Gel de tedirgin olma

Türkiye kötü günlerden geçiyor” Bu kötü günler salgın yüzünden değil veya sadece ekonomi kötü olduğu için de değil.  Son yıllarda özelliklede Başkanlık sisteminden sonra neredeyse her meselede kötüye gidiyor. Bir tatsızlık, keyifsizlik, mutsuzluk ve huzursuzluk.  Erg’i kullanan, eziyet eden, kötülüğü koruyup büyüten de mutsuz, onun yandaşı da mutsuz ve tabi mağdur olan da mutsuz. Doğru kelime ise, tedirginlik! . İktidar da muhalefet de, zengin de fakir de, düşünen de düşünmeyen de tedirgindir. Ülke bir beka meselesiyle karşı  karşıya ve o güçlü, sarsılamaz, bileği bükülemez olduğunu iddia eden iktidar bunu bir türlü aşamıyor.

Emperyalistler oyun peşinde, tuzakların biri bitmeden diğerini kuruyorlar. Bir tedirginlik ki tarifi imkansız.  Zaman geliyor ezanın susması, bayrağın inmesi, vatanın bölünmesi ihtimali dahi beliriyor. Tehlike savuşturuluyor ama tedirginlik bitmiyor. Erg  bile tedirgin ise güçsüzün, mağdurun ve muhalifin vay haline.

Sağcılar, solcular ,laikler derken nihayet muhafazakarlar da mutsuzluk kervanına  katıldı. İşadamı yönetici, işçi, işsiz tırnak kemirmeden gün geçirmez oldu. Hep beraber “adil”, “demokrat”, “dayanışmacı”, “yardımsever” ya da “mutlu” yahut “umutlu” değiliz ama cümlemiz birden tedirginiz.

Bu tedirginliğin sebepleri  Başkanlık sistemi, Meclisin yasama yetkisinin tam olarak kullanamaması, siyaset dilindeki üslup, siyaset ve siyasetçinin kirlenmesi, fikir partilerinin cephe değiştirip dün düşman olanların bu gün aynı safta birleşmeleri,  ekonominin iyi yönetilmemesi,  aç kalma korkusu ile gelecek kaygısıdır.

Pandemi nedeniyle 90’a yakın ülke IMF’den kredi istedi. Biz ise başvuru yapmadık. Bizim ekonomi yönetimi, Para veririm ama denetlerim diyen IMF yerine, denetlemem ama yüksek faiz isterim” diyen FED’le görüşmeyi tercih etti. 10 milyar dolarlık Swap anlaşması için FED’e gidildi.  Başkanı Thomas Barkin, bunu ancak karşılıklı güven duyduğumuz ülkelerle yapıyoruz diyerek olumsuz cevap verdi. Bu cevaba istinaden gözler Londra ve Tokya’ya çevrildi.

Swap anlaşmaları için hazine bürokratları, Berat Albayrak, Bakan yardımcıları ve yabancı bankaların Türkiye temsilcileri ile yapılan toplantıda, yabancı bankalar vadesi gelen, 2020 yılında ödenmesi gereken 175 milyar Dolar’ı bulan Hazine borçları ve Hazinenin ödeme garantisi verdiği havalimanı, köprü, otoyol, hastane özel yatırımcılarının borçlarını tek tek açıklarlar ve nasıl ödeneceğini sorarlar.

Berat Albayrak Dünyanın içinde olduğu Covid 19 pandemisi dolayısıyla Türkiye’nin bu borçları ödeme imkanının olmadığını, yabancı bankalar ve yatırımcıların yeni bir ödeme planı ve iyileştirme sunmadıkları takdirde borçları ödemeyeceğini beyan ederek, kendi ülke ve banka yöneticilerini SWAP anlaşması yapmaya ikna etmelerini  ister. Yabancı  bankacılar SWAP anlaşması, borç ödeme programında iyileştirme de sunmadıkları gibi, Türkiye'de hisse senedi, TL, tahvil, bono ne varsa dolar karşılığı satışa koyarak bir nevii rest çekerler. Damat bey BDDK 'ya talimat verir,  toplantıda temsilcisi konuşma yapan İngiliz bankası ve iki bankaya cezalar kesilir.

Damat Merkez bankasına dolar satmaları talimatını verir. Yetkililer Merkez Bankasına ait para kalmadığı, kasadaki paraların Türkiye'deki bankaların zorunlu karşılıklar olduğunu söyler. Söylerler söylemesine de Damat Bey de, ziraat-halk-vakıf gibi devlet bankaları ile iş bankasının zorunlu karşılığı neyse, önce onlar kadar satın sonrasını düşünürüz dediği rivayet edilir.

Türkiye’de siyaset ve  ekonomisi böyle olunca,

Gel de tedirgin olma ?

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Çakıroğlu
İsmail Çakıroğlu - 6 ay Önce

Damat beyin adı yokmu , Türkiye de ki muhalefet çarşı herşeye karşı hiç iyi bir şeyler olmuyor mu ,birazda yapılan hizmetleri yaz.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 6 ay Önce

Kenancığım, ekonomiyi ve ülkenin son halini özetlemişsin. Tebrikler...

Burcu yildiz
Burcu yildiz - 6 ay Önce

Kenan bey dediginiz gibi hangi siyasi goruse sahip olursak olalim herkes tedirgin...ekonomi kotu demeye korkar olduk ama durum da ortada, Allah yolumuzu acik etsin dualara kaldik

Kerim Sağlam
Kerim Sağlam - 6 ay Önce

Evet bekalarını koruya bilmek hesap vermemek lazım. Nasıl olsa borcu millet ödeyecek parayı kiralık otobanlar, köprüler, hastaneler alacak. Vatandaş tedirgin gelecekten umutsuz Rabbim geleceğimizi hayreylesin.

Ali Kara
Ali Kara - 6 ay Önce

İsmail kardeş köşe yazarına laf yetiştireceğine iyi şeyleride sen yaz