Bağımlılıkla mücadeleyi konuştular

İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmaların ele alındığı Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında gerçekleştirildi.

Bağımlılıkla mücadeleyi konuştular

Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, STK temsilcileri ve diğer kurul üyeleri katıldı.
Bugüne kadar yapılan faaliyetlerin değerlendirilip alınacak ek tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Müftülüğü yetkilileri bağımlılıkla mücadele konusunda yaptıkları faaliyetler ve çalışmalar hakkında birer sunum yaparken, istatistiki verilere dair bilgiler verdiler.
“Dünya ve Ülke Gündemindeki En Hassas Konu”
Bağımlılıkla mücadele konusunda İl Koordinasyon Kurulu olarak 2. toplantılarını düzenlediklerini ancak bu yıl içerisinde farklı toplantılarda birçok kez bu konunun ele alındığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Dünyanın gündeminde ve ülkemizin gündeminde bulunan böylesi hassas bir konuda tüm paydaşların yer aldığı toplantılar gerçekleştirmek elbette ki çok önemlidir.
“Terör Örgütlerinin Gelir Kaynağı Durumunda”
Önceleri bağımlılık dediğimizde birkaç unsurdan bahsederken, şimdi her gün üstüne bir yenisi ekleniyor. Bağımlılık yapan maddelerin yanı sıra artık modern zaman hastalığı olan teknolojik bağımlılığa kadar çok farklı bir gündemimiz oluyor. Bağımlılıkların küçük yaşlara kadar indiğine dair basında da istatistiki bilgiler yer alıyor. Fert hayatını, aile hayatını, toplum hayatını önemli ölçüde olumsuz etkileyen hususlardan olan bağımlılık yapıcı maddeler bizlere büyük zarar verirken, aynı zamanda teröre destek veren bir yapıya da sahipler. Terör örgütleri gelir kaynağı olarak bu tür bağımlılık yapan hususları tercih edip bundan istifade etmeye çalışıyorlar. Bu maddeler ele geçirildiğinde dünya genelindeki ve Türkiye’deki terör örgütlerine kaynak temini amacıyla yapıldığı daha net anlaşılıyor.
“Her Hususu Dikkate Alıyoruz”
Bu açıdan bakarsak yaptığımız bu gibi toplantıların bağımlılıkla mücadelede çok büyük bir önemi bulunuyor. Hem insan sağlığı, aile sağlığı, toplum sağlığı açısından hem de bağımsızlığımızı etkileyen hususlar açısından bağımlılıkla mücadele konusunu her yönüyle dikkate alarak yapıyoruz. Buradaki her bir birimimizin kendisine ait özel konuları mutlaka vardır, ancak bunların yanında paydaşlarımızın bağımlılık konusunu da kendi gündemlerinde sürekli tutmasını bekliyoruz, bu konuyu kendilerine düşen önemli görevlerden birisi olarak görüp hakkıyla da yerine getirilmesi gerektiğini düşünmelerini istiyoruz.
“Hayatı Faydalı Şeylerle Doldurmalıyız”
Bir taraftan arzla mücadele dediğimiz, bu tür bağımlılık yapan maddelerin piyasaya çıkışını önlemeye yönelik Adliye teşkilatımız ile kolluk birimlerimizin desteğiyle yürüttüğümüz çalışmalar var, diğer taraftan bağımlılık yapan maddelere talep oluşmaması için yapılacak çalışmalarda herkese düşen farklı görevler var. Bu konuda yalnızca Adliyenin, kolluk birimlerinin çalışmalarının tek başına yeterli olmadığını biliyoruz. Milli Eğitim teşkilatımızdan Diyanet teşkilatımıza, üniversitelerimizden Gençlik ve Spor Teşkilatımıza kadar her kurum ve kuruluşun insan hayatını faydalı şeylerle doldurma görevi de bulunuyor. Faydalı şeylerle dolmayan hayatlar, mutlaka bağımlılık yapan daha zararlı şeylere de kapı açıyor. Dolayısıyla bizler bu konunun her boyutunun bu gibi toplantılarla gündemde kalmasını sağlayıp, her bir birimimiz bu eylem planlarında, strateji planlarında kendisine verilen görevleri yapmaya gayret göstermelidir.
“İsim Seçerken Dikkat Etmeliyiz”
Bağımlılık yapan maddelerin isimlerinin kullanılmasını da tasvip etmiyorum. Özellikle bu konuda mücadele vermek için kurulan STK’ların adlarında bu gibi maddelerin isimlerinin kullanılması, mücadele yerine insanlarda bir merak uyandırabiliyor. Bu maddelerin isimlerini kullanan derneklerimize de uyarılarda bulunmak zorunda kalıyoruz. İnsanlarımızın, en önemlisi gençlerimizin algısına olumsuz etki yapacak bu tür isimlerin yerine söylendiğinde akıllarına olumlu ve faydalı şeylerin geleceği isimler seçilmesi daha faydalı olur diye düşünüyoruz” dedi.
Genel Değerlendirmeler Yapıldı
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından genel bir değerlendirmenin yapıldığı toplantının sonunda kurulun öncelikle kendi içerisindeki koordinasyonu iyi yönetmesi gerektiğine değinen Vali Nayir, çocuklarımız ve gençlerimizin sağlığı, ülkemizin geleceği açısından kurulun çalışmalarının çok önem arz ettiğini belirtip herkese başarılar diledi.


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER