Gazoz olma Efsane ol

BiR içecek markasının reklam filmi repliğiydi bu söz. Verilmek istenen mesajı çoğu kişi anlamadı muhtemelen. Amaç gazoz satmak ise gazoz olma diye slogan mı olur?

Ancak bizim gazoz imalatı yaparak efsane olmuş büyüğümüz vardı Kocaali Hızarköy’de.

O tadı almış büyüklerimizin gazoz içtikten sonra, “Nerede o Dereli Ali’nin gazozu’ dedirttiği rahmetli Dereli Ali’nin gazozu. (Ali Elik)
Hem de 40 yıl öncesinde. Bugün halen enkaz olsa gazozhane nerde diye sorsanız hemen herkesin bildiği tarif edebileceği yerdir.

Efsane olmak öyle kolay olacak iş değil.

Ha deyince olunacak şey hiç değil. Efsane Vali var mesela belediye başkanı, efsane muhtar bile var. Eğer siz vatana millete nasıl faydalı olabilirim diye yola çıkarsanız istemeseniz de geride faydalı eserler hizmetler bırakırsınız ve minnetle anılırsınız. Görevi bıraktıktan sonra bile halen adınız güzel cümlelerin içinde kullanılır.

Yıllar geçtikten sonra anlıyor insan çünkü neyin ne kadar değerli olduğunu.

Köy kahvesi bile değerliymiş mesela. Eskiden Hızarköy şimdi Hızar Mahallesi’nde 5 tane kahvehane vardı. Erken gidenler anca oturacak yer bulabilirdi. 3 tane bakkal vardı. Ekmek fırını bile vardı 80-90 haneli mahallede. Ancak şimdilerde kahvehane işletenlerin bile başka mekanlara gitmek zorunda kaldığı Kocaali’de kimlerin gazoz kimlerin efsane olacağını geride bıraktığı eserlerden göreceğimiz günler uzak değil. Hep birlikte hizmet nedir kimlere yapılırsa değerli olur kıymeti bilinir beraberce şahit olacağız yakın tarihte….

YORUM EKLE