Gelişmiş Ülke Yoktur Gelişmiş Toplum Vardır

Gelişmiş toplumların sırrı; tarihleri, toprak büyüklükleri ya da yeraltı yerüstü kaynaklarının bolluğu değildir.

Tarihsel önemi olan eski büyük uygarlıkları düşünün; İran, Mısır, Hindistan hatta Türkiye… Gelişmiş değillerdir. Yeraltı yerüstü kaynakları (enerji) çok olan ülkeleri düşünün; Venezuela, Suudi Arabistan, Irak… Gelişmişliğin yanında geçemezler.

Peki ya Hollanda? Yüzölçümü bakımından küçücük sayılabilecek toprakları dışında hangi kaynaklara sahiptir?

Japonya? Topraklarından maden, gaz, petrol adına tek bir kaynak çıkmaz. Peki nasıl gelişmiştir?

Daha yüz küsur sene önce devlet olan Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya nasıl oluyor da gelişmişliklerini üst seviyelere çıkarabilmiştir? Güney Kore, İsviçre, Belçika… Hangisini sayalım.

Devletler savaşlarla kurulur ve kurucuları tarih sahnesindeki haklı yerlerini bu sebeple alırlar. Ancak sonraki süreçler farklı işler. Başka bir deyişle; kuruluşta etkili olan liderliğin gelişmişlik olgusu üzerindeki etkisi neredeyse sıfırdır.

Mesela; Fransa Napolyon nedeniyle gelişmiş değildir. Almanya da Bismarck yüzünden gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmamıştır. Ya da Amerika? Lincoln nedeniyle süper güç (!) haline gelmemiştir.

Rusya’ya tersten bakalım! “Çarlık düzeninin yıkılmasından sonra bir dönem tarih sahnesinde rol alan Lenin veya Stalin nedeniyle 2. süper güç olmuştur” denilebilir mi?

Bu noktada belki Çin akla gelebilir ancak Çin ekonomik olarak güçlü görünen bir devlet olmasına rağmen dünya düzenine olumlu katkılar yapan bir organizasyon olabilmekten çok uzaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin gelişmiş bir ülke olduğunu söylemek ancak vicdanları yaralar.

Öyleyse bu işin sırrı nedir?

Toplumdur! Yüz kere sorulsa cevap yine toplumdur! Sadece önüne sıfatlar eklenebilir.

Bilinçli toplum, ahlaklı toplum, adaletli toplum, çalışkan toplum, yenilikçi toplum gibi…

Çünkü kalkınma, gelişme, refah artırma gibi sosyoekonomik sonuçlar toplumun hep birlikte başardığı kavramlardır.

Ahlak, dürüstlük, kanun ve kurala saygı, insan hakları, çalışma azmi, tasarruf ve yatırım anlayışı, toplumsal irade, zaman ve kaynak yönetimi, insan yönetimi, sosyal sorumluluk bilinci…

İşte genç nesillerin öğrenmesi gereken kavramlar bunlardır.

Gelişmişliğe sebep olan; ülke kaynaklarını kullanan bütün organizasyonların birlikte belli bir doğrultuda hareket edebilmesidir.

Gençlere öğretilmesi gerekenler bunlardır. Onlar bu kavramları içselleştirdiklerinde gelişme başlayacak ve logaritmik olarak artarak devam edecektir.

Ali dürüst ol. Zeynep sen de!

Mehmet çok çalış. Ayşe sen de çok üret.

Fatma yatırım yap. Mustafa sen de tasarruf et.

Gençler sorumluluk sizde!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih
Melih - 3 ay Önce

Serdar bey
Daron Acemoğlunun "why nations fail" kitabını size tavsiye ederim. Işlemeye çalıstığınız konu orada çok güzel tarihsel örneklerle anlatılıyor.
Toplumu kim hazırlar? Liderler ve onların atadığı yöneticiler tabiiki.
Toplum kendi kendine bazı değerleri kavrayamaz.
Bence bahsettiğim kitap fikirlerinizin gelişmesine katkı sağlıyacaktır.
Türkce tercumeside mevcuttur.

Ahmet A.
Ahmet A. - 3 ay Önce

Cok güzel bir yazi

banner22

banner21