Adapazarı’nda Yeni Dönem Bütçesi 183 Milyon TL 

Adapazarı Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumunda 2020 Mali Yılı Bütçesi, yüzde 23 artışla 183 milyon TL olarak kabul edildi. Mecliste Barış Pınarı Harekâtı da konuşuldu

Adapazarı’nda Yeni Dönem Bütçesi 183 Milyon TL 


Adapazarı Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumunda 2020 Mali Yılı Bütçesi ve izleyen iki yılın 2021-2022 Mali Yılları Bütçe Tasarısı ve Tahminleri ile ilgili komisyon raporu görüşülerek karara bağlandı. Ekim ayı ilk oturumunda, Adapazarı Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve 5393 sayılı Belediye Kanun’unun 61 ve 62. maddelerine istinaden hazırlanan 2020 Mali Yılı ve izleyen iki yılın 2021-2022 Mali Yılları Bütçe Tasarısı ve Tahminleri ile ilgili 11 Ekim 2019 tarihli Komisyon Raporu görüşülerek karara bağlanırken, Adapazarı Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi yüzde 23 artışla 183 milyon TL olarak onaylandı.

Işıksu’dan Barış Pınarı Harekâtı Açıklaması
Meclis toplantısında; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Kırk yıldan bu yana karanlık bir ideolojiyle on binlerce vatandaşımızın hayatına kast eden, Güneydoğu Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını engelleyen; bebek, çocuk, kadın dinlemeden insanlarımızı katleden PKK terör örgütü, yok edilmesi gereken bir cinayet şebekesidir. Devletimiz, güvenlik kuvvetleriyle bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yıllardan beri büyük bir mücadele vermektedir. Devletimizin yalnızca terör örgütüne karşı değil, uluslararası destekçilerine karşı da verdiği büyük mücadele sınırlarımız içinde olduğu kadar sınırlarımız dışında da yürütülmektedir. 

Harekâta Tam Destek
Teröre karşı milletçe verdiğimiz bu mücadelenin bir diğer ayağını da Barış Pınarı Harekâtı oluşturmaktadır. DAEŞ, PKK, PYD, YPG aynıdır. Suriye'de sekiz yıldır sürmekte olan iç savaşta tarihin gördüğü en büyük insanlık dramlardan biri yaşanmaktadır. Bu savaşta milyonlarca insan yurtlarından olmuştur. Binlerce insan barbarca katledilmiştir. İç savaşla birlikte doğan otorite boşluğunda terör örgütleri geniş bir alan bulmuştur.  Suriye topraklarının önemli bir bölümü DAEŞ/PYD/YPG gibi terör örgütlerinin eline geçmiştir. PKK'nın Suriye'deki yapılanması olan PYD/YPG, Kuzey Suriye'de geniş bir alam kontrol etme imkânı bulmuştur. Bu alan üzerinden ülkemize saldırılar düzenlenmektedir. Terör örgütüne sağlanan binlerce tır silah ve yoğun dış destekle bir terör koridoru yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu terör örgütleri Suriye'de yaşanan iç savaşla birlikte ortaya çıkan istikrarsızlıktan faydalanarak kontrol ve otorite imkânı bulmuşlardır. 

Amaç; Bölgeyi Terörden Temizlemek
Otoritelerini yüzbinlerce insanı öldürerek ve milyonlarca insanı yerlerinden ederek sağlayan, en uzun kara sınırımızı sürekli olarak tehdit eden terör örgütleri isimlendirilme, görünüş ve üniformaları açılarından farklılaşsalar da özlerinde aynıdırlar. Birbirinin ikiz kardeşidirler. Etnik temizlik uygulayan, demografik yapıyı kendi ideolojileri çerçevesinde değiştiren bu zalim örgütlere karşı milli güvenliğimizi sağlamak için uluslararası antlaşmalardan aldığımız yetkiyle Suriye Milli Ordusu ile birlikte Barış Pınarı Harekâtı düzenlenmiştir. 

Bu operasyonun amacı bölgemizi teröristlerden temizlemek ve yurtlarından edilmiş Suriyelileri ülkelerine geri göndermektir.

Mehmetçiklere Selam Var
Bölgemizin istikrar, barış ve refahına karşı en büyük tehdit olan DAEŞ-PKK-PYD-YPG terör örgütlerinin bu yıkıcı faaliyetlerini sonlandırmak, yurtlarını zulüm, sürgün, baskı ve katliamla yitirmiş yüzbinlerce Suriyeli'nin vatanlarına dönüşlerini sağlamak için düzenlenen Barış Pınarı Operasyonu'nu Adapazarı Belediye Meclisi olarak destekliyor, ordumuza muvaffakiyetler diliyoruz. Kahraman Mehmetçiklerimize kalbi selam, aziz milletimiz için, Adapazarı’mız için çok çalışmaya devam.” ifadelerini kullandı.

Meclis’ten Bütçe Teşekkürü
Meclis Toplantısında ilk olarak söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet İr, konuşmasının başında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne muzafferiyetler dilerken, terör unsurları ile haklı mücadelesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduklarını vurgulayarak teşekkür etti. Sınır güvenliğinin mutlaka sağlanacağına olan inancını paylaşan İr, gereğinin sonuna kadar yapılacağını kaydetti. 2020 Bütçesi ile ilgili muhasebe tekniği açısından iyi hazırlanmış, yatırım ve sosyal hizmetlere ayrılan paydaki artışla göz dolduran bir bütçe olduğunu kaydeden İr, bütçe çalışmasında bulunanlara teşekkür etti.

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili destek açıklaması yapan ve 2020 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti’li meclis üyesi Ahmet Başaran, bütçenin cesaretli ve iyi hazırlanmış olduğunu belirterek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

CHP’li Meclis Üyesi Haluk Akbay ise, 2020 Mali Yılı Bütçesi’nin çok cesurca hazırlandığı düşüncesini ileterek, “Kolay bir çalışma olmamış, emek verenleri tebrik ediyorum. Tahsilatların daha hızlı ve daha kuvvetli olması gerektiğini düşünüyorum. Bütçeyi destekliyor ve çalışmalarda kolaylıklar diliyorum.” şeklinde konuştu. 

AK Parti’li meclis üyesi Evren Çakırsoy, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili, “Türk Milleti’nin mazisinde teslim olmak yoktur. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın yanındayız.” derken Plan ve Bütçe komisyonunun çalışması ile ilgili bilgiler verdi. Çakırsoy, “2019 yılı bütçesi 148 milyon 800 bin TL olarak belirlenmişti. 2020 yılı Bütçesi 34 milyon 200 bin TL artışla (yüzde 23) 183 milyon TL olarak belirlenmiştir. Hayırlı olsun.” diye konuştu. 

Adapazarı Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı, 4 Kasım Pazartesi saat 14.00’da gerçekleştirilecek. 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER