1’i. Biz aradaki farkı hastalardan talep etmekteyiz. Devletin vermiş olduğu fiyatın çok çok üzerindeki bir miktarı hastalar ceplerinden ödemek zorunda kalıyorlar. Sağlık alanında sabitlenmiş olan kurların güncellenmesi şarttır. Türkiye’de kur konusu artık serbest bırakılmış durumda. Burada arz talebe göre bir denge oluşacak. Biz neye göre bir fiyat belirleyeceğiz? Ülkede bir otorite varsa bu otorite iş dünyasına huzurlu bir ortam sunmazsa çok büyük sıkıntı olur. Bazı firmalar kendilerini korumak adına ürün çıkışı yapmayacaklarını söylüyor. Merkez Bankası kenara çekilirse istikrarı ve otoriteyi kim sağlayacak diye sormam gerekir. Biz iş dünyasıyız. Siyasetin bizim yaşamımızdaki olumsuzlukların sonucunu üstlendiğini görmedim” şeklinde konuştu.

“YAZILIM ÜRÜNLERİ DEĞER SAYILSIN”


31’inci Meslek Komitesi Üyesi Necmettin Kırık, “Bilişim sektörü ağırlıklı olarak iki konu üzerinde yürüyor. Bir tanesi donanım ürün satışı diğeri ise yazılım ürün satışı. Arkadaşlarımızın en büyük sorunu üretmiş oldukları ürünlerin bankalarda değer sayılmaması. Birkaç yazılım ürünü üretmiş bir arkadaşımızı düşünelim. Bu yazılımları satmış ve para kazanmış. Paraya ihtiyacı olduğunda bankalar nezdinde hiçbir değeri yok bu ürünlerin. Yazılım firmalarının bankalar nezdinde de değer olarak sayılmasını istiyoruz” dedi. 21’inci Meslek Komitesi Üyesi Taner Belge ise, “Otomobil ve yedek parça sektörü içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bir saatte 3 defa fiyatı değişen araçlar var. Böyle bir durumun içine düştük. Sektörümüz bu dar boğazın içinde çıkmalıdır” diye konuştu.

“ATANMIŞLARIN SEÇİLMİŞLERE TAHAKKÜMÜ”

Taner Belge’nin konuşmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan   Oktay Topçu, “Ülkemizin yönetimi ile ilgili bir tespitte bulunmak istiyorum. Ülkenin sorunlarının çözümündeki en büyük engel bana göre bürokratik oligarşidir. Demokratik oligarşi atanmışların seçilmişlere tahakkümü sonucu oluşan bürokratların ne olursa olsun son söz sahibi olduğu demokratik bir sistemdir. Seçilmişlerin çıkardığı yasalarla rahat çalışma ortamı yaşayan bürokratlar bir süre sonra oturdukları koltukların gücünü kendini has kullanıyorlar. Seçilmişler atanan bürokratları başka bir havaya soktu. Odamızda bir genel sekreter değişikliği yaşandı. SATSO şehrin en büyük ve en etkili sivil toplum kuruluşu olması üzere bu koltuk önemlidir. Bu koltuğu oturacak kişi de koltuğun önemini kavrar ve çalışma ortamının sürekliliği için demokratik oligarşi hastalığına yakalanmaz ve yöneticilerimizde buna müsaade edecek tavırlarda bulunmazlar. Gidene de gelene de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“DAHA FAZLA SEVAP YAZILACAK”


17’inci Meslek Komitesi Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Kur farklarından dolayı zararlarını ispat eden kurumların zararı vergi matrahından düşülsün. İktisadi olarak mümkünse bunu gerçekleştirmek gerekir. Bir umut en azından şansımızı deneyelim. 5’e alıyoruz ama 3’e satmak durumunda kalıyoruz. Ama sürümden kazanacağız” ifadelerini kullandı. Sonrasında söz alan Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Üyelerimizin findexle olan sorunlarını çözmek için bir toplantı yapacağız. Önümüzde haftalar içinde üyelerimize davet mektupları göndererek findex temsilcilerini üyelerimizle bir araya getirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Meclis Üyesi Nihat Baltaoğlu, “Buraya zaman zaman çok kıymetli yöneticiler geliyor. Milletvekilimiz Ali İhsan Yavuz geldi. BMC’nin CEO’su geldi. Bunun için başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bugün de Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce geldi. Ancak bu canlı yayına kapalı yapıldı. Bunu anlamıyorum. Canlı yayın olsa daha fazla insan izleyeceği için daha fazla hayır duası alacaklar ve hanelerinde daha fazla sevap yazılacak. Beraber yürüdüğümüz bu yollarda şimdi biraz ıslanacağız gibi görünüyor. Bizim en büyük hatamız hatayı dışarıda aramak. Kendi kendimize çözüm üretebilmemiz lazım. Bu da lafla değil alın teriyle oluyor” diye konuştu. Fatih BULSUN

26 Kas 2021 - 10:45 - Ekonomi

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.227.756 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.