Altuğ: "Deprem sadece kurumsal değil"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde sıkça yaşanan deprem olaylarının maddi ve manevi hasarları olmamasının sevindirici olduğunu ancak yaşanması muhtemel bir büyük deprem için de alınması gereken tedbirleri de hatırlattığına dikkat çekti.

Altuğ: "Deprem sadece kurumsal değil"

Başkan Altuğ, İlimizin kent hafızasında yaklaşık 30-35 yılda bir depremler yaşandığı görülmektedir. Son günlerde sık sık ülkenin çeşitli illerinde yaşanan depremler ve uzmanların yaptığı açıklamalar büyük bir depremin de yaklaşma ihtimaline işaret etti.

"HAZIRLIK GEREKTİREN BİR DURUM"

Depremi önlemek, engellemek gibi bir gücümüz yok. Sadece deprem anı ve sonrasına yönelik tedbirler ve eylem planı ile hazırlık yapabiliriz. Deprem gerçeğini gündelik hayatımızın merkezinde tutamayız, ancak tedbirlerimizi alarak hazırlıklı bir şekilde depremi yaşamak her anlamda kaybımızı daha da azaltacaktır. Bu konuda kurumlarımızın, devletimizin ciddi çalışmaları var, bu çalışmalardan halkın da haberdar olması çok önemli. Deprem, sadece kurumsal değil, toplumsal ve bireysel hazırlık gerektiren bir durumdur" dedi.

YATAY ŞEHİRLEŞME

Deprem acil eylem planının gözden geçirilmesi, belirlenmiş olan deprem anında toplanma alanları konusunda bireylerin bilinçlendirilmesi ve panik havasına mahal verilmemesi gerektiğini belirten Başkan Altuğ, "Daha önce de dile getirdiğimiz gibi deprem eylem tatbikatı ile Sakarya’nın bu konuda eksikleri de belirlenmelidir. Depreminin ardından geçen 20 yılı aşkın sürede kentsel dönüşüm özellikle kent merkezinde çözülmeyi bekleyen bir sorun olarak durmaktadır. Geldiğimiz noktada özellikle şehir merkezinde kentsel dönüşümün önemini, kentsel dönüşüm yapılmadığı takdirde yaşanabilecek durumların bilincindeyiz. Sakarya olarak biz son depremin ardından bu konuda dersimizi alarak dayanıklı ve az katlı binalarla yatay büyüyen bir il olduk. Yatay şehirleşme konusunda kararlılığımızı sürdürmeli ve planlarımızı bu yönde uygulamalıyız.

146 BİN KONUT

Sakarya'nın depreme ne kadar hazır olduğu sorusunu soran Başkan Altuğ, sözlerine şu şekilde devam etti; "Araştırmalara göre; konut olarak bakıldığında, Sakarya’da 1999 Marmara depreminde yaklaşık 146 bin konut depremi yaşamıştır. Bunlar; ağır, orta, az hasarlı ve hasarsız konut toplamıdır. Bu konutların durumu gözden geçirilmelidir.Özellikle, Türkiye ekonomisinin ana lokomotifini oluşturan ve nüfusun yüzde 25’inden fazlasını barındıran Marmara Bölgesi’ndeki olası büyük depremin verdiği zararı daha önce de yaşadık. Bunu en aza indirmek ilimiz adına tüm Sakaryalıların bilinçli hareket etmesiyle mümkündür.”

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 14:06
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan sarıca
ayhan sarıca - 7 ay Önce

Degerli Sakaryalılar;
Sakarya da 6.5 üzeri bir deprem oldugunda, en büyük kayıp Adapazarında ve Serdivan da yaşanacaktır.
Eski depremden kalan evlerin hasarları bir yana, Adapazarı ova üzerinde kurulmuş bir şehir. Zemini esasen bina yapmaya uygun değil. Serdivan da özellikle yamaçlarında zemin kaymaları için büyük risk taşıyan bir zemin yapısına sahip.
Adapazarı ve Serdivan sınırları içinde en güvenilir alan, Yenikent bölgesi. Bu sebeple Valilik ve Adalet sarayı buraya yapıldı.
Ama deprem unutulunca, Büyükşehir belediye binası dahil, diğer tüm devlet binaları buraya taşınmalıydı, fakat taşınmadı. Mesai saatlerinde en kalabalık binalar bu binalar. Yetkililer biran evvel bu eksiği gidermeliler.
Binaların sağlam olması yeterli değil. Zemin kötü. Birileri bunu anlamak istemiyor. Yada işlerine gelmiyor.
İnşaAllah bir duyan olur.
Saygılarımla

Saygılarımla