Fotoğrafın ötesi

Kafamda, hem hayata, hem hayatıma dair, hem insanlara, hem insanlığa dair, hem dünyaya hemde ülkeme dair birçok soru geziyor. Kafamda olan deli sorular ile birlikte, hayatımın yüzeysel fotoğrafına bakıyorum da; dünya üstünde, kalacak tek bir neden, aldığım nefesi anlamlı kılacak tek bir gaye ve hayatımın fotoğrafına yüzeysel baktığım vakit, gerçekten de, 30 yıl gibi uzun süre yaşayacak, mantıklı bir sebep bulamıyorum.
Hayat fotoğrafıma, yüzeysel baktığım vakit, mutlu olacak, tek bir nokta göremiyorum. Ancak yüzeyseli terk edip, derin düşünüp, derinlere daldığım vakit ise, hüzün, öfke, isyandan çok, imtihan çıkıyor önüme. Yalan yok, 30 yıllık hayatım boyunca, çoğu kez sıkılıp, öfkelendim. Kalan ömrüm boyunca da, çok defa sıkılıp öfkeleneceğim. Zira ben, haşa ne bir Peygamberim, nede her şeyi içine sindiren, ruhun şifası, Kur’an’ı yalayıp yutan, ermiş kulum. Aksine ben, ahir zamanın, aciz bir kuluyum.
Evet, zaman zaman öfkelenip, kızıp bağırıyor, deli gibi şikayet ediyorum. Ve halime, hatta Allah’ın yazmış olduğu kadere, zaman zaman deli gibi isyan etsem de, mutlu ve huzurluyum bu bahar gününde. Biliyorum; bir zaman gelecek, bu mutlu ve huzurlu halimden, en ufak eser kalmayacak. Biliyorum; bir zaman gelecek, dibin en dibine düşüp, çareyi, ne yazık ki yine ölümde arayacağım. Ve biliyorum; bir zaman gelecek, hayat fotoğrafımın, en beyaz yerleri bile, siyahtan daha siyah görünecek gözüme.
Bazen dibe düşüyor ve ara ara düşecek olsam da, bugün, hayat fotoğrafımın ötesini görüyorum. Yaşayamadığım birçok şeyin bir karşılığı olacağına, sabırın meyvesini bir gün alacağıma ve bu hayatın, bir imtihan olduğuna inanıyorum. Kişisel hayat fotoğrafımın ötesini, çok net gördüğüm gibi, dünya ve ülkenin bugünkü fotoğrafının özünü de, net bir şekilde görüyorum ben.
Ülkenin, bugünkü fotoğrafına yüzeysel baktığımız vakit, ‘’yeter artık İstanbul’u konuştuğumuz. verdik mazbatayiı önümüze bakalım’’ diyebiliriz. Kabul, ekonomi çok kötü, çarşı pazar ciddi şekilde cep yakıyor. Bütün bunları ben de görüyor, milletin isyanını da, baş tacı ediyorum. Artık ülke, normal bir havaya girip, kötü giden ekonomiyi ve sınırda olan, terör koridorlarinı temizlemek adına, yapılacak askeri operasyonlar konuşulmalı.
Bütün bunlar konuşulmalı ama, bugünkü Türkiye fotoğrafının ötesinde, bütün bunları konuşmamıza engel olacak, Amerika paketli, bir çok aktör görüyorum. Fotoğrafının ötesinde, hükümeti Türkiye’nin içine hapsedip, sınırımızda olan teröre ses çıkaramayan, bir ayağı topal kalan, bir Türkiye hayali görüyorum. Fotoğrafın özü, bana; önümüzdeki zaman içinde, birilerinin, asrın ihaneti, 15 Temmuz darbe girişimini yapan Fetö’yü, masum kılma çabalarına gireceğini söylüyor.
Bu yüzden, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye, gölgesi Amerika olan insanlara, asla teslim edilmemeli. son karar, elbette ysk verecek. YSK’dan gelecek karar, ne şekilde olursa olsun, baş tacı edilecek. Ama karara saygı duyarken, fotoğrafın ötesini görmeyi ihmal etmeyelim. Gelecek karara saygı duyarken, kurulan tuzağa kör olmayalım. YSK’nın vereceği karara saygı duyarken, ‘’oh rahatladık’’ diyip, duayı terk etmeyelim.

YORUM EKLE