Başkan Yüce'den Kadın esnafa kreş sözü...

SESOB binasında Başkan Hasan Alişan'ında katılımıyla kadın esnaf ve sanatkarlar için Kadınlar Günü'ne özel davet düzenlendi. 

Başkan Yüce'den Kadın esnafa kreş sözü...

SESOB binasında düzenlenen davete katılan Kadın Esnaf ve Sanatkarların 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. Kadınlar Günü etkinliğine Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu katıldı. Konuşma alan SESOB başkanı Hasan Alişan konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Bugün, Dünya Kadınlar Günü Değil 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür. 8 Mart 1857 Tarihinde, Abd’nin Newyork Kentinde Dokuma İşçileri Daha İyi Çalışma Şartlarına Kavuşmak İçin Bir Tekstil Fabrikasında Greve Başladı. 

Grev Sırasında İşçilerin Fabrikaya Kilitlenmesi Ve Fabrikada Çıkan Yangın Sonucu 129 Kadın İşçi Can Verdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler Tarafından Bu Yaşananların Anısına Tanımlanmış Bir Gündür. Kadın Esnaf Ve Sanatkarlar Hem Evde Hem İşyerinde Gösterdikleri Özveri İle Emekçi Sıfatını Layığıyla Taşımaktadır." Diyerek Günün Anlam Ve Önemini Tarihte Yaşanan Yönüyle Açıkladı. Kadın Esnaf Ve Sanatkarlar İçin SESOB bünyesinde Kurulan Kadın Danışma Kurulu (KDK)'nu Tanıttı.

SESOB KDK üyeleri pilot bölge olan Adapazarı'ndaki 658 kadın esnaf ve sanatkarları ziyaret ederek anket yaptılar. Bu anket sonucunda kadın esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı en önemli sorunu olarak "Çocuklarına bakacak yakınlarının olmayışından ve ekonomik zorluklar nedeniyle çocuklarını kreşe gönderemedikleri, bu sebeple de işyerlerine çocuklarını da götürmek zorunda oldukları" sonucuna varıldı.

SBB Başkanı Ekrem Yüce kadın esnaf ve sanatkarların talep ettiği kreş için söz vererek destekte bulunacağını açıkladı.

Ardından kadın esnaf ve sanatkarlarla birlikte Sakaryaspor'un kadınlara hediye ettiği maça gidildi.

banner3
YORUM EKLE